16-01-2018 11:26 2680
Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այցելել է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտե՝ ծանոթանալու 2017 թվականի հարկային եկամուտների կատարողականին, կառավարության ծրագրով հարկային և մաքսային մարմիններին վերապահված գործունեության արդյունքներին, ինչպես նաև 2018 թվականի անելիքներին:
«Այս տարի սկզբքունքերը նույնն են՝ ինչպիսի պայմաններ ստեղծենք, որպեսզի գործարարը լավ զգա, ձեռնարկատիրությունը հեշտ լինի, օրինապահ դաշտում աշխատող մարդկանց համար խաղի կանոնները հավասար լինեն»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը վարչապետին ներկայացրել է 2017 թվականին պետական բյուջե հաշվեգրված հարկային եկամուտները, որոնք կազմել են 1 տրիլիոն 201.6 մլրդ դրամ՝ ներառյալ ԱԱՀ-ի վերադարձի գումարները, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ ավելի է 124,7 մլրդ դրամով կամ 11.6 %-ով: Առանց ԱԱՀ-ի վերադարձի գումարների հարկային եկամուտները կազմել են 1 տրիլիոն 155 միլիարդ դրամ, հետևաբար նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտների աճը կազմել է 78,7 մլրդ դրամ կամ 7.3 %: ՊԵԿ նախագահը վարչապետին զեկուցել է, որ 2017 թվականի ընթացքում ԱԱՀ-ի 0-ական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով վերադարձված գումարը կազմել է ավելի քան 60.6 մլրդ դրամ, ինչը 24.6%-ով կամ 12 մլրդ դրամով գերազանցել է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշը:
Կարեն Կարապետյանը ողջունել է իրականացվող աշխատանքները, հատկապես ապրանքների մատակարումների քանակի, ներկրողների տվյալների հրապարակման հետ կապված: «2017-ին իրականում շատ բան եք իրականացրել ու դեռևս շատ բան ունենք անելու: Սահման անցնելը պետք է մաքսիմալ հեշտացնել, խաղի կանոնները հստակ հրապարակել, բոլոր խոչընդոտները, կնճռոտ հարցեը լուծել: Այս լիբերալ դաշտը բերելու է տնտեսության ակտիվացման, և մենք անպայման հետևողական կերպով պետք է գնանք դրան: Ռեգուլյար պետք է բիզնեսի հետ հանդիպել, լսել ազդակները»,- ասել է վարչապետւ և հանձնարարել հանրությանը հնարավորինս արագ և մանրամասն ներկայացնել բոլոր բարեփոխումներն ու դրական փոփոխությունները:

Премьер-министр Карен Карапетян посетил Комитет государственных доходов Республики Армения, чтобы ознакомиться с результатами налоговых поступлений 2017 года, результатами деятельности налоговых и таможенных органов, а также задачами на 2018 год.
«В этом году принципы одинаковы: создать условия для того, чтобы бизнесмены чувствовали себя хорошо, делать предпринимательство легким, а правила игры для людей, работающих в правоохранительной области должны быть равны», - сказал Карен Карапетян.
Председатель КГД РА Вардан Арутюнян представил премьер-министру налоговые поступления в государственный бюджет в 2017 году, которые составили 1 трлн 201,6 млрд. драмов, включая НДС, что на 124,7 млрд. драмов или 11,6% больше, чем за тот же период предыдущего года. Налоговые поступления без НДС составили 1 трлн. 155 млрд. драмов, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы государственного бюджета выросли на 78,7 млрд. драмов или 7,3%. Председатель КГД сообщил премьер-министру, что сумма доходов, возвращенных по операциям с 0-процентной ставкой НДС в течение года, составила более 60,6 млрд. драмов, что превысило показатель предыдущего года на 24,6% или 12 млрд. драмов.
Карен Карапетян приветствовал проведенную работу, особенно в связи с количеством товаров и публикацией данных импортеров. «На самом деле, вы много сделали в 2017 году и многое ещё предстоит сделать. Пересечение границы должно быть проще, мы должны четко определять правила игры, преодолевать все препятствия, решать затяжные проблемы. Данное либеральное поле приведет к активизации экономики, и мы обязательно ее последуем. Мы должны проводить регулярные встречи с бизнесом, слушать сигналы », - сказал премьер-министр и дал указание общественности как можно скорее представить все улучшения и позитивные изменения.