Կառավարությունը «Դատա Քյուբ» ընկերությանն «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտում շահագործողի թույլտվություն տրամադրեց:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ ընկերությունը նախատեսում է ազատ տնտեսական գոտում ստեղծել ժամանակակից տվյալների կենտրոն: Ներդրումների ծավալը կազմելու է 50 մլն դոլար: «Առաջին տարում կստեղծվի 10 նոր աշխատատեղ՝ միջին 200 հազար դրամ աշխատավարձով, 5-րդ տարում աշխատատեղերի քանակը կգերազանցի 60-ը: Արտահանման ծավալները կկազմեն շուրջ 7,5 դոլար, իսկ 5-րդ տարում ավելի քան 25 մլն դոլար: Արտահանման ուղղություններն են լինելու՝ ԱՄՆ, Անգլիա, Կիպրոս, Լատվիա, Վրաստան, Իսրայել, հետագայում նաեւ ԵԱՏՄ երկրներ»,- ասաց փոխնախարարը:

Правительство предоставило компании Data Cube разрешение на эксплуатацию в свободной экономической зоне Альянса.
Заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян отметил, что компания планирует создать современный центр обработки данных в свободной экономической зоне. Объем инвестиций составит 50 миллионов долларов. «В первый год будет создано 10 новых рабочих мест со средней зарплатой 200 тыс. драмов, на 5-м году количество рабочих мест превысит 60. Объемы экспорта составят около 7,5 долларов, а на 5-м году - 25 млн. Экспортные направления будут США, Англия, Кипр, Латвия, Грузия, Израиль, а затем и страны ЕЭС », - сказал замминистра.