Լեհաստանում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի պաշտոնական ներկայացուցիչ, Blue Idea ընկերության նախագահ Լուկաշ Վալերյանը Գյումրիում հայտարարել է նոր գործի մեկնարկի մասին. լեհական ՏՏ ընկերությունների պատվերները կփոխանցվեն Գյումրիի Տեխնոլոգիական կենտրոնի մասնագետներին ու ստարտափերին։
Blue Idea ընկերությունը լեհական շուկայի համար արդեն մշակել է մարքեթինգի և PR ռազմավարություն՝ Հայաստանի տնտեսական ներուժը, ընկերությունը և այս նախաձեռնությունը ներկայացնելու համար: Ավելի ուշ սպասվում է Blue Idea ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի բացումը։
Լեհաստանում արագորեն աճում է ՏՏ ոլորտը, երկրում շատ են որակյալ ծրագրավորողները, սակայն շուկան շարունակում է մասնագետների մեծ պահանջարկ ձևավորել, ուստի, լեհական ընկերությունները հետաքրքրված են իրենց նախագծերի մի մասը արտերկրի մասնագետներին պատվիրելու հարցով։ Նպատակ ունենալով աջակցել երկու երկրների տնտեսությունների զարգացմանը, Blue Idea-ն նախաձեռնել է լեհական և հայաստանյան ՏՏ ընկերությունների միջանկյալ օղակի դերը։
ՀԶՀ ներկայացուցիչ Լուկաշ Վալերյանը Շիրակի մարզ այցի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել մարզպետ Արթուր Խաչատրյանի և քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի հետ:
«Լեհաստանում զարգանում է ՏՏ ոլորտը և երկրում ծրագրավորողների ու մասնագետների պակաս կա։ Ես, որպես ՀԶՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ և իմ ղեկավարած Blue Idea ընկերությունը, որպես միջանկյալ օղակ, թիմ, հավաքագրելու ենք լեհական ՏՏ ընկերությունների նախագծերը և, որպես պատվերներ, փոխանցելու ենք Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնում գործող բարձրակարգ մասնագետներին»,- նշել է Լուկաշ Վալերյանը:

Официальный представитель Фонда развития Армении в Польше, президент компании Blue Idea Лукаш Валерьян, объявил о начале нового дела в Гюмри. Заказы польских ИТ-компаний будут направлены специалистам и стартапам Гюмрийского технологического центра.
Blue Idea уже разработала маркетинговую и PR-стратегию для польского рынка, чтобы представить экономический потенциал Армении и компанию и данную инициативу. Позже ожидается открытие филиала Blue Idea в Армении.
В Польше ИТ-сектор быстро растет, в стране много качественных девелоперов, но рынок по-прежнему пользуется большим спросом, поэтому польские компании заинтересованы в заказе некоторых своих проектов за рубежом. Стремясь содействовать экономическому развитию двух стран, Blue Idea инициировала роль промежуточной связи между польскими и армянскими ИТ-компаниями.
Представитель КГД Лукаш Валерьян встретился с губернатором Артуром Хачатряном и мэром Самвелом Баласаняном во время свого визита в Ширакскую область.
«ИТ-сектор развивается в Польше, и в стране нет программистов и профессионалов. Являясь официальным представителем КГД, я и моя компании Blue Idea, в качестве промежуточной цепочки, будем собирать проекты и ИТ-проекты польских ИТ-компаний и передавать их высококвалифицированным специалистам Технологического центра Гюмри», - сказал Лукаш Валерьян.