Հարկային կարգապահության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված հսկողական միջոցառումներով Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակում է բացահայտել ստվերային գործունեության դեպքեր:Մասնավորապես, օրերս ՊԵԿ օպերատիվ հետախուզության վարչության և ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցագործության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցների իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզվել է, որ մինչև ավտոտրանսպորտային գործունեություն սկսելն ընկերությունը երթուղային 10 միկրոավտոբուսի համար ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ելակետային տվյալների և ուղղիչ գործակիցների վերաբերյալ հայտարարություն-հաշվարկ հարկային մարմին չի ներկայացրել, միաժամանակ` խախտելով նաև աշխատողների աշխատանքի ընդունումը գրավոր ձևակերպելու` ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգը: Իրականացված ստուգումների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է շուրջ 3 մլն դրամ, իսկ տույժ-տուգանքներով՝ մոտ 3,5 մլն դրամ: Ընդհանուր առմամբ, այս տարի բեռնափոխադրող, ուղևորափոխադրող և տաքսի ծառայություն մատուցող հարկ վճարողների շրջանում նմանօրինակ խախտումներով արձանագրվել է շուրջ 250 մլն դրամի չափով բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումար:
Ձեռնարկված միջոցառումներով հայտնաբերվել է հարկային դաշտը շրջանցելու ևս մեկ փորձ: Ստվերային գործունեության դեպքի բացահայտմամբ արձանագրվել է առանց ակցիզային դրոշմանիշերի ալկոհոլային խմիչքների իրացման փաստ: Պարզվել է նաև, որ ընկերությունում առկա խմբաքանակի համար ակցիզային դրոշմանիշերի ստացման որևէ հայտ հարկային մարմին չի ներկայացվել: Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: ՊԵԿ քննչական վարչությունում իրականացվում է նախաքննություն: Հիշեցնենք, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքով առանց ակցիզային դրոշմանիշերի 50 000 դրամը գերազանցող ալկոհոլային խմիչքների իրացումը քրեորեն պատժելի է:

Комитет государственных доходов продолжает раскрывать случаи теневой деятельности с помощью мер контроля для повышения эффективности налоговой дисциплины.В частности, оперативно-розыскная деятельность оперативно-следственного отдела КГД и Главного уголовного розыска полиции РА показала, что до начала операции с автотранспортными средствами компания не выдала отчет в налоговые органы по исходным данным и корректирующим факторам для 10 микроавтобусов, в то же время нарушая порядок найма сотрудников в письменной форме, установленный законом. Ущерб, нанесенный государству в результате проверок, составил около 3 млн. драмов и размер штрафов - около 3,5 млн. драмов. В целом в этом году в области налогоплательщиков, предоставляющих услуги по перевозке грузов, пассажиров и такси, были зафиксированы такие нарушения в размере 250 млн. драмов, подлежащих дополнительному перечислению в бюджет.
С принятыми мерами была обнаружена еще одна попытка обойти налоговое поле. С раскрытием случая теневой деятельности был зарегистрирован факт продажи алкогольных напитков без акцизных марок. Оказалось, что ни одна заявка на получение акцизных марок для партии не была представлена в налоговый орган компанией. По этому факту возбуждено уголовное дело. В отделе расследований КГД ведется расследование. Напомним, что продажа алкогольных напитков без акцизных марок, превышающих 50 000 драмов РА, уголовно наказуема.