15-12-2017 16:48 2398
Ամփոփվել են ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի և Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) կողմից համատեղ իրականացվող «Օրգանական գյուղատնտեսական զարգացում» 2017-2018 ծրագրի մրցույթի արդյունքները։
Մրցույթի արդյունքների ամփոփման ընթացքում առավելություն է տրվել մասնակից այն կազմակերպություններին, որոնց սերտիֆիկացման պարագայում ավելի մեծ է արտադրանքի արտահանման հնարավորությունըև որոնք օրգանական սերտիֆիկացում ստանալուց հետո նախատեսում են նոր աշխատատեղերի ստեղծում, ինչպես նաև հաշվի է առնվել կազմակերպությունների սահմանամերձ համայնքներում աշխատելու հանգամանքը։
Ծրագրին դիմած ավելի քան 70 տնտեսվարողներից մրցույթի արդյունքում հաղթող են ճանաչվել 15-ը։
Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման ամենամյա ծրագիրն իրականացվում է 2015թ-ից։
Ծրագրի շրջանակում օրգանական սերտիֆիկացում են ստացել 30 տնտեսվարող։ Գերմանացի մասնագետների աջակցությամբ յուրաքանչյուր տարի իրականացվել է ծրագրի շահառուների վերապատրաստում։ Պայմանավորված մրցույթում հաղթող ճանաչվելու և BIO արտադրության ոլորտում գործունեության ծավալմամբ՝ արդեն իսկ ստեղծվել է ավելի քան 50 նոր աշխատատեղ։
Միայն 2017- 2018 ծրագրի արդյունքում նախատեսվում է 70 նորաշխատատեղի ստեղծում։
Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման ծրագիրն իրականացվում է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի հաճախորդների համար։

The results of the "Organic Agricultural Development" 2017-2018 project jointly implemented by ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK and the German Society for the Conservation of Nature (NABU) have been summarized.
During the summarizing of the results of the competition, those participating companies were given the advantage, in the case of their certification, have greater possibility of exporting the goods, and after having received organic certification, will create new jobs, as well as they took into account the fact of working of these organizations in border communities.
Out of more than 70 entrepreneurs who have applied to the program have won 15 awards.
The annual program for organic agriculture development has been implemented since 2015.
Within the framework of the program, 30 businessmen received organic certification. With the support of German specialists every year the project beneficiaries have been trained. More than 50 new workplaces have already been created, due to this competition and the BIO production activities.