02-03-2018 16:48 2482
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր կառավարությունում ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կարեն Կարապետյանը և Գիորգի Կվիրիկաշվիլին առանձնազրույց են ունեցել, որի շրջանակում գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Վրաստանի միջև բարեկամական համագործակցության մակարդակից և կարևորել առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը: Առանձնազրույցին հաջորդել է երկու երկրների կառավարական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով Վրաստանի վարչապետի գլխավորած պատվիրակությանը՝ վարչապետ Կարապետյանը նշել է. «Շատ ուրախ եմ և սիրով ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը Հայաստանում: Մենք իմ ընկերոջ հետ առանձնազրույց ենք ունեցել, որի ժամանակ արձանագրել ենք, որ մեր երկկողմ հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա և պետք է փաստենք, որ վերջին տարիներին այդ հարաբերություններում առաջընթաց ունենք»:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին ասել է. «Մեզ համար մեծ պատիվ է լինել երկրում, որը մեր բազմադարյա բարեկամն է: Մեր երկու հանրապետությունների համար էլ այս տարին հոբելյանական է և, համոզված եմ, որ մեր երկու երկրները՝ ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Վրաստանը, պատշաճ մակարդակով կնշեն իրենց առաջին հանրապետությունների հռչակման հոբելյանը: Ուրախ եմ, որ մեր երկու երկրների պատմական, ավանդական բարեկամությունը մեզ հնարավորություն է տալիս բարձր մակարդակի վրա պահել մեր քաղաքական հարաբերությունները, ինչպես նաև տնտեսական բնագավառում մեր հարաբերությունները: Ուրախ եմ, որ մեր տնտեսական հարաբերությունները ևս առաջընթաց ունեն. անցած տարվա ընթացքում արձանագրվել է երրկողմ ապրանքաշրջանառության 33 տոկոսանոց աճ: Եվ, ինչպես իմ գործընկերը նշեց, ներուժը մեծ է, կարող ենք այդ տնտեսական ներուժն օգտագործել և կարծում եմ՝ այսօրվա մեր հանդիպումը կնպաստի դրան»:
Անդրադառնալով երկկողմ տնտեսական գործակցության զարգացման հեռանկարներին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ՀՀ տնտեսությունը զարգացման լավ թրենդի վրա է, ինչի մասին վկայում են 2017 թ. հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները: Վարչապետը տեղեկացրել է, որ 2017 թ. Հայաստանում ՀՆԱ աճը կազմել է 7.5 տոկոս, արտահանման աճը՝ 25.2 տոկոս, ներմուծման աճը շուրջ 28 տոկոս, արտաքին առևտրաշրջանառության աճը՝ շուրջ 29 տոկոս, արդյունաբերության աճը՝ 12.6 տոկոս, ծառայությունների աճը՝ շուրջ 15 տոկոս: Կարևորելով անցած տարում Հայաստանի ու Վրաստանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալի աճը՝ վարչապետ Կարապետյանն ընդգծել է, որ պետք է ակտիվ աշխատել և´ երկկողմ, և´ տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման ուղղությամբ: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ տարբեր ինտեգրացիոն միավորումների հետ արդյունավետ գործակցությունը, ինչպես նաև հայ-իրանական սահմանին՝ «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը Հայաստանի գործարար միջավայրի համար արտոնյալ ռեժիմներից օգտվելու հնարավորություն է ընձեռում, և դա կարող է հետաքրքիր լինել նաև Վրաստանի բիզնես հանրության համար:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին՝ 2017 թ. մակրոտնտեսական ցուցանիշների և տնտեսական աճի համար՝ նշելով, որ Վրաստանի համար կարևոր է հարևան և բարեկամ երկրի զարգացումն ու առաջընթացը:

Сегодня премьер-министр Карен Карапетян принял делегацию во главе с премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили, который прибыл в Армению с официальным визитом.
Карен Карапетян и Георгий Квирикашвили провели частную беседу, в ходе которой они выразили удовлетворение уровнем дружественного сотрудничества между Арменией и Грузией и придали важное значение развитию торгово-экономических связей. За закрытым заседанием последовало заседание расширенных правительственных делегаций двух стран.
Приветствуя делегацию во главе с премьер-министром Грузии, премьер-министр Карапетян сказал: «Я очень рад приветствовать вас и вашу делегацию в Армении. Мы провели частную беседу с моим другом, в ходе которой мы зафиксировали, что наши двусторонние отношения находятся на очень высокого уровня, и должны заявить, что мы добились прогресса в этих отношениях в последние годы ».
Выражая благодарность за теплый прием, премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили сказал: «Для нас большая честь находиться в стране, которая является нашим давним другом. Для наших двух республик этот год является юбилеем, и я убежден, что оба наши страны, как Армения, так и Грузия, отметят юбилей провозглашения своих первых республик. Я рад, что историческая, традиционная дружба между нашими странами дает нам возможность поддерживать наши политические, а также экономические отношения на высшем уровне Я рад, что наши экономические отношения также достигли прогресса. За прошедший год зарегистрирован 33 % рост товарооборота. И, как отметил мой коллега, потенциал велик, мы можем использовать этот экономический потенциал, и нам кажется, что наша сегодняшняя встреча будет способствовать этому».
Коснувшись перспектив двустороннего экономического сотрудничества, Карен Карапетян отметил, что экономика Армении находится на хорошей тенденции развития, что подтверждается основными макроэкономическими показателями 2017 года. Премьер-министр сообщил, что в 2017 году ВВП Армении вырос на 7,5%, экспорт - на 25,2%, импорт - на 28%, внешнеторговый оборот - на 29%, рост промышленности составил 12,6%, рост услуг - около 15%. Подчеркнув рост товарооборота между Арменией и Грузией в прошлом году, премьер-министр Карапетян подчеркнул необходимость активного двустороннего сотрудничества и регионального сотрудничества. Глава правительства отметил, что эффективное сотрудничество с различными интеграционными подразделениями, а также создание Свободной Экономической зоны Мегри на армяно-иранской границе обеспечивают привилегированные режимы для бизнес-среды Армении, и это может быть интересно для бизнес-сообщества Грузии.
Георгий Квирикашвили поздравил Карена Карапетяна с макроэкономическими показателями и экономическим ростом в 2017 году, отметив, что развитие и прогресс соседней и дружественной страны важен для Грузии.