10-01-2018 15:39 12652
«Պետական եկամուտների կոմիտեն սպասարկման որակի բարելավման, ընթացակարգերի կրճատման և մաքսային ձևակերպումների պարզեցմանն ուղղված բարեփոխումների շրջանակում հանդես է եկել աննախադեպ նորամուծությամբ»,-հայտնում են ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Մանրամասնվում է, որ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի հանձնարարությամբ՝ 2018 թվականի հունվարի 8-ից petekamutner.am պաշտոնական կայքէջում հրապարակվել է ՀՀ սահմանով տեղափոխվող ավտոտրանսպորտային միջոցների հայտարարագրման ընթացքում կիրառվող մաքսային արժեքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
Ըստ ՊԵԿ սակագնային կարգավորման և հսկողության բաժնի գլխավոր մաքսային տեսուչ Տիգրան Մինասյանի, 2018թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած ԵԱՏՄ Մաքսային օրենսգրքի 267-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ ֆիզիկական անձանց կողմից ներմուծվող անձնական օգտագործման ապրանքների մաքսային արժեքը, հոդվածով սահմանված դեպքերում, որոշվում է մաքսային մարմինների կողմից՝ իրենց տրամադրության տակ եղած նույնանման ապրանքների վերաբերյալ գնային տեղեկատվության հիման վրա:
«Մաքսային արժեքների մշակման ընթացքում, որպես գնային տեղեկատվություն, մաքսային մարմինների կողմից 267-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն, օգտագործվել են մաքսային մարմինների տրամադրության տակ եղած ավտոտրանսպորտային միջոցների Ամաքսային ձևակերպումների տեղեկատվական բազան, ինչպես նաև ավտոմեքենաների վաճառքով զբաղվող օտարերկրյա կազմակերպությունների կատալոգները և էլեկտրոնային կայքերը»,-ասել է Տիգրան Մինասյանը:
ՊԵԿ նախագահի հանձնարարությամբ՝ այս նախաձեռնությունն իրականացվում է կոմիտեի թափանցիկ գործունեության շրջանակում՝ որպես ոլորտի նկատմամբ հանրության ուշադրությանն ընդառաջ ևս մեկ քայլ: «Հրապարակայնության այս եղանակը թույլ կտա բավարարել ավտոտրանսպորտային միջոցների հայտարարագրման ընթացքում մաքսային արժեքի որոշման նկատմամբ հետաքրքրությունը: Նման աշխատաոճով մաքսային արժեքի որոշման գործընթացը դառնում է առավել թափանցիկ, հրապարակային, վստահելի և կանխատեսելի»,- ընդգծել է Տիգրան Մինասյանը:
Տվյալներին ծանոթանալու համար անհրաժեշտ է մուտք գործել Petekamutner.am կայքի համապատասխան բաժին հետևյալ հաջորդականությամբ. «Մաքսային տեղեկատվություն», «Տեղեկատվություն ԱՏԳ մասնակիցների համար», «Տեղեկատվություն ավտոտրանսպորտային միջոցների արժեքների վերաբերյալ»:
Տիգրան Մինասյանի հավաստմամբ՝ ավտոտրանսպորտային միջոցների մաքսային արժեքի վերաբերյալ կայքում զետեղված տեղեկատվությունը պարբերաբար ուսումնասիրվում է. անհրաժեշտության դեպքում այն կվերանայվի և կթարմացվի:

10-01-2018 15:39 12653
"The State Revenue Committee has made unprecedented innovation within the framework of improvements in service quality, reduction of procedures and simplification of customs clearance," the State Revenue Committee's Information and Public Relations Department reports.
It is noteworthy that on the instruction of SRC Chairman Vardan Harutyunyan, on January 8, 2018, petekamutner.am published the information on customs value used during the declaration of motor vehicles transported through the RA border.
According to Tigran Minasyan, Chief Customs Officer of the Revenue Regulation and Control Department of the SRC, According to Article 267, paragraph 3 of the EEU Customs Code, the customs value of personal use goods imported by natural persons is determined by the customs authorities on the basis of price information for identical goods at their disposal.
"In the course of customs valuation, as per the price information, customs authorities have been using the customs information database of motor vehicles, as well as the catalogs and electronic websites of foreign carriers dealing with the sale of vehicles, in accordance with Article 267 (4) "said Tigran Minasyan.
By the instruction of the SRC Chairman, this initiative is being implemented within the framework of transparent activity of the Committee as another step towards public attention to the sphere. "This method of publicity will allow satisfying the interest in determining customs value during the declaration of motor vehicles. The process of determining customs value with such work style becomes more transparent, public, trustworthy and predictable, "Tigran Minasyan underscored.
To access the data you need to log in to the appropriate section of Petekamutner.am in the following sequence: "Customs Information", "Information for Foreign Economic Activity Participants", "Information on Motor Vehicle Values".
According to Tigran Minasyan, the information on the customs value of vehicles is regularly reviewed. it will be revised and updated as needed.