Այս տարի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՊԵԿ խոշոր և միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչության-վարչության կողմից ռիսկային գնահատված 401 հարկ վճարողների վճարած հարկային եկամուտը «առանց դրոշմանիշային վճարի» կազմել է 78.4 մլրդ դրամ, ինչը 11,1 մլրդ դրամով կամ 16.5 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ ոչ ռիսկային գնահատված 687 հարկ վճարող 2016թ. 9 ամիսների համեմատ այս տարվա նույն ժամանակահատվածում հարկային եկամուտներն ավելացրել է 7,4 տոկոսով:
Հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին նախորդ տարվա 9 ամսիների համեմատ աճել է ինչպես ռիսկային, այնպես էլ ոչ ռիսկային հարկ վճարողների իրացման շրջանառությունը, համապատասխանաբար՝ 26.8 և 10.1 տոկոսով:
Կամերալ ուսումնասիրությունների, անհատական և ոչ ստանդարտ վերլուծություններով հարկ վճարողների շրջանում իրազեկումների, բացատրական աշխատանքների և կանխարգելիչ գործողությունների արդյունքում 2017թ.-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ԱԱՀ-ի և շահութահարկի գծով ներկայացված ճշգրտված հաշվարկներով ԱԱՀ-ն ավելացվել է 2.3 մլրդ դրամով, իսկ շահութահարկի գումարը` 1.3 մլրդ դրամով:

Tax revenues paid by 401 taxpayers estimated by the SRC taxpayer tax inspectorate in January-September of this year amounted to 78.4 billion drams without a "stamp payment", an increase of 11.1 billion drams or 16.5% over the same period of the previous year.
The State Revenue Committee reports that during 9 months reliable 687 taxpayers have increased their tax revenues by 7.4% over the same period of 2016.
The turnover of both risky and reliable taxpayers have increased by 26.8% and 10.1% respectively in January-September compared with these 9 months of the previous year.
As a result of public studies, private and non-standard analyzes of taxpayers, explanatory work and preventive actions in January-September 2017, VAT has increased by 2.3 billion drams, and the profit tax by 1.3 billion drams.