Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին Գերմանական զարգացման բանկի (KfW) ներկայացուցիչները, «MF Strategy», «MicroInsurance Centre and AgroConsulting» կազմակերպությունների խորհրդատուները և «Swiss Re and Agroinsurance International» վերաապահովագրող կազմակերպության ներկայացուցիչները: KfW բանկի կողմից հայտարարված խորհրդատուի մրցույթի արդյունքում ընտրվել է նշված 3 կազմակերպություններից բաղկացած կոնսորցիում, որի հետ համատեղ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը և Կենտրոնական բանկը կպատրաստեն գյուղատնտեսության ապահովագրության փորձնական ծրագիրը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի կառավարությանը՝ գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման գործում աջակցության համար և պատրաստակամություն հայտնել ընդլայնելու գործակցությունը գյուղատնտեսական մյուս ճյուղերում ևս: Կարեն Կարապետյանը, ներկայացնելով այս բնագավառում նախաձեռնված բարեփոխումները, նշել է, որ կառավարության նպատակն արդյունավետ, խելացի գյուղատնտեսություն ունենալն է, որի կարևոր բաղադրիչներից մեկն ապահովագրությունն է: Կառավարության ղեկավարը նաև տեղեկացրել է, որ ապահովագրական բիզնեսի ռիսկերի նվազեցման նպատակով այժմ իրականացվում է հակակարկտային հրթիռային համակարգի փորձնական ներդրման ծրագիր:
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանի խոսքով՝ գյուղապահովագրության ծրագիրը նորարարական է, հեռանկարային, և ԳԴՀ կառավարությունը պատրաստ է շարունակել օժանդակել ՀՀ կառավարությանը՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով համագործակցությունը զարգացնելու համար:
KfW-ի ներկայացուցիչ Մոնիկա Գյունթները ողջունել է ՀՀ կառավարության՝ գյուղոլորտում երկարաժամկետ, կայուն զարգացման ծրագրեր իրականացնելու քաղաքականությունը և նշել, որ Գերմանական զարգացման բանկը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ սերտ փոխգործակցությունը խորացնելու և երկարաժամկետ հեռանկարային նախաձեռնություններ կյանքի կոչելու գործում:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության, Կենտրոնական բանկի, ապահովագրական շուկայի ներկայացուցիչների և միջազգային փորձագետների միջև կայանալիք քննարկումների օրակարգի և հետագա քայլերի շուրջ:
Փորձնական ծրագրի շրջանակում KfW բանկի կողմից տրամադրվելու է 5 մլն եվրո դրամաշնորհ և նույն չափով համաֆինանսավորում է լինելու պետական բյուջեից, որը կուղղվի ապահովագրական վճարների սուբսիդավորմանը:

07-02-2018 16:41 3580
Сегодня премьер-министр Карен Карапетян принял делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германии в Республике Армения Матиасом Кислером, а также с представителями Германского банка развития (KfW), Стратегии МВФ, Центра микрострахования и АгроКонсалтинга, а также Швейцарской Re и Agroinsurance International перестраховочной организации. В результате тендера, объявленного банком KfW, был выбран консорциум, состоящий из 3 компаний, при Министерстве сельского хозяйства и Центрального банка Армении готовится пилотная программа сельскохозяйственного страхования.
Премьер-министр поблагодарил правительство Германии за помощь в внедрении системы страхования в сельскохозяйственном секторе и выразил готовность расширить сотрудничество с другими секторами сельского хозяйства. Карен Карапетян, представляя реформы в этой области, отметил, что целью правительства является эффективное и разумное земледелие, одним из ключевых компонентов которого является страхование. Глава правительства также сообщил, что в целях снижения рисков страхового бизнеса реализуется пилотный проект противоградовой ракетной системы.
По словам посла Германии в Армении, программа сельскохозяйственного страхования является инновационной и многообещающей, и правительство Федеративной Республики Германии готово продолжать оказывать помощь правительству Армении в развитии сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес.
Представитель KfW Моника Гнтнер приветствовала приверженность правительства осуществлению долгосрочных проектов устойчивого развития в сельскохозяйственном секторе и отметила, что Германский банк развития заинтересован в углублении тесного сотрудничества с Арменией и осуществлении долгосрочных инициатив.
Стороны обменялись мнениями по повестке дня обсуждений и дальнейших шагов между Министерством сельского хозяйства РА, Центральным банком, представителями страхового рынка и международными экспертами.
В рамках пилотного проекта KfW предоставит грант в размере 5 миллионов евро, а также будет софинансирование из государственного бюджета, который будет направлен на субсидирование страховых выплат.