13-02-2018 10:36 13299
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը վտանգավոր է ճանաչել «Բոնիլատ» ընկերության 2018 թվականի փետրվարի 5- և «Չանախ» ընկերության փետրվարի 6-ի արտադրության թթվասերի խմբաքանակները: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
«Չանախի» արտադրած թթվասերի նմուշում արձանագրվել է անհամապատասխանություն ԱՑԽՄ աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ ցուցանիշով: Հայտնաբերվել են նաև մակնշման խախտումներ. տրվել է կրկնապիտակի միջոցով այն շտկելու հանձնարարական:
Փորձաքննված նմուշներում հակաբիոտիկներ և բուսական յուղ չեն հայտաբերվել:
Տեսչության վերահսկողության արդյունքում «Բոնիլատ», «Չանախ», «Դուստր Մարիաննա», «Թամարա», «Պարգև», «Էջմիածին կաթ» ընկերություններում են արձանագրվել են հումքի մթերման գործընթացի կազմակերպման խախտումներ:

13-02-2018 10:36 13301
The State Food Safety Service of the Ministry of Agriculture has recognized dangerous the batches of sour cream of "Bonilat" company on February 5, 2018 and those produced by "Chanakh" company on 6 February. This is reported by the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia.
A sample of sour cream produced by "Chanakh" was found to be incompatible with the CTBI intestinal bacterial group bacteria. Label violations have also been found. Has been given an assignment to fix it through relabling.
In the tested specimens antibiotics and vegetable oil were not found.
As a result of the inspection, violations of organizing raw material processing were recorded in Bonilat, Chanakh, Daughter Marianna, Tamara, Pargev and Etchmiadzin milk companies.