20-02-2018 17:00 2524
«Ինչ նախանշվել էր 2017 թվականի համար՝ գործնականում իրականացվել է»,- այս մասին նշել է ՀՀ վարպապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ՀՀ կառավարությունում ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 18-րդ նիստին։
«Ունենք աճ՝ բոլոր ցուցանիշներով: Մաքսիմ Սոկոլովի հետ առանձնազրույցում նախանշել ենք հնարավոր զարգացման բոլոր կետերը և մեր հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման ուղիները: Մեր տվյալներով՝ 2017-ի ընթացքում հայ-ռուսական առևտրաշրջանառությունն աճել է 26,1 տոկոսով, Հայաստանից արտահանումը՝ 44,6 տոկոսով, ներմուծումը՝ 19,1 տոկոսով»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշներին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ 2017-ին տնտեսական ակտիվությունն աճել է 7,7 տոկոսով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 26,9, արտահանումը՝ 25,2, ներմուծումը՝ 27,8, ծառայությունների մատուցման ոլորտում աճը կազմել է 14,4 տոկոս, արդյունաբերության աճը՝ 12,6 տոկոս, գնաճը կազմել է 2,6 տոկոս:
«2018-ի հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 10,2 տոկոս, արդյունաբերութան աճը՝ 13,9, շինարարության աճը՝ 19,7, արտաքին առևտրաշրջանառության աճը՝ 47,6, արտահանման աճը՝ 45,2, ներմուծման աճը՝ 48,9, ծառայությունների մատուցման աճը՝ 15,5 տոկոս: Գտնվում ենք զարգացման լավ թրենդի վրա և շահագրգռված ենք, որպեսզի դրան առավելագույնս մասնակցեն մեր ռուսաստանցի բարեկամներն ու գործընկերները»,- նշել է կառավարության ղեկավարը՝ շեշտելով, որ միջկառավարական հանձնաժողովը հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության կարևորագույն հարթակներից է:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ և ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի հետ պայմանավորվել են տարբեր ուղղություններով սահմանել կոնկրետ պատասխանատուների՝ ծրագրերն առաջ մղելու համար:
«Այսօր Հայաստանը լինելով ոչ մեծ շուկա՝ կարող է մեր գործընկերներին, ներդրողներին ներգրավել նրանով, որ ԵԱՏՄ-ի անդամ է, ունի արտոնյալ մուտքեր դեպի 180 միլիոնանոց եվրասիական շուկա: Քննարկման կարևոր թեմա է եղել Մեղրի ազատ տնտեսական գոտին՝ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրման ծրագրերի համատեքստում: Կարծում եմ, որ այս հարթակը կլինի շատ յուրահատուկ»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ կարևորելով ռուսական կապիտալի մուտքն ազատ տնտեսական գոտի:
ՌԴ տրանսպորտի նախարար, ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում կատարված աշխատանքին տրված կառուցողական գնահատականի համար:
Նա նշել է, որ հանձնաժողովի վերջին՝ 2016թ. հուլիսին կայացած նիստից հետո բազմաթիվ հանդիպումներ են եղել և´ երկկողմ ձևաչափով, և´ միջկառավարական հանձնաժողովի անդամների, և երկու երկրների գերատեսչությունների միջև։
«Մեր փոխգործակցությունը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա, և կարելի է ասել, որ այժմ այն նոր աստիճանի է հասել, և դա արտացոլվում է նաև տնտեսական արդյունքներում: Բացարձակ թվերով ասած՝ երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը մեր համագործակցության պատմության ընթացքում ռեկորդային մակարդակի է հասել՝ ավելի քան 1 մլրդ 700 մլն ԱՄՆ դոլարի: Ուրախալի է, որ մեծ տեմպով աճում է նաև ռուսաստանյան շուկա հայաստանյան արտադրանքի մատակարարման ծավալը. մեր գնահատականներով՝ նախորդ տարվա ընթացքում այն աճել է ավելի քան մեկ երրորդով՝ 2016 թ. համեմատ: Մենք դա կապում ենք ոչ միայն մեր՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի տնտեսությունների կայուն զարգացման, այլև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ինտեգրացիայի խորացման հետ», - ընդգծել է Մաքսիմ Սոկոլովը:

20-02-2018 17:00 2521
«То, что было предусмотрено на 2017 год, практически осуществлено», - сказал премьер-министр РА Карен Карапетян на 18-м заседании армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
«У нас есть рост по всем показателям. В личной беседе с Максимом Соколовым мы изложили все возможные точки развития и пути диверсификации наших отношений. По нашим данным, товарооборот между Арменией и Россией в 2017 году увеличился на 26,1%, экспорт в Армению на 44,6%, а импорт - на 19,1% », - сказал Карен Карапетян.
Говоря об экономических показателях Армении, премьер-министр подчеркнул, что в 2017 году экономическая активность выросла на 7,7%, внешнеторговый оборот - на 26,9%, экспорт - на 25,2%, импорт - на 27,8%, услуги - на 14,4%, промышленность - на 12,6 %, инфляция - 2,6%.
«В январе 2018 года рост экономической активности составил 10,2%, рост промышленности - 13,9%, рост строительства - 19,7%, внешнеторговый оборот - 47,6%, рост экспорта - 45,2%, рост импорта - 48,9%, рост услуг - 15,5% Мы находимся в хорошей тенденции развития и заинтересованы в участии наших российских друзей и партнеров в этом », - отметил глава правительства, подчеркнув, что межправительственная комиссия является одной из важнейших платформ для армяно-российского двустороннего сотрудничества.
Премьер-министр сообщил, что с министром транспорта России Максимом Соколовым они договорились установить конкретные направления для продвижения программ.
«Сегодня Армения, будучи небольшим рынком, может привлечь наших партнеров, инвесторов, с тем, что она является членом ЕЭС, имеет привилегированные позиции на 180-миллионном евразийском рынке. Важной темой обсуждения была Свободная экономическая зона Мегри в контексте Соглашения о свободной торговле с ЕАЭС и Ираном. Я думаю, что эта платформа будет очень особенной », - сказал Карен Карапетян, подчеркнув важность входа в российский капитал в свободную экономическую зону.
Министр транспорта России, сопредседатель межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Россией Максим Соколов поблагодарил премьер-министра Карена Карапетяна за конструктивную оценку работы межправительственной комиссии.
Он отметил, что после последней сессии в июле 2016 года было проведено множество встреч как в двустороннем формате, так и между членами межправительственной комиссии и между ведомствами двух стран.
«Наше сотрудничество всегда было на высоком уровне, и мы можем сказать, что сейчас он вышел на новый уровень, и он также отразился на экономических результатах. В абсолютном выражении, двусторонний товарооборот достиг рекордного уровня в 1 миллиард долларов 700 миллион за всю историю нашего сотрудничества. Отрадно, что объем поставок армянской продукции на российский рынок также растет высокими темпами. По нашим оценкам, за последний год он вырос более чем на треть - по сравнению с 2016 годом. Мы связываем это не только с устойчивым развитием экономики России и Армении, но и с интеграцией в рамках Евразийского экономического союза », - подчеркнул Максим Соколов.