«Տաշիր» ընկերությունների խումբը «Հայաստանի ներդրողների ակումբ»-ի և միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների հետ համատեղ առաջիկա տարիներին կիրականացնի միլիարդ դոլարի ներդրում Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում: Այս մասին հայտարարվեց այսօր Երևանում «Հայաստանի ներդրողների ակումբ»-ի կազմակերպած միջոցառման ժամանակ:
Միջոցառմանը մասնակցում էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ղեկավար, գործարար Սամվել Կարապետյանը, պաշտոնյաներ և գործարարներ:
Միջոցառման ժամանակ հայտարարվեց, որ ծրագրի ամենակարևոր ուղերձն է՝ «սա ներդրում է Հայաստանի ապագայի համար»:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի և Ռուսաստանի Դաշնության հայկական սփյուռքի 3 տասնյակից ավելի գործարարների մասնակցությամբ մարտի 25-ին պաշտոնապես տրվել է «Հայաստանի ներդրողների ակումբ» ոչ հրապարակային պայմանագրային ներդրումային ֆոնդի գործունեության մեկնարկը:
ՀՀ կառավարության և Ֆոնդի միջև ստորագրվել է նաև փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակն է «պետություն-մասնավոր հատված» գործակցության հետագա զարգացումն ու խորացումը:
ՀՀ կառավարության և Ֆոնդի համագործակցության հիմնական ուղղությունները հետևյալն են` զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների և ծառայությունների զարգացումը, էներգետիկայի և էներգետիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը, հանքարդյունաբերության զարգացումը, քաղաքային ենթակառուցվածքների և ծառայությունների զարգացումը, ՏՀՏ-ի և ՏՀՏ ենթակառուցվածքների զարգացումը, Մշակող արդյունաբերության զարգացումը:

Группа компаний «Ташир» совместно с «Армянским инвестиционным клубом» и международными финансовыми институтами в ближайшие годы будут инвестировать миллиард долларов в энергетический сектор Армении. Об этом было объявлено сегодня на мероприятии, организованном «Армянским инвестиционным клубом» в Ереване.
В мероприятии приняли участие президент Армении Серж Саргсян, глава группы компаний «Ташир», бизнесмен Самвел Карапетян, официальные лица и бизнесмены.
В ходе мероприятия было объявлено, что самым важным посланием программы является «это вклад в будущее Армении».
Напомним, что 25 марта был официально запущен непубличный инвестиционный фонд «Армянский инвестиционный клуб», котоый финансирутся премьер-министром Кареном Карапетяном и более тремя десятками бизнесменами из Российской Федерации.
Между Правительством РА и Фондом был подписан Меморандум о взаимопонимании, направленный на дальнейшее развитие и углубление «партнерства государства и частного сектора».
Основными направлениями сотрудничества Правительства РА и Фонда являются: развитие инфраструктуры и услуг туризма, развитие энергетики и ее инфраструктур, горной промышленности, городских инфраструктур и услуг, развитие ИКТ (информационных и коммуникационных технологий) , а также перерабатывающей промышленности.