Լեհաստանում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի պաշտոնական ներկայացուցիչ, Blue Idea ընկերության նախագահ Լուկաշ Վալերյանը Գյումրիում հայտարարել է նոր գործի մեկնարկի մասին. լեհական ՏՏ ընկերությունների պատվերները կփոխանցվեն Գյումրիի Տեխնոլոգիական կենտրոնի մասնագետներին ու ստարտափերին։
Blue Idea ընկերությունը լեհական շուկայի համար արդեն մշակել է մարքեթինգի և PR ռազմավարություն՝ Հայաստանի տնտեսական ներուժը, ընկերությունը և այս նախաձեռնությունը ներկայացնելու համար: Ավելի ուշ սպասվում է Blue Idea ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի բացումը։
Լեհաստանում արագորեն աճում է ՏՏ ոլորտը, երկրում շատ են որակյալ ծրագրավորողները, սակայն շուկան շարունակում է մասնագետների մեծ պահանջարկ ձևավորել, ուստի, լեհական ընկերությունները հետաքրքրված են իրենց նախագծերի մի մասը արտերկրի մասնագետներին պատվիրելու հարցով։ Նպատակ ունենալով աջակցել երկու երկրների տնտեսությունների զարգացմանը, Blue Idea-ն նախաձեռնել է լեհական և հայաստանյան ՏՏ ընկերությունների միջանկյալ օղակի դերը։
ՀԶՀ ներկայացուցիչ Լուկաշ Վալերյանը Շիրակի մարզ այցի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել մարզպետ Արթուր Խաչատրյանի և քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի հետ:
«Լեհաստանում զարգանում է ՏՏ ոլորտը և երկրում ծրագրավորողների ու մասնագետների պակաս կա։ Ես, որպես ՀԶՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ և իմ ղեկավարած Blue Idea ընկերությունը, որպես միջանկյալ օղակ, թիմ, հավաքագրելու ենք լեհական ՏՏ ընկերությունների նախագծերը և, որպես պատվերներ, փոխանցելու ենք Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնում գործող բարձրակարգ մասնագետներին»,- նշել է Լուկաշ Վալերյանը:

08-02-2018 13:11 2521
Official representative of the Armenian Development Fund in Poland, president of Blue Idea company Lukash Valeryan announced the launch of a new case in Gyumri. Polish IT companies' orders will be forwarded to Gyumri Technology Center specialists and startups.
Blue Idea has already developed a marketing and PR strategy for the Polish market, Armenia's economic potential, and the company's initiative to present this initiative. Later the opening of the Armenian branch of Blue Idea is expected.
In Poland, the IT sector is rapidly growing, there are a lot of high-quality developers in the country, but the market continues to be in high demand, so Polish companies are interested in ordering some of their projects abroad. Going forward to assisting the economic development of the two countries, Blue Idea has initiated the role of an intermediate link between Polish and Armenian IT companies.
ADR representative Lukash Valeryan had a meeting with governor Arthur Khachatryan and mayor Samvel Balasanyan during his visit to Shirak region.
"The IT sector is developing in Poland, and there is a lack of programmers and professionals in the country. As an official representative of the ADF and my company Blue Idea as an intermediate chain, we will collect Polish IT companies' projects and transfer orders to high quality specialists in Gyumri Technology Center, "said Lukas Valeryan.