13-03-2018 10:59 2674
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականի հիման վրա կատարել և ավարտել է ուսումնասիրությունը՝ ցորենի և ալյուրի շուկաներում:
«Ուսումնասիրությունը այս շուկայի համար աննախադեպ լայնածավալ էր և ընդգրկել է արտադրության, ներկրման և իրացման ողջ շղթան»,- հայտնում է հանձնաժողովը:
ՏՄՊՊՀ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ արձանագրված արդյունքները փաստում են, որ ցորենի և ալյուրի շուկաներում վերջին տարիներին արձանագրվել են կարևոր փոփոխություններ, ավելացել է նոր տնտեսվարողների թիվը, ինչի արդյունքում նվազել է ոլորտի կենտրոնացվածության աստիճանը: «Մի էական հանգամանք ևս, տեղի ունեցած փոփոխությունների արդյունքում նվազել են այս շուկայում խոշոր ընկերությունների մասնաբաժինները և ուժեղացել է մրցակցությունը: 2017 թվականին մեր երկրում ցորենի ներմուծման, տեղական արտադրության և իրացման ծավալները կազմել է 468 հազ տոննա: Շուկայում գերիշխող են «Ալեքս Հոլդինգ» և «Մոդուս Գրանում» ընկերությունները:
Ինչ վերաբերում է ալյուրին, ապա 2017 թվականին ներմուծման և տեղական արտադրության ծավալները կազմել եմ 198 հազ տոննա: Այս շուկայում , ի թիվս «Ալեքս Հոլդինգ» և «Մոդուս Գրանում» ՍՊԸ-երի, առկա են ևս 58 ընկերություններ, որոնք գործունեություն են իրականացնում հիմնականում մարզերում»:
Եթե 2012 թվականին Հայաստան ցորենի ներմուծում է իրականացրել 22 տնտեսվարող, ապա 2017 թվականին ներմուծողների թիվը հասել է 85-ի: Ընդ որում, տնտեսվարողների թվի աճը հիմնականում արձանագրվել է 2015 թվականից հետո, երբ Հայաստանը դարձավ ԵԱՏՄ-ի լիիրավ անդամ: Այս փոփոխությունը, ըստ ՏՄՊՊՀ-ի, հիմնականում պայմանավորված է մաքսային ընթացակարգերի պարզեցմամբ և ռուսական ռուբլու արժեզրկմամբ:
Ինչ վերաբերում է ալյուրի ներմուծողների թվի փոփոխությանը, ապա 2012 թվականին գործել են 23 տնտեսվարողներ, իսկ 2017 թվականին այդ գործունեությամբ զբաղվող ընկերությունների թիվը հասել է 133-ի: Ալյուրի դեպքում ևս, ներմուծողների թվի աճը հիմնականում արձանագրվել է 2015 թվականից ի վեր, երբ Հայաստանը անդամակցեց ԵԱՏՄ-ին:
Արդյունքում, պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, 2012 թվականից ի վեր Հայաստանում նկատվում է ալյուրի գնի նվազման ընդհանուր միտում: Մասնավորապես եթե 2012 թվականի վերջին և 2013 թվականի սկզբին 1 կգ բարձրակարգ ալյուրի վաճառքի գինը կազմում էր շուրջ 268 դրամ, ապա 2017 թվականի վերջին նույն տեսակի ալյուրի վաճառքի գինը կազմել է 204 դրամ, ինչը 2012 թվականի նույն ցուցանիշի համեմատ էժան է 24 տոկոսով:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции, на основании поручения Сержа Саркисяна, завершила исследование на рынках пшеницы и муки.
«Исследование было беспрецедентным для всего рынка и включало всю цепочку производства, импорта и продажи», - сказали в комиссии.
Согласно данным ГКПЭК, зафиксированные результаты свидетельствуют о том, что в последние годы на рынках пшеницы и муки произошли значительные изменения, увеличилось число новых предприятий, в результате чего уровень концентрации в секторе снизился. «Одним из важных факторов является то, что в результате изменений доля крупных компаний на этом рынке уменьшилась, а конкуренция выросла. В 2017 году объем местного производства, продаж и импорта пшеницы в нашей стране составил 468 тыс. тонн», «Aлекс Холдинг» и «Moдус Гранум» доминируют на рынке.
Что касается муки, то в 2017 году объем импорта и местного производства достиг 198 000 тонн. На этом рынке, помимо компаний «Алекс Холдинг» и «Модус Гранум», работают 58 компаний, которые в основном работают в регионах ».
Если в 2012 году в Армении было 22 импортера пшеницы, то в 2017 году число импортеров достигло 85. В то же время рост числа предпринимателей был зарегистрирован в 2015 году, когда Армения стала полноправным членом ЕЭС. Это изменение, по мнению ГКЗЭК, в основном обусловлено упрощением таможенных процедур и девальвацией российского рубля.
Что касается изменения количества импортеров муки, то в 2012 году было 23 хозяйствующих субъекта, а в 2017 году число компаний достигло 133. В случае муки, увеличение количества импортеров было главным образом зарегистрировано с 2015 года, когда Армения присоединилась к ЕЭС.
В результате, согласно официальному заявлению, тенденция снижения цен на муку наблюдается в Армении с 2012 года. В частности, если цена на муку составляла около 268 драмов в конце 2012 года и в начале 2013 года, то в конце 2017 года она составляла 204 драма, что на 24% ниже, чем в 2012 году.