Պետական եկամուտների կոմիտեն մեկ ամսում աննախադեպ՝ ավելի քան 8,5 մլրդ դրամ, ԱԱՀ-ի գումար է վերադարձրել տնտեսվարողներին: Այս մասին հայտնել է ՊԵԿ ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչության հարկային հաշվանցումների և վերադարձման հսկողության բաժնի պետ Արման Միրզոյանը: Նա տեղեկացրել է, որ ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից առաջացած գերավճարների ուսումնասիրությունների արդյունքներով 8,5 մլրդ դրամից ավելի ԱԱՀ-ի գումարը 47 հարկ վճարողի է վերադարձվել միայն հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում, այն դեպքում, երբ 2016թ. նույն ամսում 5,1 մլրդ դրամ էր վերադարձվել 19 հարկ վճարողի: Այսինքն՝ այս տարվա հոկտեմբերին վերադարձված ԱԱՀ-ի գումարն աճել է 66%-ով, իսկ այն ստացած տնտեսվարողների թիվը՝ 147%-ով:
Տարեսկզբից մինչև հոկտեմբեր 171 hարկ վճարողի վերադարձվել է ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից առաջացած 49,2 մլրդ դրամից ավելի գումար, որն, ի դեպ, ավելի քան 1 մլրդ դրամով գերազանցում է ողջ 2016թ. ցուցանիշը: Իսկ 2017թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ցուցանիշը 2016թ. նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատելու դեպքում՝ այս տարի վերադարձված ԱԱՀ գումարի աճը կազմում է 27%: Մասնավորապես՝ 2016թ. 10 ամսում 38,7 մլրդ դրամ է վերադարձվել 107 հարկ վճարողի, մինչդեռ 2017թ. 10,5 միլիարդով ավելի գումար է վերադարձվել 64-ով կամ 60%-ով ավելի տնտեսվարողի:
Զգալիորեն՝ ավելի քան մեկ ամսով, կրճատվել է նաև ԱԱՀ-ի գումարների ստացման միջին սպասելաժամանակը, որը պայմանավորող գործոններից է մինչև 20 մլն դրամի չափով գումար պարունակող հայտերի հիման վրա վերադարձների իրականացման պարզեցված ընթացակարգը: Բացի այդ, ՊԵԿ-ը լրացուցիչ ջանքեր է գործադրել՝ իրականացվող ուսումնասիրությունների և վերադարձների գործընթացը հնարավորինս արագ կազմակերպելու նպատակով: Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված չափորոշիչները բավարարելու դեպքում՝ մինչև 20 միլիոն դրամ հայտերի հիման վրա ԱԱՀ-ի գումարների միասնական հաշիվ մուտքագրումն ու վերադարձն իրականացվում է առանց հարկային մարմնի ուսումնասիրության կամ ստուգման՝ ընդամենը 4 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
ԱԱՀ-ի արագ վերադարձը բիզնեսին հնարավորություն է տալիս ժամանակ խնայել, շրջանառու միջոցներ ունենալ՝ դրանք ուղղելով նոր նախագծերի իրագործմանն ու բիզնեսի ընդլայնմանը, ինչը հանգեցնում է տնտեսական ակտիվության ավելացմանը: Գործընթացը, ըստ Արման Միրզոյանի, տնտեսվարողների ներդրումային ակտիվության բարձրացման լրացուցիչ խթան է: Պետության հետ հաստատված կառուցողական գործընկերությունը բիզնեսին զերծ է պահում ֆինանսավորման այլ աղբյուր փնտրելուց, մասնավորապես՝ վարկ վերցնելուց:

Комитет по государственным доходам за месяц возвратил суммы НДС в размере более 8,5 млрд. драмов предприятиям . Об этом сообщил Арман Мирзоян, начальник Департамента по налогам и гарантиям контроля над отделом аудита КГД. Он сообщил, в результате переплаченных доплат с нулевыми ставками НДС, более 8,5 млрд. драмов было возвращено 47 налогоплательщикам только в октябре. 19 налогоплательщикам было возвращено 5,1 млрд. драмов за тот же месяц 2016 года. Другими словами, НДС, возвращенный в октябре этого года, увеличился на 66%, а число лиц, получивших его на 147%.
С начала года до октября 171 налогоплательщикам вернули 49,2 млрд. драмов по операциям с нулевыми ставками НДС, что, кстати, превышает более в 1 млрд. драмов сумму 2016 года. Индекс за Январь-октябрь 2017 г., по сравнению с тем же периодом 2016 года, сумма возвращенного НДС выросла на 27%. В частности, в 2016 году 107 налогоплательщикам было возвращено 38,7 млрд. драмов за 10 месяцев, а в 2017 году на 10,5 млрд. драмов больше денег было возвращено 64 или 60% бизнесменам.
Значительно, почти на месяц также сократилось среднее время ожидания возврата сумм НДС, одним из факторов которого является упрощенная процедура возмещения по заявкам на сумму до 20 миллионов драмов. Кроме того, КГД предпринял дополнительные усилия для организации процесса исследований и возвращения как можно быстрее. Напомним, что в случае удовлетворения критериев, установленных решением правительства РА, сумма НДС и возврат НДС по заявкам до 20 млн. драмов будут произведены без проверки налогового органа в течение 4 рабочих дней.
Быстрый возврат НДС дает компаниям возможность сэкономить время, иметь оборотные средства, направлять их на реализацию новых проектов и расширение бизнеса, что приведет к увеличению экономической активности. Этот процесс, по словам Армана Мирзояна, является дополнительным стимулом для повышения инвестиционной активности предпринимателей. Установленное с государством конструктивное партнерство помогает бизнесу воздержаться от поиска другого источника финансирования, в частности от взятия кредита.