22-02-2018 10:11 2569
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ղեկավարությամբ կառավարությունում կայացած խորհրդակցությանը քննարկվել են կառուցապատման թույլտվության ընթացակարգերի պարզեցմանն ու շինարարության ոլորտի զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Հանդիպմանը մասնակցել են կառուցապատող և շինարարարական ընկերությունների և համապատասխան պետական մարմինների ներկայացուցիչներ:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը կարևորում է շինարարության ոլորտի զարգացումը ու նման պարբերական հանդիպումների ձևաչափով պատրաստ է քննարկել առկա խնդիրների լուծմանը և բիզնես ծրագրերի խթանմանը միտված առաջարկությունները:
Կառուցապատող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները բարձրացրել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում էին ոլորտի օրենսդրական և գնագոյացման նորմատիվային դաշտերի բարելավմանը, հարկային վարչարարության պարզեցմանը, կադաստրային ընթացակարգերի հստակեցմանը և մի շարք այլ ուղղությունների:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում կառուցապատողների հետ մանրամասն քննարկել բարձրացված խնդիրների հնարավոր լուծումները, իսկ Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին՝ ամփոփել քննարկումների արդյունքները և զեկուցել իրեն: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նաև ընդգծել է, որ շինարարության ոլորտի հետ առնչվող պետական մարմինների աշխատանքում իրականացվող բարեփոխումները և նրանց կողմից ներկայացվող առաջարկությունները միտված են այս բնագավառի զարգացման խթանմանը: «Բոլոր առաջարկությունները մենք դիտարկում ենք օրինապաշտ հարկատուի վրա ազդեցության տեսանկյունից. եթե կոնկրետ փոփոխությունը էֆեկտիվ է լինելու ոչ օրինապաշտ հարկատուին հարկային դաշտ բերելու առումով, բայց օրինապաշտ հարկատուն դրանից տուժելու է, այդ առաջարկը մերժվում է՝ անկախ դրա հրապուրիչ լինելուց», -ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Вопросы, связанные с упрощением процедур выдачи разрешений на строительство и развитием строительства, обсуждались на консультациях, проведенных правительством во главе с премьер-министром Кареном Карапетяном. В совещании приняли участие представители строительных компаний и соответствующих государственных органов.
Премьер-министр отметил, что правительство придает важное значение развитию строительного сектора и готово обсудить предложения, направленные на решение существующих проблем и продвижение бизнес-планов на таких совещаниях.
Представители развивающихся организаций подняли ряд вопросов, связанных с совершенствованием правовой и ценовой политики, упрощением налогового администрирования, разъяснением кадастровых процедур и ряда других областей.
Глава правительства поручил представителям заинтересованных ведомств обсудить с разработчиками возможные решения проблем, поднятых в течение недели, и подвести итоги обсуждений и доложить председателю Государственного комитета по градостроительству. Премьер-министр Карен Карапетян также подчеркнул, что реформы, проводимые в работе государственных органов, связанных со строительным сектором, и их рекомендации направлены на содействие развитию этой сферы. «Мы рассматриваем все предложения с точки зрения законопослушного налогоплательщика, если конкретные изменения будут эффективны с точки зрения привлечения налогоплательщика в налоговое поле, но от него будет страдать законопослушный налогоплательщик, это предложение отклоняется независимо от того, насколько оно привлекательное », - сказал Карен Карапетян.