15-11-2017 17:30 2640
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը համաձայնություն է տվել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ 2018-2027 թվականների ներդրումային ծրագրին: Ըստ ՀԾԿՀ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի, նիստում քննարկվել և ընդունվել է նաև «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ 2016-2020 թվականների ներդրումային ծրագրի՝ 2017-2020 թվականների ճշգրտումներին համաձայնություն տալու հարցը:
Համաձայնեցված ներդրումային ծրագրերի շրջանակում ընկերությունը 2016-2027 թվականների ընթացքում կիրականացնի շուրջ 350 միլիարդ դրամի ներդրումներ՝ առանց ավելացված արժեքի հարկի:
«Ներդրումային ծրագրերով նախատեսվում է 6(10)/0,4 կՎ լարման ցանցերում սարքավորումների ամբողջական փոխարինում և արդիականացում, 35 – 0,4 կՎ լարման ցանցերում էլեկտրահաղորդման գծերի վերակառուցում և արդիականացում, այդ թվում` երկրորդային էլեկտրամատակարարման ապահովում, ցանցի ընդլայնում և նոր բաժանորդների միացում, էլեկտրաէներգիայի ավտոմատ հաշվառման համակարգի ներդրում 0,4 կՎ լարման ցանցերում և կառավարման միջազգային ստանդարտների և հաշվառման ավտոմատացված համակարգերի ներդրում: Արդյունքում կկրճատվեն ընկերության ծախսերը, կորուստները կհամապատասխանեցվեն Եվրոպական ընդունված չափանիշներին, գրեթե կրկնակի կկրճատվեն հոսանքազրկումների քանակը և տևողությունը, կբացառվեն լարման շեղումները»,- նշվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ:

15-11-2017 17:30 2642
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении утвердила инвестиционную программу ЗАО «Электрические сети Армении» на 2018-2027 годы. По данным Департамента по связям с общественностью Комиссии по регулированию общественных услуг, была обсуждена и принята инвестиционная программа ЗАО «Электрические сети Армении» на 2017-2020 годы.
Согласно инвестиционной программе, компания будет инвестировать около 350 млрд. драмов в 2016-2027 гг., без учета НДС.
«Инвестиционные программы предусматривают полную замену и модернизацию сетей напряжений 6 (10) / 0,4 кВ, реконструкцию и модернизацию ЛЭП в сетях 35 - 0,4 кВ, в том числе вторичное энергоснабжение, расширение сети и подключение новых абонентов, внедрение систему автоматического учета электроэнергии в сетях напряжением 0,4 кВ и внедрение международных стандартов управления и автоматизированных систем учета.. В результате затраты компании будут уменьшены, потери будут скорректированы с учетом европейских стандартов, дефицит электроэнергии сократится почти вдвое, будут устранены отклонения напряжения», - говорится в пресс-релизе.