01-03-2018 16:00 2740
«Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահի տեղակալը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալը և ՀՀ կառավարության աշխատակազմի «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՊՀ-ի գյուղական ֆինանսավորման կառույցի տնօրենի ներկայացուցիչը ստորագրել են բացառիկ պայմաններով եռակողմ համագործակցության հուշագիր, որը կնպաստի գյուղատնտեսության ոլորտի վարկավորման գործընթացի զարգացմանը:
Համագործակցության ծրագրի նպատակն է տնտեսվարողների բիզնեսի բարելավման համար ստեղծել մատչելի պայմաններ՝ նպաստելով գյուղատնտեսության արագ և արդյունավետ զարգացմանը:
Նշված ծրագրերին արդեն միացել է 8 ֆինանսական կառույց, ավելացել է նաև կապալառուների ցանկը` համալրվելով և՜ տեղական կազմակերպություններով, և՜ արտասահմանյան բավական մեծ փորձ ունեցող ընկերություններով:
Տեղեկացնենք, որ շահառուները կարկտապաշտպան ցանցերի և կաթիլային ոռոգման համակարգերի ներդրման համար կարող են ստանալ տարեկան 2, իսկ ինտենսիվ պտղատու այգիների հիմնման համար` 5 % տոկոսադրույքով վարկեր:
«ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ–ի վարչության նախագահի տեղակալ Նշան Գրիգորյանն ընդգծել է, որ նշված ծրագրերով առավել քան բարենպաստ պայմաններ են ստեղծված գյուղատնտեսության ոլորտի վարկավորման համար, և ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿԸ ևս մեծ պատասխանատվությամբ ակտիվորեն կմասնակցի ծրագրին` իրականացնելով նախատեսված պայմաններով վարկավորում:

Deputy Chairman of the Board of "Armbusinessbank" CJSC, Deputy Minister of Agriculture and Representative of the Rural Finance Facility Director of the Rural Economic Development Projects Office of the RA Government Staff signed a trilateral memorandum of cooperation on the development of the agricultural sector lending process.
The goal of the Partnership Program is to create favorable conditions for business entities to facilitate the rapid and efficient development of agriculture.
8 financial institutions have already joined the mentioned programs, and the list of contractors has increased as well, with replenishment of both local and companies with great experience in foreign countries.
It should be noted that beneficiaries can receive 2 interest rate loans for the establishment of hail protection networks and drip irrigation systems and and 5% interest rate loans for intensive orchard gardens.
Deputy Chairman of ARMBUSINESSBANK CJSC Nshan Grigoryan emphasized that these programs are more favorable for the crediting of the agricultural sector and ARMBUSINESSBANK will actively participate in the project implementing crediting on stipulated terms and conditions.