Հայաստանն էներգետիկայի ոլորտում հավանաբար ամենաբարենպաստ օրենսդրությունն ունի աշխարհում և պատրաստ է կարգավորել այն բոլոր հարցերը, որոնք կարող են դժվարացնել 55 ՄՎտ հզորությամբ Մասրիկ-1 արևային ֆոտովոլտային կայանի ստեղծման գործընթացը. հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը Գեղարքունիքի մարզում կառուցվելիք Մասրիկ-1 արևային ֆոտովոլտային ծրագրի նախամրցութային համաժողովի ժամանակ:
Միջոցառման նպատակն է մրցույթի նախաորակավորման փուլն անցած բոլոր կազմակերպությունների հուզող հարցերին տալ համապարփակ պատասխան: «Այս մրցույթը ունիկալ է իր բնույթով, քանի որ կհաղթի այն ընկերությունը, որը կառաջարկի արտադրվելիք էլեկտրաէներգիայի նվազագույն սակագինը: Անցած տարվա ապրիլին է մրցույթը հայտարարվել, սկզբից նախաորակավորման փուլ անցկացվեց, 60-ից ավելի կազմակերպություն մասնակցեց, նախաորակավորման փուլն անցավ 10 լավագույն ընկերություն, բոլորի ներկայացուցիչներն այստեղ են: Մենք ունենք ընկերություններ Կորեայից, Չինաստանից, Հնդկաստանից, ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից»,-հայտնեց Հայկ Հարությունյանը: Մրցույթի մասնակիցների շարքում չկա հայկական ընկերություն, քանի որ նախաորակավորման պայմանները շատ խիստ են եղել` կապված նմանատիպ ծրագրերի փորձի, ընկերության ֆինանսական վիճակի հետ: «Մեզ համար շատ կարևոր էր, որպեսզի հաղթողը կարողանա կառուցել կայանը: Աշխարհում շատ մրցույթներ են լինում, երբ նախաորակավորման փուլը սխալ կազմակերպելու արդյունքում գալիս են փոքր ու չփորձված ընկերություններ, տալիս են ցածր գին, որը հետո չի իրագործվում, կայանը չի կառուցվում, պետությունը մի քանի տարի ապարդյուն ժամանակ է ծախսում»,-պարզաբանեց փոխնախարարը: Հայկ Հարությունյանի խոսքով` մրցույթի համար պատրաստվել է 400 էջից բաղկացած փաթեթ, որի շրջանակում երեք խոշոր նոր փաստաթուղթ է մշակվել: Դրանից մեկը կառավարության աջակցությամբ պայմանագիրն է, երկրորդը էներգիայի գնման պայմանագիրն է, երրորդը` լիցենզայի գնման պայմանները: Ըստ Հայկ Հարությունյանի` այդ փաստաթղթերը կարող են օգտագործվել նաև հետագա կայանների կառուցման մրցույթների ժամանակ:
Ընկերությունը, որը կառաջարկի ամենացածր սակագինը, կհաղթի և կսկսի շինարարական աշխատանքները: Իսկ այն դեպքում, եթե չիրագործի ծրագիրը, խոշոր տույժ-տուգանքների կենթարկվի: Ծրագրի արդյունքում կստեղծվի 55 մեգավատանոց կայանը, որը տարեկան մոտ 80-90 միլիոն կիլովատ ժամ էլեկտրաէնեգիա կարտադրի, դա Հայաստանի ամբողջ արտադրության 1.5 տոկոսն է: «Այս կայանով լուրջ ներդրում կունենանք վերականգնող էներգետիկայի զարգացման առումով, մեր վերջնական նպատակն է ունենալ ոլորտի վրա դրական ազդեցություն ունեցող մրցունակ սակագին»,-հավելեց փոխնախարարը: 2017 թվականին Հայաստանում էներգարտադրությունն աճում է 6 տոկոսով, արտահանման աճը 17 է, սպառման աճը` 4 տոկոս: Ներկայում երկրում առկա է 185 արևային կայան, 36-ը կառուցվում են այս պահին:

Армения, вероятно, имеет самое благоприятное энергетическое законодательство в мире и готова урегулировать все вопросы, которые могут осложнить создание солнечной фотогальванической станции Mасрик-1 мощностью 55 МВт, сказал заместитель министра энергетики и природных ресурсов РА Айк Арутюнян на предконкурентной конференции солнечного фотовольтного проекта «Масрик-1», которая будет построена в провинции Гегаркуник.
Цель мероприятия - дать исчерпывающий ответ на все вопросы, прошедшие этап предварительной квалификации. «Этот конкурс уникален, потому что его выиграет компания, которая предложит минимальный тариф на электроэнергию. Конкурс был объявлен в апреле прошлого года, с самого начала был проведен предварительный квалификационный этап, в нем приняло участие более 60 организаций, - предварительный квалификационный этап прошли 10 лучших компаний, представители которых находятся здесь. У нас есть компании из Кореи, Китая, Индии, ЕС, США », - сказал Айк Арутюнян. Среди участников конкурса нет армянской компании, поскольку условия предварительной квалификации были очень серьезными, связанные с опытом аналогичных программ, финансовым статусом компании. «Для нас было очень важно, чтобы победитель мог построить станцию. В мире существует множество соревнований, когда небольшие и неопытные компании появляются в результате неправильно организованной предварительной квалификации, дают низкие цены, которые потом не реализуют программу, не строят станцию, государство тратит несколько лет напрасно », - пояснил заместитель министра. По словам Айка Арутюняна, на конкурс был подготовлен пакет из 400 страниц, в рамках которого были разработаны три основных новых документа. Один из них - спонсируемый правительством контракт, второй - договор купли-продажи энергии, а третий - условия покупки лицензии. По словам Айка Арутюняна, эти документы могут также использоваться при строительстве будущих станций.
Компания, которая предложит самую низкую цену, выиграет и начнет строительные работы. И если не выполнит программу, будут наложены большие штрафы. В результате проекта будет создана электростанция мощностью 55 мегаватт, которая ежегодно будет производить около 80-90 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что составляет 1,5% от общего объема производства в Армении. «С этой станцией мы внесем серьезный вклад в развитие возобновляемых источников энергии, наша конечная цель - иметь конкурентоспособную ставку, которая оказывает положительное влияние на отрасль», - добавил заместитель министра. В 2017 году производство энергии в Армении выросло на 6%, рост экспорта - на 17%, рост потребления - на 4%. В настоящее время в стране насчитывается 185 солнечных станций, 36 в настоящее время строятся.