28-12-2017 18:42 4430
«Հայաստանի Հանրապետությունում գյուղատնտեսական տեխնիկայի ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի պետական աջակցության» ծրագրի շրջանակում «Նաիրի բերրիություն» ընկերությունն ունիվերսալ տրակտոր է ձեռք բերել, որն իր տեսակով Հայաստանում միակն է:
Գյուղնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ այս տեխնիկայի միջոցով հնարավոր է հողը փխրեցնել և աղալ քարերը: Այն կարող է փոխարինել միաժամանակ 3-4 տրակտորի, կատարում է նաև պարարտացում, սնուցում, այգիների հիմնում և այլն:
«Սա պարզապես նվեր է, պետությունն այս ծրագրի միջոցով մեծ հնարավորություն է ստեղծել մեզ համար»,-նշել է «Նաիրի բերրիություն» ընկերության սեփականատեր Բաղդասար Մեսրոպյանը` ընդգծելով, որ այս մեքենայի օգնությամբ կարող է հասնել առավել բարձր արդյունքների:
«2016-2015 թվականների համեմատ այս տարի տրակտորների ներկրումը համապատասխանաբար 2,5 և 3,5 անգամ ավելացել է հենց այս ծրագրի շրջանակում: Կարծում ենք, որ 2018-ին ավելի շատ տեխնիկա կներկրվի և կթարմացվի պարկը»,-նշել է փոխնախարար Մակարյանը:
Ընդհանուր առմամբ, մինչ օրս լիզինգի պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում տրամադրվել է 157 միավոր գյուղատնտեսական տեխնիկա, այդ թվում` 67 տրակտոր, 2 կոմբայն և 88 միավոր այլ գյուղտեխնիկա:

28-12-2017 18:42 4431
В рамках проекта «Лизинг сельскохозяйственной техники в Республике Армения» компания «Наири Фертильность» приобрела универсальный трактор, единственный в своем роде в Армении.
По данным отдела информации и связей с общественностью Министерства сельского хозяйства, эту технику можно использовать для разрыхления почвы и измельчения камней. Он может одновременно заменять 3-4 трактора, он также выполняет удобрение, питание, посадка фруктового сада и так далее.
«Это подарок, государство создало для нас отличную возможность в рамках этой программы», - сказал Багдасар Месропян, владелец компании «Наири Фертильность», указав, что эта машина может добиться лучших результатов.
«По сравнению с 2016-2015 годами импорт тракторов в этом году увеличился в 2,5 и 3,5 раза, соответственно. Мы считаем, что в 2018 году будет импортировано больше оборудования, и парк будет обновлен», - сказал замминистра Макарян.
В общей сложности до настоящего времени в рамках государственной программы лизинга было предоставлено 157 единиц сельскохозяйственной техники, в том числе 67 тракторов, 2 комбайна и 88 других сельскохозяйственных машин.