19-02-2018 15:58 2883
Երևանի ջրամատակարարման ցանցի բարելավմանը $21 մլն կհատկացվի, որից $7 մլն-ը Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից:
Ըստ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի` ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել ջրամատակարարման ցանցի վերականգնման աշխատանքներ, այդ թվում՝ ջրի նոր խողովակների և պոմպերի փոխարինում, անհատական միացումների փոխարինում և ջրաչափերի տեղադրում:
Հայաստանի ջրամատակարարման ոլորտի ներդրումային ծրագրի շրջանակում, որի ընդհանուր արժեքը 80 մլն եվրո է, նախատեսվում է Հայաստանի 9 մարզի 126 առավել կարիքավոր համայքում ջրամատակարարման, ջրահեռացման ցանցերի և ջրի մաքրման կայանների վերակառուցում և արդիականացում իրականացնել: Այս ծրագրում ՎԶԵԲ վարկային մասնակցությունը կազմում է 30 մլն եվրո:
Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ մի շարք ծրագրեր է իրականացրել, որոնցից երկուսն արդեն ավարտված են: Դրանցից մեկը Հայաստանի փոքր համայնքների ջրային ծրագիրն էր, որն իրականացվել է նաև ՎԶԵԲ վարկային միջոցներով: Այս ծրագրի շնորհիվ հնարավոր եղավ բարելավել Տավուշի, Լոռու, Շիրակի, Կոտայքի, Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերում ջրամատակարարումը, ինչպես նաև՝ Տավուշի և Վայոց ձորի մարզերում կեղտաջրերի մաքրման կայաններ կառուցել:

На улучшение сети водоснабжения в Ереване будет выделено 21 млн. долларов, из которых 7 млн. долл. США будут предоставлены Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
По данным Государственного комитета по водным ресурсам, проект предусматривает реабилитационные работы для водопроводной сети, включая замену водопроводных труб и насосов, отдельных соединений и установку счетчиков воды.
В рамках программы инвестиций в водоснабжение Армении, общая стоимость которой составляет 80 млн. евро, предусматривается реконструкция и модернизация водоснабжения, канализационных сетей и водоочистных сооружений в наиболее уязвимых сообществах 9 провинций Армении. Кредитное участие ЕБРР в этой программе составляет 30 миллионов евро.
Государственный комитет по водному хозяйству реализовал ряд проектов при поддержке ЕБРР, два из которых уже завершены. Одним из них был водный проект малых общин в Армении, который также был реализован за счет кредитных ресурсов ЕБРР. Благодаря этой программе удалось улучшить водоснабжение в районах Тавуш, Лори, Ширак, Котайк, Сюник и Вайоц Дзор, а также построить очистные сооружения в районах Тавуш и Вайоц Дзор.