Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկա է գտնվել Կայուն զարգացման նպատակների ազգային նորարարական կենտրոնի բացման արարողությանը:
Շնորհավորելով կենտրոնի բացման կապակցությամբ՝ վարչապետը նշել է, որ այն ՀՀ կառավարության և ՄԱԿ-ի համատեղ նախաձեռնություն է, որը կգործի Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի շրջանակում:
«Սա չափազանց կարևոր ընտրություն է, քանի որ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացումը կարևոր նշանակություն ունի մեր երկրի համար՝ որպես առանցքային բարեփոխումների մի մաս: Նորարարական կենտրոնի հիմնական դերը կլինի ներգրավել աշխարհում առկա ինովացիոն տեխնոլոգիաները և փորձը ՝ բազմաշերտ խնդիրներին ասիմետրիկ լուծումներ տալու համար: Սա առաջին նմանատիպ կենտրոնն է, երբ պետությունը` ազգային մակարդակի վրա, ՄԱԿ-ի հետ համատեղ, ստեղծում է նորարարական մարմին, որպեսզի այս բաղադրիչով օժանդակի ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն իր երկրում: Ես տեղյակ եմ, որ ՄԱԿ-ի մեր գործընկերներն այս համատեղ փորձը կիսել են Նյու Յորքի իրենց գործընկերների հետ և պատրաստվում են այն առաջարկել նաև այլ երկրներում՝ որպես Կայուն զարգացման նպատակների իրականացմանն ուղղված պետության և ՄԱԿ-ի համագործակցության հաջող օրինակ»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը՝ ընդգծելով, որ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացումը կլինի 2030թ-ին միտված Հայաստանի զարգացման ռազմավարության մաս՝ համաձայն մեր երկրի առաջնայնությունների և ժամանակացույցի: Վարչապետի խոսքով, ստեղծված է և արդեն իսկ ակտիվ գործում է ընդգրկուն աշխատանքային խումբ՝ Կայուն զարգացման նպատակները Հայաստանում նախապատրաստելու ու իրականացնելու համար: «Հաջորդ տարի հուլիսին ՄԱԿ-ում ներկայացնելու ենք Հայաստանում Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գործընթացը: Հույս ունեմ, որ մեր փորձը և կատարած աշխատանքը լավ օրինակ կծառայեն, թե ինչպես են համագործակցում պետությունը և ՄԱԿ-ը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը: Վարչապետն ընդգծել է այն փաստը, որ այս տարի նշվում է Միավորված ազգերի կազմակերպությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գործունեության 25-ամյակը: Կարեն Կարապետյանը շեշտել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում է այն աշխատանքը, որն իրականացվել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի միջոցով, և վստահություն հայտնել, որ կողմերը կշարունակեն զարգացնել այն ամուր հարաբերությունները և արդյունավետ համագործակցությունը, որ այս 25 տարիների ընթացքում հաջողվել է կառուցել:
Նորարարական կենտրոնին մաղթելով հաջողություն ու արդյունավետ աշխատանք՝ վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ այն իր գործունեությամբ նոր որակ կհաղորդի մեր երկրում առկա խնդիրների լուծմանը:
Կենտրոնը, կիրառելով աշխարհում գործող նորարարական մեթոդաբանությունները՝ կխթանի ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների առավել արդյունավետ իրագործմանը Հայաստանում:
Կենտրոնը ծառայելու է որպես փորձարարության, համագործակցության, վերլուծությունների իրականացման և բարձրակարգ մասնագետների ներգրավման հարթակ՝ բացահայտելու Հայաստանի զարգացման ներուժը և արագացնելու «Օրակարգ 2030»-ի իրականացման գործընթացը: Կենտրոնն արդեն իսկ համագործակցում է այնպիսի կազմակերպությունների հետ, ինչպիսիք են՝ Stanford Change Labs-ը, UN Global Pulse-ն, The Behavioral Insights Team-ը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը և այլն:

Премьер-министр Карен Карапетян присутствовал на церемонии открытия Национального инновационного центра устойчивого развития.
Поздравив открытие центра, премьер-министр отметил, что это является совместной инициативой правительства Армении и Организации Объединенных Наций в рамках Центра стратегических инициатив.
«Это чрезвычайно важный выбор, поскольку достижение целей устойчивого развития ООН имеет большое значение для нашей страны в рамках ключевых реформ. Главная роль Инновационного центра будет заключаться во внедрении инновационных технологий и мирового опыта для предоставления асимметричных решений к многоуровневым проблемам. Это первый центр, где государство на национальном уровне совместно с ООН создает инновационный орган для поддержки реализации целей устойчивого развития ООН в своей стране. Я знаю, что наши коллеги из ООН делятся своим опытом работы со своими коллегами в Нью-Йорке и готовы предложить их также другим странам, как успешный пример партнерства между государством и ООН », - сказал Карен Карапетян, подчеркнув, что реализация целей устойчивого развития будет частью Стратегии Армении в области развития 2030 года в соответствии с приоритетами нашей страны. По словам премьер-министра, создана рабочая группа и активно работает над подготовкой и реализацией целей устойчивого развития в Армении. «В следующем году в июле мы собираемся представить цели устойчивого развития в Армении. Надеюсь, что наш опыт и работа послужит хорошим примером того, как государство и ООН сотрудничают», - сказал глава правительства. Премьер-министр подчеркнул тот факт, что в этом году исполняется 25 лет со дня вступления Армении в ООН и деятельности ООН в Армении. Карен Карапетян подчеркнул, что Армения высоко оценивает работу, проделанную Управлением ООН в Армении, и выразил уверенность в том, что стороны будут продолжать развивать прочные отношения и эффективное сотрудничество, которое было успешно построено за эти 25 лет.
Желая удачи и плодотворной работы Инновационному центру, премьер-министр выразил уверенность, что его деятельность даст новое качество решению проблем в нашей стране.
Используя инновационные методологии мира, Центр будет способствовать реализации целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций в Армении.