21-02-2018 18:21 2619
«Բանկի հաջողությունները շարունակական են. ճիշտ ընտրված ռազմավարության և դրա քայլ առ քայլ ճիշտ իրագործման արդյունքում ունենք գրեթե բոլոր դիրքերի բարելավում։ Ամենակարևոր ձեռքբերումն, իհարկե, շահույթի բարձր մակարդակն է, 7 մլրդ. դրամ շահույթը ապահովեց համակարգում կապիտալի շահութաբերությամբ առաջին տեղը»,- նշել է Ինեկոբանկի Ֆինանսական տնօրեն Հայկ Ոսկանյանը։
2017 թվականի ընթացքում բանկի ակտիվներն աճել են 18%-ով՝ կազմելով 278 մլրդ ՀՀ դրամ։ Վարկային պորտֆելի և բարձր իրացվելի ակտիվների աճը կազմել է համապատասխանաբար 8% և 30% ։
Վարկային պորտֆելը կազմել է 173 մլրդ. ՀՀ դրամ, որից.
- մանրածախ վարկերի պորտֆելը կազմել է 57 մլրդ. ՀՀ դրամ՝ գրանցելով 15.2% աճ 2016 թվականի նկատմամբ,
- կորպորատիվ վարկերի պորտֆելը կազմել է 121 մլրդ. դրամ՝ գրանցելով 4% աճ 2016 թվականի նկատմամբ:
Իրացվելի ակտիվների եւ ընդհանուր ակտիվների հարաբերակցությունը կազմել է 29%։
Պարտավորությունների ծավալը կազմել է 230 մլրդ. դրամ՝ տարեսկզբի նկատմամբ գրանցելով 19% աճ։ Հաճախորդներից ներգրավված միջոցներն աճել են 28%-ով, որի արդյունքում ընդհանուր պարտավորություններում դրանց կշիռը կազմել է 61%։
Հաճախորդներից ներգրավումների ծավալը 2017 թվականի վերջի դրությամբ 141 մլրդ. դրամ է, որի 75%-ը անհատների խնայողություններն են։
«Արդյունավետության բարձրացման մեր ջանքերը շարունակական արդյունք են ապահովում. տարվա ընթացքում ծախս/եկամուտ հարաբերակցությունը կրճատվել է 5.6 տոկոսային կետով` կազմելով 34.2%։
Բանկն ակտիվորեն շարունակում է նոր տեխնոլոգիաների օգտագործումն իր գործունեության մեջ, ինչն իր դրական ազդեցությունն է թողնում բանկի տարբեր ցուցանիշների վրա։ 2017 թվականին բարելավվել և արդիականացվել է վարկային սքորինգի համակարգը, ինչի արդյունքում 2017 թվականի չաշխատող վարկերի մեր ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ բարելավվել է 1.1 տոկոսային կետով, իսկ չաշխատող վարկերի ծածկման գործակիցը աճել է՝ կազմելով 62%։
ԿԲ կողմից սահմանված բոլոր նորմատիվներին համապատասխանում ենք՝ ապահովելով նաև այդ նորմատիվների գծով սահմանված ներքին բուֆերները։ Ինեկոբանկի սեփական կապիտալը 2017 թվականի վերջի դրությամբ կազմել է 48 մլրդ. դրամ, որն ապահովել է կապիտալի 14.6% համարժեքություն` ԿԲ կողմից սահմանված 12%-ի համեմատ։
Բանկի ցուցանիշները թույլ են տալիս դիմակայել շուկայի բոլոր անսպասելի զարգացումներին»,- ավելացրեց Հայկ Ոսկանյանը։
Զուտ տոկոսային եկամուտը 2017 թվականին նախորդ տարվա համեմատ աճել է 13.5%-ով՝ կազմելով 15.7 մլրդ. ՀՀ դրամ։ Ընդհանուր գործառնական եկամտի ծավալը հասել է 19.9 մլրդ. ՀՀ դրամի՝ աճելով 12.4%-ով։
Արժեզրկումից կորուստները բարելավվել են 9.6%-ով՝ կազմելով 4.1 մլրդ. ՀՀ դրամ։ Արդյունքում վարկային ռիսկի ցուցանիշը 0.5 տոկոսային կետով բարելավվել է` կազմելով 2.4%։

"The success of the bank is continuous. As a result of the right strategy and the step-by-step implementation, we have improved almost all the positions. The most important achievement, of course, is a high level of profit - $ 7 billion AMD took the first place with profitability in the system, "said Financial Director of Inecobank Hayk Voskanyan.
In 2017, the bank's assets grew by 18% making 278 billion drams. The growth of the loan portfolio and high liquidity assets was 8% and 30% respectively.
Loan portfolio made 173 billion drams AMD, from which:
- retail loan portfolio totaled $ 57 billion AMD, having increased by 15.2% as compared to 2016,
- corporate loan portfolio totaled $ 121 billion AMD, registering a 4% increase over 2016.
The ratio of liquid assets and total assets made 29%.
Liabilities totaled $ 230 billion AMD, an increase of 19% over the beginning of the year. The funds attracted by customers increased by 28%, as a result of which the weight of the total liabilities was 61%.
Involvement of customers at the end of 2017 made 141 bln AMD , 75% of which are the savings of individuals.
"Our efforts to increase effectiveness are continuous. The expense / income ratio decreased by 5.6 percentage points, making 34.2%.
The bank actively uses new technologies in its operations, which has its positive impact on various bank indicators. In 2017, the credit scoring system was improved and modernized, as a result of which our index of non-performing loans for 2017 improved by 1.1 percentage points compared to the previous year, and the non-performing loans coverage ratio increased by 62%.
We comply with all the standards defined by the Central Bank. Inecobank's equity capital amounted to $ 48 billion by the end of 2017 which provided a 14.6% equity capital instead of 12% of the CB.
The bank's figures allow us to withstand all the sudden developments in the market, "added Voskanyan.
Net interest income increased by 13.5% in 2017 to 15.7 billion compared to the previous year. The total operating income has reached 19.9 billion drams having grown by 12.4%.
Impairment losses have been improved by 9.6% making 4.1 billion drams. As a result, the credit risk index improved by 0.5 percentage points to 2.4%.