Այս տարի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՊԵԿ խոշոր և միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչության-վարչության կողմից ռիսկային գնահատված 401 հարկ վճարողների վճարած հարկային եկամուտը «առանց դրոշմանիշային վճարի» կազմել է 78.4 մլրդ դրամ, ինչը 11,1 մլրդ դրամով կամ 16.5 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ ոչ ռիսկային գնահատված 687 հարկ վճարող 2016թ. 9 ամիսների համեմատ այս տարվա նույն ժամանակահատվածում հարկային եկամուտներն ավելացրել է 7,4 տոկոսով:
Հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին նախորդ տարվա 9 ամսիների համեմատ աճել է ինչպես ռիսկային, այնպես էլ ոչ ռիսկային հարկ վճարողների իրացման շրջանառությունը, համապատասխանաբար՝ 26.8 և 10.1 տոկոսով:
Կամերալ ուսումնասիրությունների, անհատական և ոչ ստանդարտ վերլուծություններով հարկ վճարողների շրջանում իրազեկումների, բացատրական աշխատանքների և կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում 2017թ.-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ԱԱՀ-ի և շահութահարկի գծով ներկայացված ճշգրտված հաշվարկներով ԱԱՀ-ն ավելացվել է 2.3 մլրդ դրամով, իսկ շահութահարկի գումարը` 1.3 մլրդ դրամով:

Объём налоговых поступлений, уплаченных 401 налогоплательщиками, признанными рискованными Департаментом налоговой инспекции КГД крупных и средних налогоплательщиков, в январе-сентябре текущего года составил 78,4 млрд. драмов, увеличившись на 11,1 млрд. драмов или на 16,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как сказано в сообщении Государственного комитета по доходам, за 9 месяцев надежные 687 налогоплательщиков увеличили свои налоговые поступления на 7,4% по сравнению с аналогичным периодом 2016 года.
В январе-сентябре оборот как рискованных, так и надежных налогоплательщиков увеличился на 26,8% и 10,1% соответственно по сравнению с 9 месяцами предыдущего года.
В результате общественных исследований, частного и нестандартного анализа налогоплательщиков, разъяснительной работы и профилактических мероприятий, в январе-сентябре 2017 года НДС увеличился на 2,3 млрд. драмов, а налог на прибыль - на 1,3 млрд. драмов.