23-12-2017 14:38 5674
aaa118kՏավուշի մարզի Ենոքավան գյուղում բացվել է մարզի ամենամեծ արևային էլեկտրակայանը: Բացման պաշտոնական միջոցառման օրվա ընտրությունը պայմանվորված էր էներգետիկների միջազգային տոնով:
Բացմանը ներկա ՀՀ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը նշել է. «Արևային կայանի բացումը առաջընթաց է դեպի էներգետիկ անվտանգություն։ Դա հնարավորություն է օգտագործելու վերականգնվող էներգիայի Հայաստանի մեծ ներուժը և ապահովելու մեր երկրի էներգետիկ անկախությունը: Նույնիսկ եղանակային անբարենպաստ պայմաններում՝ մառախուղի ժամանակ կայանն արտադրում է 147 կՎտ էլեկտրաէներգիա: Արևային քարտեզով Տավուշի մարզը նվազ ռեսուրսներով վայր է մեր հանրապետությունում, քանի որ այն տեղումնառատ և խոնավ գոտի է: Անբարենպաստ է հատկապես դեկտեմբերը։ Չնայած դրան, կայանը զարմանալի ցուցանիշներ է ապահովել։ Ընդ որում, արդյունքներն արձանագրվել են մեր տեղական արևային վահանակների կիրառմամբ»:
Ենոքավանում բացված արևային կայանն ունի 147 կՎտ դրվածքային հզորություն։ Այն կարող է արտադրել տարեկան մինչև 208.000 կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա։ Գործարկման արդյուքնում կխնայվի ամսական միջինը 745 հազար դրամ և 7.2 տոննայով կնվազեն մթնոլորտ արտանետվող ջերմոցային գազերը: ՀՀ Տավուշի մարզում արևի ինտենսիվությունը կազմում է ավելի քան 1500 կՎտ ժամ տարեկան 1մ2 մակերեսի վրա, ինչը 1.5 անգամ ավելին է, քան Եվրոպայում։
«Հպարտ ենք, որ ԱԳԲԱ Լիզինգն է իրականացրել Տավուշի մարզի ամենահզոր ֆոտովոլտային կայանի ֆինանսավորումը: Մենք մաքուր էներգետիկայի ոլորտում իրականացրել ենք մեծ թվով նախագծեր. արդյունքը գոհացուցիչ է, քանի որ ոլորտում աշխատող կազմակերպությունների հետ կարողացել ենք արդյունավետ փոխհարաբերություններ ստեղծել: Օգտագործելով ֆինանսական ոլորտում մեր երկար տարիների փորձը և գործընկերների հետ ամուր հարաբերությունները՝ այսօր կարողանում ենք Green Leasing-ի միջոցով շահավետ պայմաններ և նորագույն լուծումներ առաջարկել ներդրողներին», - իր խոսքում նշել է «ԱԳԲԱ Լիզինգ»-ի գլխավոր տնօրեն Արսեն Բազիկյանը:

В селе Енокаван в Тавушской области открылась крупнейшая солнечная электростанция в регионе. Выбор официального дня открытия был обусловлен международным днем энергетики.Заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян сказал: «Открытие солнечной электростанции - это прорыв в энергетической безопасности, это возможность использовать потенциал возобновляемых источников энергии в Армении и обеспечить энергетическую независимость нашей страны. Даже при неблагоприятных погодных условиях, завод производит 147 кВт электроэнергию. Тавушский район - это место с небольшим количеством ресурсов в нашей стране, так как это сырая и влажная зона. Особенно неблагоприятным месяцем здесь является декабрь. Несмотря на это, станция обемпечивает удивительные показатели. Результаты были записаны с использованием наших местных солнечных панелей».
Солнечная электростанция в Енокаване имеет мощность 147 киловатт. Она может генерировать до 208 000 кВтч электроэнергии в год. Запуск электростанции позволит сэкономить 745 000 драмов в месяц, а на 7,2 тонны будут уменьшены выбросы парниковых газов в атмосферу. Интенсивность солнца в Тавушском районе Армении составляет более 1500 кВтч на 1 квадратный метр, что в 1,5 раза больше, чем в Европе.
«Мы гордимся тем, что ACBA Leasing финансирует самую мощную солнечную электростанцию в Тавушском районе. Мы реализовали большое количество проектов в области чистой энергетики. Результат является удовлетворительным, потому что мы смогли наладить эффективные отношения с организациями, работающими в области. Используя наш многолетний опыт в финансовой сфере и прочные отношения с нашими партнерами сегодня, мы можем предложить выгодные условия и новые решения через Green Leasing для инвесторов », - сказал генеральный директор ACBA Leasing Арсен Базикян.