ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն տվեց ՀՀ ֆինանսների նախարարության և Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) միջև 80 մլն եվրո արժողությամբ բազմոլորտ քաղաքականության վրա հիմնված վարկային համաձայնագրին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը նշեց, որ սա բյուջետային աջակցության վարկ է և համահունչ է 2017 թվականի բյուջեի մասին օրենքում ամրագրված դեֆիցիտի ֆինանսավորման բյուջետային օժանդակության ցուցանիշին, որը 220 միլիոն է: Վարկի գումարը տրամադրվում է երկու տրանշով՝ 2017 և 2018թթ. համար 40-ական մլն եվրո գումարի չափով:
«Վարկային համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ-ին տրամադրվում է 2017 և 2018թթ. համար բյուջետային աջակցության վարկ՝ հիմնված բազմոլորտ քաղաքականության աղյուսակի վրա, ինչը միտված է Հայաստանի ջրային և կոշտ թափոնների ոլորտներում բարեփոխումների գործընթացի բարելավմանը և գյուղատնտեսության ոլորտում գյուղատնտեսական ապահովագրությունների մեխանիզմի իրագործմանը»,- նշեց Վարդան Արամյանը:
Համաձայնագրի համաձայն՝ տոկոսադրույքը ֆիքսվող է (այն ֆիքսվում է յուրաքանչյուր տրանշի համար), պարտավորության վճարը կազմում է 0.25%՝ վարկի չօգտագործված գումարի նկատմամբ (տրանշ 1-ի համար հաշվարկվում է համաձայնագրի ստորագրումից 4 ամիս հետո, տրանշ 2-ի համար հաշվարկվում է համաձայնագրի ստորագրումից 16 ամիս հետո), միանվագ կոմիսիոն վճարը կազմում է վարկի գումարի 1%-ի չափով, մայր գումարի մարման ժամկետը՝ 15 տարի, արտոնյալ ժամկետը՝ 5 տարի, ծրագրի ներքո տրամադրվող տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհները ընդհանուր կազմում են 8,339,139.38 եվրո:

На сегодняшнем заседании правительство Армении утвердило кредитное соглашение на сумму 80 миллионов евро на основе многостороннего кредитного соглашения между Министерством финансов и Банком возобновляемых кредитов (KfW).
Министр финансов Армении Вардан Арамян отметил, что это кредит на поддержку бюджета и соответствует показателю финансирования бюджетного дефицита , предусмотренного законом о бюджете 2017 года, что составляет 220 миллионов долларов. Сумма займа предоставляется двумя траншами: на сумму 40 миллионов евро за 2017 и 2018 гг.
«В рамках кредитного соглашения Армении предоставляется бюджетный кредит на 2017 и 2018 гг. на основе многосекторальной политики, которая направлена на улучшение реформ в сферах воды и твердых отходов и внедрение механизма сельскохозяйственного страхования в сельскохозяйственном секторе », - сказал Вардан Арамян.
В соответствии с соглашением процентная ставка фиксирована (фиксируется для каждого транша), обязательство составляет 0,25% в отношении неиспользованной суммы кредита (рассчитывается для Транша 1 в течение 4 месяцев после подписания соглашения, для Транша 2- в течение 16 месяцев после подписания соглашения), единовременная выплата составляет 1% от суммы кредита, срок погашения основной суммы составляет 15 лет, льготный период составляет 5 лет, а субсидии на техническую помощь по программе составляют 8 339 139,38 евро.