15-01-2018 16:18 2708
Կայուն գյուղատնտեսության զարգացման շրջանակներում ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն այս տարի քայլեր է ձեռնարկելու՝ նվազեցնելու ռիսկերը գյուղատնտեսության ապահովագրության ներդրման միջոցով: Այս մասին հունվարի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Արմեն Հարությունյանը:
«Ինչ վերաբերում է կայուն գյուղատնտեսության զարգացմանը և բնական ռեսուրսների՝ ավելի արդյունավետ օգտագործմանը, մենք կենտրոնանալու ենք կանաչ և օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման ուղղությամբ: Նախորդ տարի մենք խոսել ենք ԳՁՕ-ների, սննդամթերքում քիմիկատների, հակաբիոտիկների, հորմոնների առկայության մասին, օրգանական գյուղատնտեսությունը կարծես դրա լուծումը տալիս է: Այս տարի կշարունակենք օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման ծրագիրը», - հայտնեց նա:
Փոխնախարարը հավելեց, որ բանակցում են ԵՄ և Ավստրիայի զարգացման գործակալությունների հետ, որպեսզի 2019 թ. ընդլայնեն աշխատանքները կայուն գյուղատնտեսության զարգացման, մասնավորապես՝ կանաչ գյուղատնտեսության զարգացման ուղղություններով:
Նա տեղեկացրեց, որ 2019 թ.-ից օրգանական գյուղատնտեսության ծրագիրն ընդլայնվելու է, կոչվելու է կանաչ գյուղատնտեսություն. այն նախատեսում է նաև գյուղմիջոցների ավելի արդյունավետ օգտագործում, որը կնվազեցնի դրանց վատ ազդեցությունը միջավայրի վրա:
«Մենք կենտրոնանում ենք այն նպատակի վրա, որը երկու ուղղություն է նախատեսում՝ պարենային ապահովվածության՝ պարենի առկայության և մատչելիության: Առկայության մասով մեզ հաջողվել է վերջին 5 տարիների ընթացքում ավելացնել արտադրությունը գյուղոլորտում, մասնավորապես՝ մինչև 2016 թ.», - ասաց նա:

15-01-2018 16:18 2707
В рамках устойчивого развития сельского хозяйства Министерство сельского хозяйства РА предпримет шаги в этом году для снижения рисков за счет внедрения сельскохозяйственного страхования. Об этом заявил журналистам заместитель министра сельского хозяйства Армении Армен Арутюнян в интервью 15 января.
«Что касается устойчивого развития сельского хозяйства и более эффективного использования природных ресурсов, мы сосредоточимся на развитии зеленого и органического сельского хозяйства. В прошлом году мы говорили о наличии ГМО, пищевых химикатов, антибиотиков, гормонов и органическое сельское хозяйство, похоже, является решением. В этом году мы продолжим программу развития органического сельского хозяйства », - сказал он.
Заместитель министра добавил, что они ведут переговоры с агентствами развития ЕС и Австрии, чтобы cмогли расширить работу по устойчивому развитию сельского хозяйства в 2019 году, особенно в направлении развития зеленого сельского хозяйства.
Он сообщил, что программа органического сельского хозяйства будет расширена в 2019 году и будет называться зеленым сельским хозяйством, а также предусматривает более эффективное использование сельскохозяйственной продукции, которая снизит их негативное воздействие на окружающую среду.
«Мы фокусируемся на цели, которая имеет два направления: продовольственная безопасность, наличие и доступность. Что касается наличия, мы смогли увеличить производство в сельскохозяйственном секторе в течение последних пяти лет, особенно к 2016 году», - сказал он.