22-12-2017 12:37 2541
safarՊետական եկամուտների կոմիտեն կարողացել է խոշոր և միջին բիզնեսից հարկային բարձր մուտքեր ապահովել գերավճարների նվազեցման պայմաններում: Խոշոր և միջին բիզնեսն ավելի քան 483 մլրդ դրամ հարկային մուտքեր է ապահովել պետբյուջե 2017թ. 11 ամիսների ընթացքում։ Եթե հաշվի առնենք, որ Խոշոր և միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչությունում հաշվառված հարկ վճարողների հարկային գերավճարները 2017թ.-ի 11 ամիսների ընթացքում նվազել են 4.7 մլրդ դրամով, ապա 2017թ.-ի հարկային եկամուտների աճը կազմում է ավելի քան 61 մլրդ դրամ կամ 13,8%:
«Սա տնտեսության ակտիվացման, արտադրության և արտահանման տեմպերի արագացման ու հարկային նոր վարչարարության արդյունք է»,-վստահեցնում է Խոշոր և միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության պետ Արմեն Սաֆարյանը:
Միայն մետաղական հանքարդյունահանման ոլորտում հարկային մուտքերն ավելացել են 43%-ով: Աճը զգալի է նաև ծխախոտի արտադրության, բանկային գործունեության, վառելիքի ներմուծման-իրացման, շինանյութի արտադրության, սուպերմարկետների, ծառայությունների մատուցման և, ընդհանուր առմամբ, 55 ոլորտներում։
«Խոշոր և միջին բիզնեսի ոլորտային և անհատական վերլուծություններից հետո հարկ վճարողները դասակարգվել են ոչ ռիսկային և ռիսկային խմբերի: Խոշոր և միջին ՀՎՏՎ-ը, կատարելագործելով վերլուծական կարողությունները, ստուգումներ և ուսումնասիրություններ է անցկացրել բացառապես ռիսկային համարվող հարկ վճարողների մոտ, եթե միայն ինքնահայտարարագրման մղող կանխարգելիչ ջանքերն արդյունք չեն տվել»,-պարզաբանում է Արմեն Սաֆարյանը՝ նշելով, որ հարկ վճարողների զգալի մասն արձագանքել է հարկային մարմնի գործընկերային երկխոսության առաջարկին և վերանայել վարքագիծը: Արդյունքում ռիսկային հարկ վճարողների հարկային եկամուտների և իրացման շրջանառությունների աճն առավել տպավորիչ է. եթե ոչ ռիսկային հարկ վճարողների հարկային եկամուտներն աճել են 7%-ով, ապա ռիսկայիններինը՝ շուրջ 20%-ով:
«Առավել ռիսկային են այն ոլորտները, որտեղ կանխիկ դրամի մեծ շարժ կա՝ մանրածախ առևտուրը, ծառայությունների որոշ տեսակները, սպասարկման ոլորտը»,-նշեց Սաֆարյանը:

The State Revenue Committee has been able to provide high tax revenues from large and medium-sized businesses meanwhile decreasing overpayments. Large and medium-sized businesses have provided more than 483 billion drams of tax revenues to the state budget within 11 months of 2017. If we take into consideration that overpayments of taxpayers registered in the Tax Inspectorate for large and medium-sized taxpayers have dropped by 4.7 billion drams during 11 months of 2017, then the rise of tax revenues in 2017 makes more than 61 billion drams or 13, 8%"This is the result of economic activation, production and export speeds and new tax administration," says Armen Safaryan, head of the Tax Inspectorate for Large and Medium Taxpayers.
Only in the field of metal mining tax revenues increased by 43%. Growth is also noticeable in tobacco production, banking, fuel import and sale, building materials production, supermarkets, and services, overall in 55 sectors.
"After the sectoral and individual analysis of large and medium-sized businesses, taxpayers were divided into non-risky and risky groups. Tax Inspectorate for Large and Medium Taxpayers inspected and investigated Exceptionally Risky Taxpayers, "explains Armen Safaryan, noting that a significant part of taxpayers responded to tax the body's partnership dialogue proposal and reviewed behavior. As a result, the growth of tax revenues and sales turnover of risky taxpayers is more impressive. If non-risky taxpayers' tax revenues has increased by 7%, then those of the risky ones – by about 20%.
"The most risky are considered those areas where there is a huge flow of cash, retail trade, some types of services," Safaryan said.