Հարկային կարգապահության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հսկողական միջոցառումներով Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակում է բացահայտել ստվերային գործունեության դեպքեր:Մասնավորապես, օրերս ՊԵԿ օպերատիվ հետախուզության վարչության և ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցների իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ մինչև ավտոտրանսպորտային գործունեություն սկսելն ընկերությունը երթուղային 10 միկրոավտոբուսի համար ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ելակետային տվյալների և ուղղիչ գործակիցների վերաբերյալ հայտարարություն-հաշվարկ հարկային մարմին չի ներկայացրել, միաժամանակ` խախտելով նաև աշխատողների աշխատանքի ընդունումը գրավոր ձևակերպելու` ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգը: Իրականացված ստուգումների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է շուրջ 3 մլն դրամ, իսկ տույժ-տուգանքներով՝ մոտ 3,5 մլն դրամ: Ընդհանուր առմամբ, այս տարի բեռնափոխադրող, ուղևորափոխադրող և տաքսի ծառայություն մատուցող հարկ վճարողների շրջանում նմանօրինակ խախտումներով արձանագրվել է շուրջ 250 մլն դրամի չափով բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումար:
Ձեռնարկված միջոցառումներով հայտնաբերվել է հարկային դաշտը շրջանցելու ևս մեկ փորձ: Ստվերային գործունեության դեպքի բացահայտմամբ արձանագրվել է առանց ակցիզային դրոշմանիշերի ալկոհոլային խմիչքների իրացման փաստ: Պարզվել է նաև, որ ընկերությունում առկա խմբաքանակի համար ակցիզային դրոշմանիշերի ստացման որևէ հայտ հարկային մարմին չի ներկայացվել: Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: ՊԵԿ քննչական վարչությունում իրականացվում է նախաքննություն: Հիշեցնենք, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքով առանց ակցիզային դրոշմանիշերի 50 000 դրամը գերազանցող ալկոհոլային խմիչքների իրացումը քրեորեն պատժելի է:

21-12-2017 12:45 4305
pThe State Revenue Committee continues to disclose cases of shady activity by control measures to increase the efficiency of tax discipline.
Particularly, the operative-investigative activities of the SRC Operative investigative Department and the Chief Criminal Investigation Department of the RA Police have revealed that before the beginning of the motor vehicle operation, the company hadn't issued a statement- counting to tax authority on baseline data and corrective factors for 10 minivan but at the same time violating the order of hiring of employees in written form and the procedure established by the law. The damage caused to the state as a result of the inspections made about 3 million drams and penalties - about 3.5 million drams. In general, this year, in the field of taxpayers providing freight, passenger and taxi service an additional amount of about 250 million drams has been registered to be paid to the budget.
With the measures taken, another attempt to circumvent the tax field was discovered. With the disclosure of the case of shadow activity, the fact of sale of alcoholic drinks without excise stamps was registered. It turned out that no application for the receipt of excise stamps for the batch was submitted to the tax authority by the company. A criminal case has been initiated on the fact. Investigation is under way at SRC Investigation Department. It should be reminded that the sale of alcoholic beverages, without excise stamps exceeding AMD 50,000, is punishable by penal sanctions according to the RA Criminal Code.