07-11-2017 13:58 23849
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը հայտարարել է, որ կառավարությունը կփոխհատուցի միայն մինչև 1932 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնված՝ ԽՍՀՄ Խնայբանկում ավանդներ ներդրած ՀՀ քաղաքացիների գումարները:
Առանց հերթի փոխհատուցում կստանան ազատամարտիկները, պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակիցները և սահմանմերձ շրջաններում բնակվող այն քաղաքացիները, որոնց մշակվող տարածքները կրակի տակ են պահվում հակառակորդի կողմից:
Ժառանգները չեն ստանա պետությունից փոխհատուցում, եթե փոխհատուցման իրավունք ունեցողը մահացել է նախքան 86 տարեկան դառնալը: Փոխհատուցման իրավունք ունեցող քաղաքացու միակ ժառանգը համարվում է կինը կամ ամուսինը, որին պետությունը կհատկացնի գումարի միայն 50%-ը:
Արտեմ Ասատրյանն ասել է, որ առաջիկա 3 ամիսներին ամբողջությամբ կվճարվեն մինչև 1931թ. դեկտեմբերի 31-ը ծնված քաղաքացիների ավանդների փոխհատուցման գումարները:

Министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян заявил, что правительство компенсирует сумму только тем гражданам Армении, которые имели депозиты в Сбербанке СССР, и родились до 31 декабря 1932 года.
Бойцы за свободу, участники оборонных операций и граждане, проживающие в приграничных районах, чьи территории находятся под огнем врага, получат компенсацию без очереди.
Наследники не получат компенсацию от государства, если человек, имеющее право на компенсацию, умер не достигший возраста 86 лет. Единственным наследником гражданина, имеющего право на компенсацию, считается жена или муж, которые получат только 50% от сумма.
Артем Асатрян сказал, что в ближайшие три месяца будет полностью выплачена сумма возмещения вкладов гражданам, родившимся до 31 декабря 1931 года.