Գյուղատնտեսության նախարարությունը հայտնում է, որ հանրապետությունում հավկիթի դեֆիցիտ չի սպասվում, և առաջիկայում շուկայում կվերականգնվի գների նախկին մակարդակը:
Հայաստանի թռչնաբույծների միության տվյալներով` դեկտեմբերի առաջին տասնօրյակից հետո տեղական ձվարտադրության ծավալները էականորեն կաճեն, օրական արտադրությունը կկազմի 2700 արկղ` մինչդեռ օրական միջին սպառումը կազմում է ընդամենը 2200 արկղ, ինչն ամբողջությամբ կապահովի ազգաբնակչության նախատոնական պահանջարկը:
Մասնագետների վերլուծություններով` նոյեմբեր ամսին տեղական արտադրությունը նվազել է 2017 թվականին հայտարարված կարանտինով պայմանավորված ինկուբացիոն ձվի ներկրումների անհնարինության պատճառով:
Ստեղծված իրավիճակը բերել է շուկայում ձվի թանկացման: Ըստ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից ձվի շուկայում կատարված մոնիթորինգի արդյունքների՝ այս պահին գերիշխող առևտրային ցանցերում վաճառվող ձվի միջին գինը տատանվում է 65-70 դրամի սահմանում: Նախորդ ամիսների համեմատությամբ դիտարկվել է 2-3 դրամի գնային բարձրացում:
Շուկայում առաջացած բացը լրացնելու նպատակով այս պահին հանրապետության արդյունաբերական ձու արտադրող ընկերություններն իրականացնում են ձվի ներկրումներ ՌԴ-ից:
Առաջիկայում ձեռնարկված միրջոցառումների և տեղական ձվարտադրության ծավալների աճին զուգահեռ գները կկայունանան` վերականգնելով նախկին մակարդակը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը և Հայաստանի թռչնաբույծների միությունը մշտադիտարկումներ են անցկացնում շուկայում:

29-11-2017 15:53 2719
The Ministry of Agriculture reports that there is no shortage of eggs in the country, and in the near future the former price level will be restored in the market.
According to the data of the Union of Birds of Armenia, after the first decade of December the volumes of local eggs will grow substantially, the daily production will make 2,700 boxes, while the average daily consumption is only 2200 boxes, which will meet the full pre-holiday demand of the population.
According to experts' analysis, local production in November has dropped due to the impossibility of importing incubator eggs due to quarantine declared in 2017.
The situation has led to the rise in prices for eggs in the market. According to the results of the monitoring conducted by the RA State Commission for the Protection of Economic Competition, the average price of egg sold at dominant commercial networks varies from 65 to 70 drams. An increase of 2-3 drams was observed in comparison with the previous months.
For the purpose of filling the gap in the market, industrial egg producers are currently importing eggs from Russia.
Due to the taken measures and increase of domestic egg production , prices will stabilize, reducing to the previous level.
The RA Ministry of Agriculture, the RA State Commission for the Protection of Economic Competition and the Union of Poultry of Armenia conduct monitoring in the market.