Պետք է աշխատել թռիչքների աշխարհագրության մեծացման ու բյուջետային ավիաընկերությունների ներգրավման ուղղությամբ. Կարեն Կարապետյան
Կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում վարչապետ Կարեն Կարապետյանին ներկայացվել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության 2017 թ. գերակա խնդիրների կատարման և միջոցառումների իրականացման արդյունքները և 2018 թ. անելիքները:
Վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը զեկուցել է, որ նախորդ տարվա համար նախատեսված բոլոր գերակա ծրագրերն ու միջոցառումները իրականացվել են: 2017թ. դեկտեմբերի 7-ից ներդրվել է Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքում 9 հազար 5 հարյուր մետրից բարձր ժամը 00:00-ից մինչև 06:00-ն «Օդային մայրուղիներից ազատ օդային տարածք» (Free Route Airspace) հայեցակարգը: «ԵՎՐԱԿՈՆՏՐՈԼ» կազմակերպության ցանցային կառավարչի հետ քննարկվել են հայեցակարգի ներդրման խնդիրները և տրվել են համապատասխան լուծումներ: Համաձայն փաստաղթղթի՝ ավիաընկերությունները հնարավորություն կունենան ՀՀ օդային տարածք մուտք գործել յուրաքանչյուր սահմանված կետից և չվերթն իրականացնել ազատորեն ընտրված երթուղով, ինչն, ըստ Ավետիսյանի, կարող է կրճատել չվերթների իրականացման ծախսերը՝ էապես նվազեցնելով վառելիքի ծախսը:
Պարզեցվել և արդիականացվել է տեղական և օտարերկրյա ավիաընկերություններին օդային հաղորդակցությունների իրականացման համար թույլտվությունների տրամադրման գործընթացը․ կրճատվել են նախկինում պահանջվող փաստաթղթերի ցանկը և թույլտվությունների տրամադրման ժամկետները, ինչպես նաև ներդրվել է մեկ պատուհանի սկզբունքը: Վարչությունն ավիաընկերությունների համար բիզնես միջավայրի բարելավման և ընթացակարգերի պարզեցման նպատակով նախաձեռնել է հայտերի ներկայացման առցանց համակարգի ներդրում: Համակարգի ներդրման նպատակով հայտարարված մրցույթում հաղթող ճանաչված ընկերության հետ արդեն իսկ մեկնարկել են հայտերի ներկայացման առցանց համակարգի ծրագրային ապահովման մշակման աշխատանքերը: «Զվարթնոց» օդանավակայանում նոր մուտք գործող ավիաընկերությունների համար իրականացվում է սակագնային ճկուն զեղչային քաղաքականություն:
«Մենք պետք է հասկանանք, թե որոնք են մեր թույլ տեղերը և ինչ պետք է շտկենք, որպեսզի կարողանանք ուղևորահոսքն էլ ավելի մեծացնել: Թիվ մեկ խնդիրը, որին մեր ջանքերը պետք է ուղղենք՝ թռիչքների աշխարհագրությունը մեծացնելն է: Երկրորդ, մենք պետք է գնահատենք քայլերը, որպեսզի կարողանանք բյուջետային ավիաընկերություններ ներգրավել: Երբ մակրո առումով հասկանանք մեր խնդրահարույց տեղերը և դրանց վրա աշխատենք՝ բերելու ենք նրան, որ մեծանալու է աշխահագրությունը, ավիաչվերթերն ավելի հաջողակ են լինելու և այլն»,- ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարն անհրաժեշտ համարել փոքր ավիացիայի զարգացումը և հատկապես կարևորել դեպի Մեղրի ավիաչվերթերի գործարկումը՝ հաշվի առնելով ազատ տնտեսական գոտու առկայությունը: «Մենք մի քանի կետերով և ուղղություններով պետք է ունենանք փոքր ավիացիայի զարգացման ծրագիր»,- ասել է վարչապետը:
Սերգեյ Ավետիսյանը զեկուցել է, որ փոքր ավիացիայի հետ կապված արդեն իսկ ուսումնասիրություններ են իրականացվել թիրախավորված օդանավակայանների պայմանները գնահատելու և կոնկրետ հաշվարկներ կատարելու համար: Բացի այդ, վարչությունն աշխատում է մասնավոր գործընկերների հետ՝ հնարավոր համագործակցություն ծավալելու նպատակով:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է նաև տարբեր միջազգային ավիաընկերությունների կողմից Երևանը որպես տրանզիտային ուղղություն զարգացնելուն միտված քայլերը և տվել հստակ հանձնարարկաններ: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է նաև հստակ ձևակերպել ավիաչվերթերի ընդլայնման, ուղևորահոսքերի ավելացման, բյուջետային ավիաընկեությունների ներգրավման, փոքր ավիացիայի զարգացման ուղղություններով 2018 թվականի ծրագիրն ու թիրախները:

We have to work to increase the geography of flights and to attract budgetary airlines, said Karen Karapetyan.
Prime Minister Karen Karapetyan was introduced the results of the implementation of the priority tasks and measures of the General Department of Civil Aviation under the Government of Armenia in 2017 and plans for 2018 during the consultation held in the government.
Head of the Department Sergey Avetisyan reported that all priority programs and activities for the previous year were implemented. Since December 7, 2017 the concept of "Free Route Airspace" has been introduced in the airspace of the Republic of Armenia from 00:00 to 06:00 pm, over 9 thousand 5 hundred meters. With the EUROCONTROL organization's network administrator, the issues of implementing the concept were discussed and appropriate solutions were provided. According to the document, the airlines will be able to access the airspace of Armenia from each set point and carry out the flight through freely chosen route, which, according to Avetisyan, can reduce the cost of the flights, significantly reducing the fuel costs.
The provision of air permits for the implementation of air services to local and foreign airlines have been simplified and upgraded, the list of required documents and the deadline for the permits have been reduced and one window principle has been introduced. The Department has initiated an online filing system for airline companies to improve business environment and simplify procedures. An online application for software development has already been launched with a company that has won the tender for the introduction of the system. A flexible tariff discount policy is applied for the new airlines operating at "Zvartnots" airport.
"We need to understand what our weak points are and what we need to do to make the flow of passengers even bigger. The number one problem to which we should direct our efforts is to increase the geography of flights. Secondly, we have to evaluate the steps we can take to attract budgetary airlines. When we find our problem areas and work on them, we will be able to increase geography, and flights will be more successful, "Karen Karapetyan underscored.
The head of the government considered necessary the development of small aviation and especially attached importance to the launch of Meghri flights, taking into account the existence of a free economic zone. "We must have a small aviation development plan in several points and directions," the prime minister said.
Sergey Avetisyan reported that studies in the field of small aviation have been conducted to evaluate the conditions of the targeted airports and make definite calculations. Additionally, the board works with private partners for possible cooperation.
Prime Minister Karapetyan attached importance to the steps taken by different international airlines to develop Yerevan as a transit route and gave clear commitments. The head of the government also instructed to clearly outline the 2018 plan and targets for expansion of air routes, increase of passenger flows, involvement of budgetary aviation, small aviation development.