21-02-2018 18:21 2619
«Բանկի հաջողությունները շարունակական են. ճիշտ ընտրված ռազմավարության և դրա քայլ առ քայլ ճիշտ իրագործման արդյունքում ունենք գրեթե բոլոր դիրքերի բարելավում։ Ամենակարևոր ձեռքբերումն, իհարկե, շահույթի բարձր մակարդակն է, 7 մլրդ. դրամ շահույթը ապահովեց համակարգում կապիտալի շահութաբերությամբ առաջին տեղը»,- նշել է Ինեկոբանկի Ֆինանսական տնօրեն Հայկ Ոսկանյանը։
2017 թվականի ընթացքում բանկի ակտիվներն աճել են 18%-ով՝ կազմելով 278 մլրդ ՀՀ դրամ։ Վարկային պորտֆելի և բարձր իրացվելի ակտիվների աճը կազմել է համապատասխանաբար 8% և 30% ։
Վարկային պորտֆելը կազմել է 173 մլրդ. ՀՀ դրամ, որից.
- մանրածախ վարկերի պորտֆելը կազմել է 57 մլրդ. ՀՀ դրամ՝ գրանցելով 15.2% աճ 2016 թվականի նկատմամբ,
- կորպորատիվ վարկերի պորտֆելը կազմել է 121 մլրդ. դրամ՝ գրանցելով 4% աճ 2016 թվականի նկատմամբ:
Իրացվելի ակտիվների եւ ընդհանուր ակտիվների հարաբերակցությունը կազմել է 29%։
Պարտավորությունների ծավալը կազմել է 230 մլրդ. դրամ՝ տարեսկզբի նկատմամբ գրանցելով 19% աճ։ Հաճախորդներից ներգրավված միջոցներն աճել են 28%-ով, որի արդյունքում ընդհանուր պարտավորություններում դրանց կշիռը կազմել է 61%։
Հաճախորդներից ներգրավումների ծավալը 2017 թվականի վերջի դրությամբ 141 մլրդ. դրամ է, որի 75%-ը անհատների խնայողություններն են։
«Արդյունավետության բարձրացման մեր ջանքերը շարունակական արդյունք են ապահովում. տարվա ընթացքում ծախս/եկամուտ հարաբերակցությունը կրճատվել է 5.6 տոկոսային կետով` կազմելով 34.2%։
Բանկն ակտիվորեն շարունակում է նոր տեխնոլոգիաների օգտագործումն իր գործունեության մեջ, ինչն իր դրական ազդեցությունն է թողնում բանկի տարբեր ցուցանիշների վրա։ 2017 թվականին բարելավվել և արդիականացվել է վարկային սքորինգի համակարգը, ինչի արդյունքում 2017 թվականի չաշխատող վարկերի մեր ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ բարելավվել է 1.1 տոկոսային կետով, իսկ չաշխատող վարկերի ծածկման գործակիցը աճել է՝ կազմելով 62%։
ԿԲ կողմից սահմանված բոլոր նորմատիվներին համապատասխանում ենք՝ ապահովելով նաև այդ նորմատիվների գծով սահմանված ներքին բուֆերները։ Ինեկոբանկի սեփական կապիտալը 2017 թվականի վերջի դրությամբ կազմել է 48 մլրդ. դրամ, որն ապահովել է կապիտալի 14.6% համարժեքություն` ԿԲ կողմից սահմանված 12%-ի համեմատ։
Բանկի ցուցանիշները թույլ են տալիս դիմակայել շուկայի բոլոր անսպասելի զարգացումներին»,- ավելացրեց Հայկ Ոսկանյանը։
Զուտ տոկոսային եկամուտը 2017 թվականին նախորդ տարվա համեմատ աճել է 13.5%-ով՝ կազմելով 15.7 մլրդ. ՀՀ դրամ։ Ընդհանուր գործառնական եկամտի ծավալը հասել է 19.9 մլրդ. ՀՀ դրամի՝ աճելով 12.4%-ով։
Արժեզրկումից կորուստները բարելավվել են 9.6%-ով՝ կազմելով 4.1 մլրդ. ՀՀ դրամ։ Արդյունքում վարկային ռիսկի ցուցանիշը 0.5 տոկոսային կետով բարելավվել է` կազմելով 2.4%։

«Успех банка является непрерывным. В результате правильной стратегии и поэтапной реализации мы улучшили почти все позиции. Самым важным достижением, конечно же, является высокий уровень прибыли - 7 млрд AMD обеспечили первое место в системе», - сказал финансовый директор Инекобанка Айк Восканян.
В 2017 году активы банка выросли на 18% и составили 278 млрд. драмов. Рост кредитного портфеля и активов с высокой ликвидностью составил соответственно 8% и 30%.
Портфель займов составил 173 млрд. драмов, из которых:
- розничный кредитный портфель составил 57 млрд. драмов, увеличившись на 15,2% по сравнению с 2016 годом,
- корпоративный кредитный портфель составил 121 млрд. драмов, зарегистрировав увеличение на 4% по сравнению с 2016 годом.
Соотношение ликвидных активов и общих активов составило 29%.
Обязательства составили 230 млрд. драмов, что на 19% больше, чем в начале года. Средства, привлеченные клиентами, увеличились на 28%, в результате чего общий долг составил 61%.
Привлечение клиентов в конце 2017 года составило 141 млрд драмов, из которых 75% - сбережения физических лиц.
«Наши усилия по повышению эффективности непрерывны. Коэффициент расходов / доходов снизился на 5,6 процентных пункта, составив 34,2%.
Банк активно использует в своей деятельности новые технологии, что положительно влияет на различные банковские показатели. В 2017 году система оценки кредита была улучшена и модернизирована, в результате чего наш индекс неработающих кредитов в 2017 году улучшился на 1,1 процентных пункта по сравнению с предыдущим годом, а коэффициент покрытия неработающих кредитов увеличился на 62%.
Мы соблюдаем все стандарты, определенные Центральным банком. Собственный капитал Инекобанка к концу 2017 года составил 48 млрд долларов, что обеспечило 14,6% собственного капитала вместо 12% ЦБ.
Показатели банка позволяют нам противостоять всем неожиданным изменениям на
рынке», - добавил Восканян.
Чистый процентный доход увеличился на 13,5% в 2017 году до 15,7 млрд. По сравнению с предыдущим годом. Общий операционный доход достиг 19,9 млрд. драмов, увеличившись на 12,4%. Убытки от обесценения были улучшены на 9,6%, составив 4,1 млрд. драмов. В результате индекс кредитного риска улучшился на 0,5 процентных пункта до 2,4%.