Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) բարելավվել Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը, նախկին 2.5%-ից մինչև 3.5%, նման աճ ակնկալելով նաև 2018 թվականին (նախորդ 3% փոխարեն): Այս մասին ասվում «Տարածաշրջանային տնտեսական հեռանկարները ՎԶԵԲ-ի ներկայության երկրներում» նոյեմբերյան զեկույցում (Regional Economic Prospects in EBRD Countries of Operations):
«Հայաստանի տնտեսական աճը 2017 թվականի առաջին կեսին թափ է հավաքել, 2016 թվականին տեղի ունեցած գրեթե լճացումից հետո: Երկրի ՀՆԱ-ն 2017-ի առաջինն եռամսյակում աճել է 6,5%, երկրորդում`5,5%: Տնտեսության աճն ապահովվել է արտահանման ուժեղ ցուցանիշներով, ինչպես նաև դեպի Հայաստան կատարվող դրամական փոխանցումների աճի վերականգնումով, եռամսյա նվազեցումից հետո: Մյուս կողմից, 2017 թվականի առաջին 9 ամիսներին շինարարության և գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալները շարունակում էին նվազել: Գնաճը սպառողական շուկայում դանդաղ աճել է, 2017-ի հունվար-սեպտեմբերին տարեկան կտրվածքով հասնելով 0.6%-ի, ինչը տեղի է ունեցել դրամավարկային պայմանների թեթևացման և տնային տնտեսությունների սպառման վերականգնման շնորհիվ», - ասված է զեկույցում:
ՎԶԵԲ-ի վերլուծաբանները ակնկալում են, որ Հայաստանի տնտեսական աճը կխթանեն հիմնական առևտրային գործընկերներ-երկրների տնտեսությունների վերականգնումը, բայց Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է մնալ խոցելի, այդ թվում նաև կապված արտաքին շուկայի անկայունության ռիսկերի հետ: Միևնույն ժամանակ, չլուծված է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, որը կարող է վտանգ առաջացնել Հայաստանի տնտեսության աճին:

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has improved its forecast for Armenia's GDP growth from 2.5% to 3.5%, expecting similar growth in 2018 (instead of the previous 3%). This is stated in the Regional Economic Prospects in the EBRD Countries Operations (Regional Economic Prospects in EBRD Countries).
"Armenia's economic growth has gained momentum in the first half of 2017 after almost the stagnation in 2016. The country's GDP grew by 6.5% in the first quarter of 2017 and 5.5% in the second quarter. The growth of the economy was ensured by strong export figures, as well as the recovery of growth of money transfers to Armenia after a three-month reduction. On the other hand, in the first months of 2017, the volume of construction and agricultural production continued to decline. Inflation in the consumer market has slowly increased, reaching 0.6% in January-September 2017, which was due to the reduction of monetary conditions and the restoration of household consumption, "reads the report.
EBRD analysts expect Armenia's economic growth to boost economic recovery of key trading partner countries, but Armenia's economy remains vulnerable, including risks associated with external market instability. At the same time, the Nagorno-Karabakh conflict remains unresolved which can pose a threat to Armenia's economy.