09-02-2018 10:57 2634
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին:
Զրուցակիցները քննարկել են վերջերս Ալմաթիում Հայաստանի և Բելառուսի կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին առնչվող հարցեր: Դեսպան Նազարուկն ընդգծել է, որ Հայաստանի գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո Բելառուսի վարչապետը տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարների առջև Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի ակտիվացման խնդիր է դրել և համապատասխան հանձնարարականներ է տվել: Ստեղծվել է նաև աշխատանքային խումբ, որը Բելառուսի փոխվարչապետի գլխավորությամբ առաջիկայում կայցելի Հայաստան:
Կարեն Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ երկկողմ տնտեսական կապերն առաջ մղելու համար առկա են և լայն հնարավորություններ, և համապատասխան ներուժ: Այն իրացնելու համատեքստում ՀՀ վարչապետն ու Բելառուսի դեսպանն անդրադարձել են գյուղատնտեսության, այդ թվում՝ անասնապահաության, գյուղտեխնիկայի մատակարարման, գյուղմթերքների արտադրության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի, զբոսաշրջության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման, ավիաչվերթերի դիվերսիֆիկացման հնարավորություններին, Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտում բելառուսական ընկերությունների ներգրավմանը վերաբերող և մի շարք այլ հարցերի:

09-02-2018 10:57 2635
Премьер-министр Карен Карапетян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Беларуси в Армении Игоря Назарука.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с осуществлением соглашений, достигнутых недавно на встрече правительств Армении и Беларуси в Алматы. Посол Назарян подчеркнул, что после встречи с армянским коллегой премьер-министр Беларуси поставил задачу активизировать экономические связи с Арменией и дал соответствующие поручения руководителям различных ведомств. Рабочая группа, возглавляемая заместителем премьер-министра Беларуси, в ближайшем будущем посетит Армению.
Карен Карапетян выразил убежденность в том, что есть широкие возможности и потенциал для развития двусторонних экономических связей. В контексте его реализации премьер-министр и посол Беларуси коснулись возможностей реализации совместных проектов в сферах сельского хозяйства, в том числе животноводства, сельскохозяйственного производства, информационных технологий, транспорта, туризма, диверсификации полетов, участия белорусских компаний в свободной экономической зоне Мегри и ряд других вопросов.