Այսօր նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ պահպանելով 6 % մակարդակը:
ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ նոյեմբերին արձանագրվել է 2.0% գնաճ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 1.0%-ի դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճն ամսվա ընթացքում ավելացել է՝ ամսվա վերջի դրությամբ կազմելով 2.2%: Ակնկալվում է, որ տարեվերջին, ինչպես և սպասվում էր, 12-ամսյա գնաճը կգտնվի տատանումների թույլատրելի միջակայքի ստորին սահմանում:
Արտաքին հատվածում փաստացի զարգացումները հիմնականում համահունչ են եղել ԿԲ կանխատեսումներին, այսինքն՝ շարունակվել են համաշխարհային տնտեսության աճի բարելավման և միջազգային ապրանքային շուկաների գնաճային միտումները: Այս պարագայում արտաքին հատվածից ԿԲ խորհուրդն շարունակում է ակնկալել արտաքին պահանջարկի ընդլայնմանը զուգահեռ որոշակի գնաճային ազդեցություններ:
Խորհուրդն արձանագրել է, որ հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածում՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ գրանցվել է սպասվածին մոտ տնտեսական աճ: Միևնույն ժամանակ հունվար-նոյեմբեր ամիսների տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը զգալիորեն գերազանցել է ակնկալիքները, որը պայմանավորվել է հատկապես ծառայությունների և արդյունաբերության ոլորտներում դիտված բարձր աճերով: Ներքին մասնավոր պահանջարկը նույնպես ավելի բարձր է սպասվում քան կանխատեսվում էր, որին շարունակում է նպաստել ընդլայնող դրամավարկային քաղաքականությունը և ցածր գնաճային միջավայրը: Ներքին պահանջարկի ավելացումը շարունակում է արտահայտվել առևտրի և ներմուծման բարձր աճերում, ինչպես նաև բնականոն գնաճի և գնաճային սպասումների վարքագծում:
«ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում պահպանել դրամավարկային պայմանների ներկա խթանող մակարդակը՝ հաշվի առնելով պահանջարկի վերականգնման կայունությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը և գնաճային սպասումների վրա ակցիզային դրույքաչափերի և մաքսատուրքերի փոփոխության ազդեցության գերագնահատված լինելը: Միևնույն ժամանակ Խորհուրդը գտնում է, որ կանխատեսված զարգացումների ներքո առաջիկայում անհրաժեշտ կլինի դրամավարկային խթանող պայմանների աստիճանական չեզոքացում՝ միջինժամկետ հատվածում գնաճի նպատակի իրագործման համար:
Խորհուրդը գնահատում է նաև, որ գնաճի ընթացիկ եռամսյակի ծրագրից դեպի վերև շեղման ռիսկերը ավելանում են և հաստատում է իր պատրաստակամությունը դրանց դրսևորման պարագայում համապատասխանորեն ճշգրտելու դրամավարկային քաղաքականության պայմանները՝ միջնաժամկետ հատվածում ապահովելով գների կայունությունը»,- ասված է ԿԲ հաղորդագրության մեջ։

26-12-2017 17:00 2861
На сегодняшнем заседании Совет ЦБ решил сохранить ставку рефинансирования без изменений на уровне 6%.
По данным Службы по связям с общественностью ЦБ, инфляция в 2,0% была зафиксирована в ноябре против 1,0% в том же месяце прошлого года, когда 12-месячный уровень инфляции увеличился на 2,2% по состоянию на конец месяца. Ожидается, что в конце года, как и ожидалось, 12-месячная инфляция будет обнаружена на нижнем пределе допустимого диапазона.
Фактические изменения во внешнем секторе во многом соответствовали предсказаниям ЦБ, то есть росту мировой экономики и тенденциям инфляции на международных товарных рынках. В этом случае Совет ЦБ продолжает предвидеть определенные инфляционные эффекты, параллельные расширению внешнего спроса.
Совет отметил, что в период с января по сентябрь ожидается рост экономического роста по сравнению с тем же периодом прошлого года. В то же время индекс экономической активности в январе-ноябре значительно превысил ожидания, что было обусловлено высоким ростом, наблюдаемым в сфере услуг и промышленности. Ожидается, что внутренний частный спрос будет выше, чем ожидалось, с продолжением расширения денежно-кредитной политики и низкой инфляционной среды. Внутренний спрос продолжает увеличиваться в торговле и импорте, а также в поведении естественной инфляции и инфляционных ожиданий.
«Совет ЦБ считает целесообразным сохранить текущий уровень денежно-кредитных условий с учетом необходимости поддержания спроса и переоценки влияния изменений ставок акцизов и таможенных тарифов на инфляционные ожидания. В то же время, по мнению Совета, в рамках прогнозирующих событий в ближайшем будущем потребуется постепенная нейтрализация условий денежного стимулирования для достижения цели инфляции в среднесрочной перспективе.
Совет также оценивает, что риски отклонений в сторону повышения от программы инфляции текущего квартала увеличиваются и подтверждает свою готовность прояснить условия денежно-кредитной политики в случае их проявления, обеспечивая стабильность цен в среднесрочной перспективе », сообщает ЦБ.