29-11-2017 11:01 3256
Ամերիաբանկի Մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանի կարծիքով՝ տոկոսադրույքների նվազումը դրական է անդրադառնալու անշարժ գույքի շուկայում ակտիվության վրա, իրացվելիությունը ևս ավելանալու է։
Իր ֆեյսբուքյան հարցուպատասխանի ժամանակ՝ նա նշել է, որ արդեն իսկ անշարժ գույքի շուկայում գործարքների քանակն ավելացել է։ «Տոկոսադրույքների ազդեցությունն անշարժ գույքի շուկայի զարգացումների վրա, առաջին հայացքից, գուցե ակնհայտ չլինի, բայց գոյություն ունի ուղղակի կապ այս երկու երևույթների միջև»,-ասաց Արման Բարսեղյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ վերջին տարիներին այս շուկայի միտումներից մեկն այն է, որ տնտեսավարողերը սկսել են անշարժ գույքի գներին վերաբերվել ոչ միայն դրանց պոտենցիալ աճի տեսանկյունից, այլ թե կոնկրետ անշարժ գույքը կանխիկ ինչ եկամուտ է գեներացնում։ «Այդ տրամաբանությամբ գեներացվող եկամուտը, ավելի պարզ ասած՝ վարձավճարը, համադրվում է վարկային տոկոսադրույքի հետ։ Որքան տոկոսադրույքները նվազում են, այնքան դա լրացուցիչ պահանջարկ կարող է ստեղծել անշարժ գույքի նկատմամբ, քանի որ այդ ոլորտում որոշակի ներդրումները դառնում են ավելի եկամտաբեր»,-բացատրեց Արման Բարսեղյանը։ Նա հավելեց, որ առաջիկայում չի բացառվում նաև անշարժ գույքի գների բարձրացումը։

29-11-2017 11:01 3260
Арман Барсегян, директор по розничным операциям Америабанка, считает, что снижение процентных ставок окажет положительное влияние на рынок недвижимости, а также увеличится ликвидность.
В своей анкете Facebook он отметил, что количество транзакций на рынке недвижимости уже увеличилось. «Влияние процентных ставок на развитие рынка недвижимости на первый взгляд может быть не очевидным, но есть прямая связь между этими двумя явлениями», - сказал Арман Барсегян.
По его словам, одна из тенденций этого рынка в последние годы заключается в том, что бизнесмены начали рассматривать цены на недвижимость не только с точки зрения их потенциального роста, а также на то, какой лаличный доход приносит недвижимость. «Такой доход, точнее, аренда, сочетается с процентной ставкой кредита. Чем больше процентные ставки снижаются, тем больше появляется спрос на недвижимость, поскольку определенные инвестиции в эту сферу становятся более прибыльными , - пояснил Арман Барсегян. Он также добавил, что цены на недвижимость могут возрасти в ближайшем будущем.