ՀՀ կառավարությունը կատարել է մեկ տարի առաջ տված իր խոստումը, երբ հայտարարել էր $856 մլն. ծավալով ներդրումների մասին, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Ըստ նրա, ներդրումների ընդհանուր ծավալից 580 մլն դոլարը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին: Բացի այդ, լրացուցիչ 190 մլրդ դրամ ներդրվում է հանրապետության մարզերում`ծրագրերի իրականացմանը: Միևնույն ժամանակ, ներդրումները կատարում են ոչ միայն Ռուսաստանից, այլև նաև բազմաթիվ այլ երկրներից:
Ըստ վարչապետի, ներդրումների ծավալների աճի մասին է վկայում է այն փաստը, որ արտահանումը 2017 թվականի հունվարի համեմատ աճել է 43.3%, որի 19% -ը գալիս է Եվրասիական տնտեսական միության երկրներից, իսկ մնացած 81% -ը`այլ պետություններից: Նման պատկերն է նկատվում նաև ներմուծման գծով, որի ծավալներն ավելացել են 55.8%: Ներդրումներ հիմնականում ուղղված էին ջերմոցային և սառնարանային օբյեկտների կառուցմանը, վերամշակող արդյունաբերությանը: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ առաջիկայում կառավարությունը կներկայացնի կատարված աշխատանքների արդյունքները, նշելով կոնկրետ փաստեր ու թվեր:

08-02-2018 11:01 3634
The Armenian government has fulfilled the promise given a year ago when it announced $ 856 million volume investments, Armenian PM Karen Karapetyan stated.
According to him, 580 million dollars of the total volume of investments belong to the private sector. Additionally AMD 190 billion is being invested in the regions of Armenia to fulfill the plans. At the same time, investments are made not only from Russia, but also from many other countries.
According to the Prime Minister, the growth of investments volumes indicates that the export increased in January, 2018 by 43.3% compared to January 2017, 19% of which comes from the countries of the Eurasian Economic Union, and the remaining 81% from other states. A similar picture is observed in imports, the volume of which has increased by 55.8%. Investments were mainly aimed at the construction of greenhouses and refrigeration facilities, processing industry. Karen Karapetyan underscored that in the near future the government will present the results of the work, mentioning specific facts and figures.