20-02-2018 17:00 2524
«Ինչ նախանշվել էր 2017 թվականի համար՝ գործնականում իրականացվել է»,- այս մասին նշել է ՀՀ վարպապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ՀՀ կառավարությունում ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 18-րդ նիստին։
«Ունենք աճ՝ բոլոր ցուցանիշներով: Մաքսիմ Սոկոլովի հետ առանձնազրույցում նախանշել ենք հնարավոր զարգացման բոլոր կետերը և մեր հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման ուղիները: Մեր տվյալներով՝ 2017-ի ընթացքում հայ-ռուսական առևտրաշրջանառությունն աճել է 26,1 տոկոսով, Հայաստանից արտահանումը՝ 44,6 տոկոսով, ներմուծումը՝ 19,1 տոկոսով»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ 2017-ին տնտեսական ակտիվությունն աճել է 7,7 տոկոսով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 26,9, արտահանումը՝ 25,2, ներմուծումը՝ 27,8, ծառայությունների մատուցման ոլորտում աճը կազմել է 14,4 տոկոս, արդյունաբերության աճը՝ 12,6 տոկոս, գնաճը կազմել է 2,6 տոկոս:
«2018-ի հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 10,2 տոկոս, արդյունաբերութան աճը՝ 13,9, շինարարության աճը՝ 19,7, արտաքին առևտրաշրջանառության աճը՝ 47,6, արտահանման աճը՝ 45,2, ներմուծման աճը՝ 48,9, ծառայությունների մատուցման աճը՝ 15,5 տոկոս: Գտնվում ենք զարգացման լավ թրենդի վրա և շահագրգռված ենք, որպեսզի դրան առավելագույնս մասնակցեն մեր ռուսաստանցի բարեկամներն ու գործընկերները»,- նշել է կառավարության ղեկավարը՝ շեշտելով, որ միջկառավարական հանձնաժողովը հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության կարևորագույն հարթակներից է:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ և ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի հետ պայմանավորվել են տարբեր ուղղություններով սահմանել կոնկրետ պատասխանատուների՝ ծրագրերն առաջ մղելու համար:
«Այսօր Հայաստանը լինելով ոչ մեծ շուկա՝ կարող է մեր գործընկերներին, ներդրողներին ներգրավել նրանով, որ ԵԱՏՄ-ի անդամ է, ունի արտոնյալ մուտքեր դեպի 180 միլիոնանոց եվրասիական շուկա: Քննարկման կարևոր թեմա է եղել Մեղրի ազատ տնտեսական գոտին՝ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրման ծրագրերի համատեքստում: Կարծում եմ, որ այս հարթակը կլինի շատ յուրահատուկ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ կարևորելով ռուսական կապիտալի մուտքն ազատ տնտեսական գոտի:
ՌԴ տրանսպորտի նախարար, ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում կատարված աշխատանքին տրված կառուցողական գնահատականի համար:
Նա նշել է, որ հանձնաժողովի վերջին՝ 2016թ. հուլիսին կայացած նիստից հետո բազմաթիվ հանդիպումներ են եղել և´ երկկողմ ձևաչափով, և´ միջկառավարական հանձնաժողովի անդամների, և երկու երկրների գերատեսչությունների միջև։
«Մեր փոխգործակցությունը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա, և կարելի է ասել, որ այժմ այն նոր աստիճանի է հասել, և դա արտացոլվում է նաև տնտեսական արդյունքներում: Բացարձակ թվերով ասած՝ երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը մեր համագործակցության պատմության ընթացքում ռեկորդային մակարդակի է հասել՝ ավելի քան 1 մլրդ 700 մլն ԱՄՆ դոլարի: Ուրախալի է, որ մեծ տեմպով աճում է նաև ռուսաստանյան շուկա հայաստանյան արտադրանքի մատակարարման ծավալը. մեր գնահատականներով՝ նախորդ տարվա ընթացքում այն աճել է ավելի քան մեկ երրորդով՝ 2016 թ. համեմատ: Մենք դա կապում ենք ոչ միայն մեր՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի տնտեսությունների կայուն զարգացման, այլև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ինտեգրացիայի խորացման հետ», - ընդգծել է Մաքսիմ Սոկոլովը:

"What has been foreseen for 2017 has been practically implemented," said Karen Karapetyan, the RA Prime Minister, at the 18th session of the Armenian-Russian Intergovernmental Commission on Economic Cooperation.
"We have growth in all indicators. In a private conversation with Maxim Sokolov we outlined all the possible development points and ways of diversifying our relations. According to our data, the Armenian-Russian trade turnover increased by 26.1% in 2017, exports to Armenia by 44.6% and imports by 19.1%, "Karen Karapetyan said.
Referring to the economic indices of Armenia, the Prime Minister underlined that in 2017 the economic activity grew by 7.7%, foreign trade turnover - 26.9%, export - 25.2%, import - 27.8%, service growth made 14.4% , industrial growth - 12.6 %, inflation - 2.6 %.
"In January 2018, growth of economic activity was 10.2%, growth of industry - 13.9%, construction growth - 19.7%, foreign trade turnover - 47.6%, export growth - 45.2%, import growth - 48.9%, service growth - 15.5%. We are on the good development trend and are interested in our Russian friends and partners to participate in it, "the head of government noted, stressing that the intergovernmental commission is one of the most important platforms for the Armenian-Russian bilateral cooperation.
The prime minister informed that with the Minister of Transport of Russia Maxim Sokolov they agreed to set specific directions for the promotion of programs.
"Today Armenia, being a small market, can attract our partners, investors, with the fact that it is a member of the EEU, has privileged entries into the 180 million Eurasian market. An important topic of the discussion was the Free Economic Zone of Meghri in the context of the Free Trade Agreement with EEAU and Iran. I think this platform will be very special, "said Karen Karapetyan, stressing the importance of entering the Russian capital into a free economic zone.
Russian Transport Minister, co-chair of the intergovernmental commission on economic cooperation between Armenia and Russia Maxim Sokolov thanked Prime Minister Karen Karapetyan for the constructive assessment given to the work done within the intergovernmental commission.
He noted that after the last session in July 2016 there were numerous meetings both in bilateral format and between the members of the intergovernmental commission and between the two countries' departments.
"Our cooperation has always been at a high level and we can say that now it has reached a new level, and it is also reflected in the economic outcomes. Absolutely speaking, the bilateral commodity turnover has reached a record high of $ 1 billion 700 million during the history of our cooperation. It is gratifying that the volume of supply of Armenian products to the Russian market is also growing at a great pace. According to our estimates, over the past year it has grown by more than one third - compared to 2016. We link this not only to the sustainable development of Russian and Armenian economies, but also to the integration within the framework of the Eurasian Economic Union, "Maxim Sokolov underscored.