07-11-2017 13:58 23849
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը հայտարարել է, որ կառավարությունը կփոխհատուցի միայն մինչև 1932 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնված՝ ԽՍՀՄ Խնայբանկում ավանդներ ներդրած ՀՀ քաղաքացիների գումարները:
Առանց հերթի փոխհատուցում կստանան ազատամարտիկները, պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակիցները և սահմանմերձ շրջաններում բնակվող այն քաղաքացիները, որոնց մշակվող տարածքները կրակի տակ են պահվում հակառակորդի կողմից:
Ժառանգները չեն ստանա պետությունից փոխհատուցում, եթե փոխհատուցման իրավունք ունեցողը մահացել է նախքան 86 տարեկան դառնալը: Փոխհատուցման իրավունք ունեցող քաղաքացու միակ ժառանգը համարվում է կինը կամ ամուսինը, որին պետությունը կհատկացնի գումարի միայն 50%-ը:
Արտեմ Ասատրյանն ասել է, որ առաջիկա 3 ամիսներին ամբողջությամբ կվճարվեն մինչև 1931թ. դեկտեմբերի 31-ը ծնված քաղաքացիների ավանդների փոխհատուցման գումարները:

RA Minister of Labor and Social Affairs Artem Asatryan stated that the government will compensate the amount only those Armenian citizens who have deposits in the USSR Savings Bank, and were born till December 31, 1932.
The freedom fighters, the participants of the defense operations and the citizens living in the border areas, whose cultivated territories are kept under fire by the enemy, will receive compensation without waiting in line.
The heritors will not receive compensation from the state if the person having the right of compensation has died before the age of 86. The only heritor of a citizen entitled to compensation is considered to be a wife or a husband who will receive only 50% of the sum.
Artem Asatryan said that in the next three months it will be fully paid the amount of reimbursement of deposits of citizens born till December 31, 1931.