10-01-2018 15:39 12652
«Պետական եկամուտների կոմիտեն սպասարկման որակի բարելավման, ընթացակարգերի կրճատման և մաքսային ձևակերպումների պարզեցմանն ուղղված բարեփոխումների շրջանակում հանդես է եկել աննախադեպ նորամուծությամբ»,-հայտնում են ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Մանրամասնվում է, որ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի հանձնարարությամբ՝ 2018 թվականի հունվարի 8-ից petekamutner.am պաշտոնական կայքէջում հրապարակվել է ՀՀ սահմանով տեղափոխվող ավտոտրանսպորտային միջոցների հայտարարագրման ընթացքում կիրառվող մաքսային արժեքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Ըստ ՊԵԿ սակագնային կարգավորման և հսկողության բաժնի գլխավոր մաքսային տեսուչ Տիգրան Մինասյանի, 2018թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի 267-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ ֆիզիկական անձանց կողմից ներմուծվող անձնական օգտագործման ապրանքների մաքսային արժեքը, հոդվածով սահմանված դեպքերում, որոշվում է մաքսային մարմինների կողմից՝ իրենց տրամադրության տակ եղած նույնանման ապրանքների վերաբերյալ գնային տեղեկատվության հիման վրա:
«Մաքսային արժեքների մշակման ընթացքում, որպես գնային տեղեկատվություն, մաքսային մարմինների կողմից 267-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն, օգտագործվել են մաքսային մարմինների տրամադրության տակ եղած ավտոտրանսպորտային միջոցների Ամաքսային ձևակերպումների տեղեկատվական բազան, ինչպես նաև ավտոմեքենաների վաճառքով զբաղվող օտարերկրյա կազմակերպությունների կատալոգները և էլեկտրոնային կայքերը»,-ասել է Տիգրան Մինասյանը:
ՊԵԿ նախագահի հանձնարարությամբ՝ այս նախաձեռնությունն իրականացվում է կոմիտեի թափանցիկ գործունեության շրջանակում՝ որպես ոլորտի նկատմամբ հանրության ուշադրությանն ընդառաջ ևս մեկ քայլ: «Հրապարակայնության այս եղանակը թույլ կտա բավարարել ավտոտրանսպորտային միջոցների հայտարարագրման ընթացքում մաքսային արժեքի որոշման նկատմամբ հետաքրքրությունը: Նման աշխատաոճով մաքսային արժեքի որոշման գործընթացը դառնում է առավել թափանցիկ, հրապարակային, վստահելի և կանխատեսելի»,- ընդգծել է Տիգրան Մինասյանը:
Տվյալներին ծանոթանալու համար անհրաժեշտ է մուտք գործել Petekamutner.am կայքի համապատասխան բաժին հետևյալ հաջորդականությամբ. «Մաքսային տեղեկատվություն», «Տեղեկատվություն ԱՏԳ մասնակիցների համար», «Տեղեկատվություն ավտոտրանսպորտային միջոցների արժեքների վերաբերյալ»:
Տիգրան Մինասյանի հավաստմամբ՝ ավտոտրանսպորտային միջոցների մաքսային արժեքի վերաբերյալ կայքում զետեղված տեղեկատվությունը պարբերաբար ուսումնասիրվում է. անհրաժեշտության դեպքում այն կվերանայվի և կթարմացվի:

10-01-2018 15:39 12651
«Комитет государственных доходов сделал беспрецедентные нововведения в рамках улучшения качества услуг, сокращения процедур и упрощения таможенного оформления», - сообщает Департамент информации и общественных связей Комитета по доходам.
Примечательно, что по поручению председателя КГД Вардана Арутюняна, 8 января 2018 года, petekamutner.am опубликовал информацию о таможенной стоимости, используемой при декларировании автотранспортных средств, перевозимых через границу РА.
По словам Тиграна Минасяна, томоженного инспектора отдела регулирования и контроля тарифов КГД, в соответствии с пунктом 3 статьи 267 Таможенного кодекса ЕЭС, таможенная стоимость товаров личного пользования, ввозимых физическими лицами, определяется таможенными органами на основании информации о ценах на идентичные товары, находящиеся в их распоряжении.
«В ходе таможенной оценки, согласно информации о ценах, таможенные органы используют базу данных таможенной информации о транспортных средствах, а также каталоги и электронные сайты иностранных перевозчиков, занимающихся продажей транспортных средств, в соответствии со статьей 267 (4) », - сказал Тигран Минасян.
По поручению Председателя КГД эта инициатива осуществляется в рамках прозрачной деятельности Комитета как еще один шаг к общественному вниманию к этой сфере. «Этот метод рекламы позволит удовлетворить интерес к определению таможенной стоимости при декларировании автотранспортных средств. Процесс определения таможенной стоимости с таким стилем работы становится более прозрачным, общедоступным, заслуживающим доверия и предсказуемым», - подчеркнул Тигран Минасян.
Чтобы получить доступ к данным, вам необходимо войти в соответствующий раздел Petekamutner.am в следующей последовательности: «Таможенная информация», «Информация для участников внешнеэкономической деятельности», «Информация о стоимости автотранспортных средств».
По словам Тиграна Минасяна, информация о таможенной стоимости транспортных средств регулярно пересматривается. Она будет пересмотрена и обновлена по мере необходимости.