17-01-2018 11:11 4828
Գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսադրույքերի սուբսիդավորման ծրագրի վարկային պորտֆելը կազմում է շուրջ 18 մլրդ դրամ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
ՀՀ կառավարության 2017 թվականի դեկտեմբերի 21-ի N 53 արձանագրային որոշմամբ հավանության է արժանացել «Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների (գնումների) նպատակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման» ծրագիրը, որի շրջանակում տարեկան առավելագույնը մինչև 12% տրամադրվող անվանական տոկոսադրույքով նպատակային վարկերի մինչև 9 տոկոսային կետին համարժեք մասը (գումարը), սուբսիդավորվելու է, որպեսզի վարկառուի կողմից վճարվող վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կազմի 3%: Ծրագրի վարկային պորտֆելը կազմում է շուրջ 18.0 մլրդ դրամ, իսկ տրամադրվող վարկի առավելագույն չափը՝ 1.0 մլրդ դրամ:
Ծրագրին մասնակցում են հետևյալ բանկերը և վարկային կազմակերպությունները՝
«ԱԿԲԱ-կրեդիտ ագրիկոլ բանկ» ՓԲԸ, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ, «Արարատբանկ» ԲԲԸ, «Արդշինբանկ» ՓԲԸ, «Արմսվիսբանկ» ՓԲԸ, «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ, «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ,
«Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ, «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ, «Էվոկաբանկ» ՓԲԸ, «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ, «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ, «Հայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիա» ՈՒՎԿ ՓԲԸ (նախկին «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ), «Քարդ ԱգրոԿրեդիտ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ:

17-01-2018 11:11 4826
Кредитный портфель программы субсидирования процентных ставок по сельскохозяйственным кредитам составляет около 18 млрд. драмов. Об этом сообщает Департамент информации и общественных связей Министерства сельского хозяйства РА.
Постановлением Правительства № 53 от 21 декабря 2017 года было утверждено «Субсидирование процентных ставок по сельскохозяйственным кредитам для покупки сельскохозяйственного сырья», согласно которому до 9% целевых кредитов с максимальной номинальной годовой процентной ставкой до 12% будет субсидирована, так что годовая процентная ставка, взимаемая заемщиком, составит 3%. Кредитный портфель проекта составляет около 18,0 млрд. драмов, а максимальный размер кредита - 1,0 млрд. драмов.
В программе принимают участие следующие банки и кредитные организации:
ЗАО «АКБА-Кредит Агриколь Банк», ЗАО «Америабанк», «Араратбанк», ЗАО «Ардшинбанк», ЗАО «Армсвисбанк», ЗАО «Инекобанк», ЗАО «Конверс Банк»,
ЗАО «Армбизнесбанк», ОАО «Армэкономбанк», ЗАО «Эвокабанк», ЗАО «Банк ВТБ Армения», ЗАО «Библос Банк Армения», ЗАО «УК «Корпорация развития и инвестиций Армении» (ранее ЗАО «УКО» «МСП Инвестиции»), ЗАО УКО Кард Агрокредит.