Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր զեկուցել է հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, դրանց արդյունքները և նախարարության գերակա խնդիրներն ու 2018թ. ծրագրերը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, նախարար Կարայանը զեկուցել է, որ 2017 թվականին ապրանքների արտահանման գծով արձանագրվել է 25.2 տոկոս աճ: Արտաքին շուկաներ մուտքը հայրենական արտադրողների և գործարարների համար դյուրացնելու նպատակով, Հանրապետության Նախագահի հանձնարարականի համաձայն, աշխատանքներ են իրականացվել թիրախային շուկաների վերաբերյալ տեղեկատվական հասանելիության ապահովման, ինչպես նաև վաճառքի առցանց համակարգերի գործարկման միջոցով:
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ավարտվել են Իրանի և Չինաստանի միջև համաձայնագրերի շուրջ բանակցային փուլերը: Սերբիայի, Իսրայելի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի և Սինգապուրի հետ համաձայնագրերը բանակցային տարբեր փուլերում են: Կարևորվել է նաև Եվրոպական միության «GSP+» արտոնյալ առևտրային ռեժիմի ներքո «Գրանցված արտահանողների համակարգ» (REX) ինքնահավաստագրման էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը: Նախարարի հավաստմամբ՝ այս տարվա հունվարին արդեն սկսվել է արտահանողների գրանցումը:
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի խոսքով՝ 2017 թվականի զբոսաշրջության բնագավառում արձանագրված խոստումնալից միտումները, մասնավորապես, 2017 թվականին արձանագրված 18.7% աճը, թույլ են տալիս մեծ հավակնություններ ձևավորել առաջիկայի համար։ Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ոլորտի արդյունքներին էապես նպաստել են իրականացված մարքեթինգային միջոցառումները: Այդ նպատակով, դյուրացվել է սահմանային անցման գործընթացը Չինաստանի, ԱՄԷ, Քաթարի, Ճապոնիայի, Հնդկաստանի և ՌԴ քաղաքացիների համար:
Նախարար Կարայանը, անդրադառնալով երկրի գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված բարեփոխումներին, նշել է, որ 2017 թվականին այդ նպատակով իրականացվել է 47 միջոցառում, իսկ 2018 թվականի համար նախատեսված ծրագիրը ներառում է թվով 43 միջոցառում: Նախարարն ընդգծել է, որ առաջիկա տարվա գործողությունների շարքում առանձնակի կարևորվում են շինարարական թույլտվությունների ընթացակարգերի, փոքր բաժնետերերի շահերի պաշտպանության մեխանիզմների, հարկային և մաքսային վարչարարության կատարելագործման և սնանկության ու պայմանագրերի կիրարկման ոլորտներում զգալի բարելավման աշխատանքները:
Օտարերկրյա ներդրողների պաշտպանվածության բարձրացման համար անհրաժեշտ իրավական ակտերի ուսումնասիրություն իրականացնելու և համապատասխան նախագիծ մշակելու վերաբերյալ Նախագահի մեկ այլ հանձնարարականի կապակցությամբ նախարար Կարայանը զեկուցել է, որ նախարարության կողմից մշակվել է օրենքի նախագիծը, որն արժանացել է կառավարության հավանությանը և ուղարկվել Ազգային ժողով։
Ի կատարումն Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման աշխատանքներին նախարարության կողմից շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ հանձնարարականի, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը Նախագահ Սարգսյանին ներկայացրել է, որ անցյալ տարեվերջին՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 15-ին, ստեղծված Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու առաջին փուլի մեկնարկից հետո աշխատանքներ են տարվում երկրորդ՝ ընդլայնման փուլի իրականացման ուղղությամբ, որոնք ավարտին կհասցվեն ընթացիկ տարում: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից իրականացվում են աջակցության ամենօրյա աշխատանքներ:
Պետական-մասնավոր համագործակցության մասին օրենքի նախագծի մշակման ժամանակ արդեն առկա համագործակցության հաջողված օրինակները հաշվի առնելու վերաբերյալ Հանրապետության Նախագահի հանձնարարականի կապակցությամբ նախարարը զեկուցել է, որ հիշյալ օրենքի նախագիծը մշակվել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի փորձագիտական աջակցությամբ, և մարտ ամսին օրինագիծն արդեն ամբողջությամբ պատրաստ կլինի քննարկման ներկայացնելու։ Սուրեն Կարայանի հավաստմամբ, փաստաթուղթը ներառում է ինչպես համաշխարհային լավագույն փորձը, այնպես էլ Հայաստանում պետական-մասնավոր համագործակցության ձևաչափով մինչև այժմ իրականացված ծրագրերում եղած արդյունավետ կարգավորումների փորձը:
Ներկայացնելով արդյունաբերության ոլորտում 2017 թվականին իրականացված և ընթացիկ տարում շարունակվող աշխատանքները՝ նախարար Կարայանը նշել է, որ շարունակվել են իրագործվել տնտեսության թիրախային ոլորտների խրախուսմանն ուղղված միջոցառումներ` աջակցության գործիքակազմի կիրառմամբ: Նախարարի զեկուցմամբ, ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում ներմուծվող ապրանքների մաքսային և հարկային մարմինների կողմից հաշվարկվող ԱԱՀ վճարման ժամկետների հետաձգման գործիքի ներքո, մասնավորապես, հավանության են արժանացել 27 ներդրումային ծրագրեր 220 մլրդ ՀՀ դրամ ներդրումներով։ Ապահովվել է հայկական 93 արդյունաբերական ընկերության մասնակցություն արտերկրում կայացած 10 միջազգային ցուցահանդեսի։
Նախարարն ընդգծել է, որ նախորդ տարվա արդյունքներով արդյունաբերությունն արձանագրել է 12.6 % աճ, որին առավելապես նպաստել է մշակող արդյունաբերության 15.7% աճը: Վերջինիս տեմպը կրկնակի արագ է նախորդ` 2016 թվականի արդյունքից: Ընդ որում, 2017 թվականին ավելացել է նաև արդյունաբերական արտադրանքի արտահանումն իրացման նկատմամբ:
Ըստ նախարար Կարայանի` ընթացիկ տարում հիմնական նպատակադրումը ձեռք բերված արդյունքների ամրապնդումն է և առանձին ոլորտներում վեր հանված խնդիրների հասցեական լուծումը, ինչը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ իրացնել առկա ներուժը: Այս ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների շարքում առանձնացվել են պղնձաձուլարանի կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքներին մասնակցությունը

В ходе рабочей встречи с президентом Армении министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян сегодня сообщил о проделанной работе, результатах и приоритетах Министерства и программах на 2018 год.
По данным Департамента по связям с общественностью и СМИ Аппарата президента РА, министр Караян сообщил, что в 2017 году рост экспорта составил 25,2%. Чтобы облегчить выход на внешние рынки для отечественных производителей и бизнесменов, согласно распоряжению президента, была проделана работа по обеспечению доступа к информации на целевых рынках, а также через запуск онлайновых систем продаж.
Сурен Караян отметил, что переговоры по соглашениям между Ираном и Китаем завершены. Соглашения с Сербией, Израилем, Индией, Египтом и Сингапуром находятся на разных этапах переговоров. Было также подчеркнуто внедрение электронной системы самообслуживания «Система зарегистрированных экспортеров » (REX) в рамках льготного торгового режима «GSP +» Европейского союза. По словам министра, регистрация экспортеров уже началась в январе этого года.
По словам министра экономического развития и инвестиций, перспективные тенденции в индустрии туризма в 2017 году, в частности, рост на 18,7%, зафиксированный в 2017 году, дают большие амбиции на будущее. Сурен Караян отметил, что маркетинговая деятельность внесла значительный вклад в результаты этого сектора. Процесс пересечения границ был упрощен для Китая, ОАЭ, Катара, Японии, Индии и России.
Коснувшись реформ, направленных на улучшение деловой среды страны, министр Караян отметил, что для этой цели в 2017 году было реализовано 47 мероприятий, а программа на 2018 год включает 43 мероприятия. Министр подчеркнул, что в следующем году особенно важно решить следующие проблемы: упрощение процедуры выдачи разрешений на строительство, разработка механизмов защиты интересов мелких акционеров, совершенствование налогового и таможенного администрирования, а также решение вопросов, связанных с банкротством и заключением контрактов.
Для усиления защиты иностранных инвесторов, министр Караян сообщил, что министерство подготовило проект закона, который был одобрен правительством и направлен в Национальное собрание.
Министр экономического развития и инвестиций сообщил президенту, что после первого этапа свободной экономической зоны Мегри, завершенного 15 декабря 2017 года, ведутся работы для расширения второго этапа, который будет завершен в текущем году. Ежедневная работа осуществляется Министерством экономического развития и инвестиций.
В связи с инструкцией президента относительно учета успешных примеров сотрудничества, уже существующих в рамках проекта закона о государственно-частном партнерстве, министр сообщил, что проект закона был разработан с опытом Европейского банка реконструкции и развития и в марте законопроект будет готов к обсуждению. По словам Сурена Караяна, этот документ включает как лучший мировой опыт, так и опыт эффективной корректировки программ, реализуемых в формате государственно-частного партнерства в Армении.
Представляя текущую работу в области промышленности в 2017 году и в этом году, министр Караян сказал, что меры по поощрению целевых секторов экономики продолжаются. По словам министра, в рамках инвестиционных программ, в соответствии с Инструментом для оплаты НДС, таможенными и налоговыми органами было утверждено 27 инвестиционных проектов на 220 млрд. драмов. Обеспечено участие 93 промышленных предприятий Армении на международных выставках.
Министр подчеркнул, что по итогам прошлого года в отрасли зарегистрирован рост на 12,6%, что в основном способствовало росту обрабатывающей промышленности на 15,7%. Его скорость в два раза выше, чем в 2016 году. В то же время экспорт промышленной продукции также увеличился в 2017 году.
По словам министра Караяна, основная цель этого года - усилить достигнутые результаты и целенаправленные решения проблем, поднятых в конкретных областях, что позволит более эффективно реализовать существующий потенциал. Среди проделанной работы в этом направлении были выделены: участие в технико-экономическом обосновании строительства медеплавильного завода, создание центра обучения и обслуживания с ЮНИДО для обеспечения доступа к экспортным рынкам текстильной продукции, поддержка внедрения GMP стандартов в фармацевтической промышленности и ряд других видов деятельности.