15-11-2017 17:30 2640
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը համաձայնություն է տվել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ 2018-2027 թվականների ներդրումային ծրագրին: Ըստ ՀԾԿՀ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի, նիստում քննարկվել և ընդունվել է նաև «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ 2016-2020 թվականների ներդրումային ծրագրի՝ 2017-2020 թվականների ճշգրտումներին համաձայնություն տալու հարցը:
Համաձայնեցված ներդրումային ծրագրերի շրջանակում ընկերությունը 2016-2027 թվականների ընթացքում կիրականացնի շուրջ 350 միլիարդ դրամի ներդրումներ՝ առանց ավելացված արժեքի հարկի:
«Ներդրումային ծրագրերով նախատեսվում է 6(10)/0,4 կՎ լարման ցանցերում սարքավորումների ամբողջական փոխարինում և արդիականացում, 35 – 0,4 կՎ լարման ցանցերում էլեկտրահաղորդման գծերի վերակառուցում և արդիականացում, այդ թվում` երկրորդային էլեկտրամատակարարման ապահովում, ցանցի ընդլայնում և նոր բաժանորդների միացում, էլեկտրաէներգիայի ավտոմատ հաշվառման համակարգի ներդրում 0,4 կՎ լարման ցանցերում և կառավարման միջազգային ստանդարտների և հաշվառման ավտոմատացված համակարգերի ներդրում: Արդյունքում կկրճատվեն ընկերության ծախսերը, կորուստները կհամապատասխանեցվեն Եվրոպական ընդունված չափանիշներին, գրեթե կրկնակի կկրճատվեն հոսանքազրկումների քանակը և տևողությունը, կբացառվեն լարման շեղումները»,- նշվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ:

15-11-2017 17:30 2641
The Public Services Regulatory Commission of Armenia has approved the investment program of "Electric Networks of Armenia" CJSC for 2018-2027. According to the Public Relations Department of the Public Services Regulatory Commission, the issue of agreeing with the adjustments of the 2017-2020 investment program of the "Electric Networks of Armenia" CJSC for 2017-2020 was discussed and adopted.
Under the investment program, the company will invest about 350 billion drams in 2016-2027 without VAT.
"The investment programs envisage full replacement and upgrading of 6 (10) / 0.4 kV voltage networks, reconstruction and modernization of power transmission lines in 35 - 0.4 kV networks, including secondary power supply, expansion of the network and new subscribers' Introduction of electricity accounting system in 0,4 kV voltage networks and introduction of international standards of accounting and automation of accounting systems. As a result, the costs of the company will be reduced, the losses will be adjusted to the European standards, the number and duration of the power cuts will almost double and the voltage deviations will be eliminated, "the press release says.