13-02-2018 10:36 13299
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը վտանգավոր է ճանաչել «Բոնիլատ» ընկերության 2018 թվականի փետրվարի 5- և «Չանախ» ընկերության փետրվարի 6-ի արտադրության թթվասերի խմբաքանակները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
«Չանախի» արտադրած թթվասերի նմուշում արձանագրվել է անհամապատասխանություն ԱՑԽՄ աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ ցուցանիշով: Հայտնաբերվել են նաև մակնշման խախտումներ. տրվել է կրկնապիտակի միջոցով այն շտկելու հանձնարարական:
Փորձաքննված նմուշներում հակաբիոտիկներ և բուսական յուղ չեն հայտաբերվել:
Տեսչության վերահսկողության արդյունքում «Բոնիլատ», «Չանախ», «Դուստր Մարիաննա», «Թամարա», «Պարգև», «Էջմիածին կաթ» ընկերություններում են արձանագրվել են հումքի մթերման գործընթացի կազմակերպման խախտումներ:

13-02-2018 10:36 13300
Государственная служба безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства признала опасными партии сметаны компании «Бонилат», произведённые 5 февраля 2018 года и компании «Чанах», произведенные 6 февраля. Об этом сообщает Департамент информации и общественных связей Министерства по чрезвычайным ситуациям РА.
В образеце сметаны, произведенной компанией «Чанах» были обнаружены бактерии группы кишечной палочки. Были также обнаружены нарушения маркировки. Было поручено перемаркировать их. В тестируемых образцах антибиотики и растительное масло не обнаружены.
В результате инспекции нарушения организации переработки сырья были зарегистрированы в молочных компаниях «Бонилат», «Чанах», «Дустр Марианна», «Тамара», «Паргев» и «Эчмиадзин кат».