Հայաստանն էներգետիկայի ոլորտում հավանաբար ամենաբարենպաստ օրենսդրությունն ունի աշխարհում և պատրաստ է կարգավորել այն բոլոր հարցերը, որոնք կարող են դժվարացնել 55 ՄՎտ հզորությամբ Մասրիկ-1 արևային ֆոտովոլտային կայանի ստեղծման գործընթացը. հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը Գեղարքունիքի մարզում կառուցվելիք Մասրիկ-1 արևային ֆոտովոլտային ծրագրի նախամրցութային համաժողովի ժամանակ:
Միջոցառման նպատակն է մրցույթի նախաորակավորման փուլն անցած բոլոր կազմակերպությունների հուզող հարցերին տալ համապարփակ պատասխան: «Այս մրցույթը ունիկալ է իր բնույթով, քանի որ կհաղթի այն ընկերությունը, որը կառաջարկի արտադրվելիք էլեկտրաէներգիայի նվազագույն սակագինը: Անցած տարվա ապրիլին է մրցույթը հայտարարվել, սկզբից նախաորակավորման փուլ անցկացվեց, 60-ից ավելի կազմակերպություն մասնակցեց, նախաորակավորման փուլն անցավ 10 լավագույն ընկերություն, բոլորի ներկայացուցիչներն այստեղ են: Մենք ունենք ընկերություններ Կորեայից, Չինաստանից, Հնդկաստանից, ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից»,-հայտնեց Հայկ Հարությունյանը: Մրցույթի մասնակիցների շարքում չկա հայկական ընկերություն, քանի որ նախաորակավորման պայմանները շատ խիստ են եղել` կապված նմանատիպ ծրագրերի փորձի, ընկերության ֆինանսական վիճակի հետ: «Մեզ համար շատ կարևոր էր, որպեսզի հաղթողը կարողանա կառուցել կայանը: Աշխարհում շատ մրցույթներ են լինում, երբ նախաորակավորման փուլը սխալ կազմակերպելու արդյունքում գալիս են փոքր ու չփորձված ընկերություններ, տալիս են ցածր գին, որը հետո չի իրագործվում, կայանը չի կառուցվում, պետությունը մի քանի տարի ապարդյուն ժամանակ է ծախսում»,-պարզաբանեց փոխնախարարը: Հայկ Հարությունյանի խոսքով` մրցույթի համար պատրաստվել է 400 էջից բաղկացած փաթեթ, որի շրջանակում երեք խոշոր նոր փաստաթուղթ է մշակվել: Դրանից մեկը կառավարության աջակցությամբ պայմանագիրն է, երկրորդը էներգիայի գնման պայմանագիրն է, երրորդը` լիցենզայի գնման պայմանները: Ըստ Հայկ Հարությունյանի` այդ փաստաթղթերը կարող են օգտագործվել նաև հետագա կայանների կառուցման մրցույթների ժամանակ:
Ընկերությունը, որը կառաջարկի ամենացածր սակագինը, կհաղթի և կսկսի շինարարական աշխատանքները: Իսկ այն դեպքում, եթե չիրագործի ծրագիրը, խոշոր տույժ-տուգանքների կենթարկվի: Ծրագրի արդյունքում կստեղծվի 55 մեգավատանոց կայանը, որը տարեկան մոտ 80-90 միլիոն կիլովատ ժամ էլեկտրաէնեգիա կարտադրի, դա Հայաստանի ամբողջ արտադրության 1.5 տոկոսն է: «Այս կայանով լուրջ ներդրում կունենանք վերականգնող էներգետիկայի զարգացման առումով, մեր վերջնական նպատակն է ունենալ ոլորտի վրա դրական ազդեցություն ունեցող մրցունակ սակագին»,-հավելեց փոխնախարարը: 2017 թվականին Հայաստանում էներգարտադրությունն աճում է 6 տոկոսով, արտահանման աճը 17 է, սպառման աճը` 4 տոկոս: Ներկայում երկրում առկա է 185 արևային կայան, 36-ը կառուցվում են այս պահին:

31-01-2018 15:36 2601
Armenia has probably got the most favorable energy legislation in the world and is ready to settle all issues that can complicate the creation of a Masrik-1 solar photovoltaic plant with a capacity of 55 MW, said RA Deputy Minister of Energy and Natural Resources Hayk Harutyunyan at the pre-competitive conference of the Masrik-1 solar photovoltaic project to be built in Gegharkunik province.
The purpose of the event is to provide a comprehensive answer to all the issues that have passed the pre-qualification stage. "This competition is unique because it will win the company that will offer the minimum electricity tariff. The competition was announced in April of the last year, from the beginning the pre-qualification round was held, more than 60 organizations took part, the pre-qualification round passed 10 best companies, all of them are here. We have companies from Korea, China, India, the EU, USA, "said Hayk Harutyunyan. There is no Armenian company among the participants of the competition, as the pre-qualification conditions were very severe in relation to the experience of similar programs, the company's financial status. "It was very important for us that the winner could build the station. There are many competitions in the world when small and inexperienced companies come in as a result of wrong pre-qualification, give low prices, which they don't implement the project, don't build the station, the state spends a few years in vain, "the Deputy Minister explained. According to Hayk Harutyunyan, a package of 400 pages has been prepared for the competition, within which three major new documents have been developed. One of them is a government-sponsored contract, the second one is the energy purchase contract, and the third - the terms of the license purchase. According to Hayk Harutyunyan, those documents can also be used during the construction of future stations.
The company, which will offer the lowest price, will win and start construction work. And if the program fails, large penalties will be imposed. As a result of the project, a 55-megawatt power plant will be created, which annually produces about 80-90 million kilowatt hours of electricity, which is 1.5% of Armenia's total output. "With this station we will make a serious contribution to the development of renewable energy, our ultimate goal is to have a competitive rate that has a positive effect on the industry," the Deputy Minister added. In 2017 Armenia's energy production grew by 6%, export growth was 17%, consumption growth was 4%. Currently there are 185 solar stations in the country, 36 are currently being built.