2018 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ հարկային օրենսգրքով հօգուտ գործարար միջավայրի կատարելագործվել է հարկային վարչարարությունն՝ առավել բարենպաստ պայմաններ ապահովելով ԱԱՀ վճարողների համար: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչության պետ Տիգրան Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքով՝ Հարկային օրենսգրքի 74-րդ հոդված համաձայն, եթե յուրաքանչյուր հաշվետու կիսամյակին հաջողորդող ամսվա 21-ի դրությամբ ԱԱՀ վճարողն ունի փոխհատուցվող գումար, ապա գրավոր դիմումի հիման վրա, օրենսգրքի 17-րդ բաժնով սահմանված կարգով, ստուգմամբ կամ ուսումնասիրությամբ հիմնավորվելու դեպքում՝ այդ գումարը մուտքագրվում է միասնական հաշվին:
Տիգրան Կիրակոսյանը հայտնեց, որ մարտի 21-ի դրությամբ, ՊԵԿ-ն արդեն ստացել է միասնական հաշվին մուտքագրման ենթակա գումարների ուսումնասիրության 34 դիմում՝ 8 միլիարդ 6 միլիոն 538 հազար դրամ պահանջված գումարով: Ավարտված 9 ուսումնասիրությամբ հիմնավորվել է 464 միլիոն 261 հազար դրամ, որն էլ մուտքագրվել է միասնական հաշվին, իսկ հիմնավորված չի համարվել 75 միլիոն 196 հազար դրամը: Նշվեց նաև, որ ևս 25 դիմում ուսումնասիրվում է:
«Սա նոր իրողություն է Հարկային օրենսդրության մեջ: Մինչև 2018 թվականը ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող, այսինքն՝ դեբետային գումարները կարող էին ուղղվել միայն հարկ վճարողի ԱԱՀ-ի մասով առաջացող հետագա պարտավորություններին, իսկ ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող (արտահանման) գործարքների դեպքում՝ տնտեսավարող սուբյեկտի դիմումի հիման վրա ստուգմամբ կամ ուսումնասիրությամբ հիմնավորվելու դեպքում` կարող էին հաշվանցվել կամ վերադարձվել»,- ասաց վարչության պետը:
Նրա փոխանցմամբ՝ 2017թ-ի ընթացքում արտահանման գործարքներ իրականացնող տնտեսվարողներին վերադարձվել է 59 մլրդ 950 մլն դրամ գումար, ինչը 2016թ-ի ցուցանիշը գերազանցել է 11 մլրդ 757 մլն-ով կամ 24.3%-ով:

22-03-2018 15:29 2733
Налоговый кодекс РА, вступивший в силу с 1 января 2018 года, улучшил налоговую администрацию в интересах деловой среды, предоставив более благоприятные условия для плательщиков НДС. Об этом сегодня журналистам сообщил начальник инспекционного отдела Комитета по государственным доходам Тигран Киракосян.
По его словам, согласно статье 74 Налогового кодекса, если плательщик НДС имеет возмещаемую сумму в конце каждого отчетного семестра, на основании письменного заявления в порядке, предусмотренном разделом 17 Кодекса, эта сумма зачисляется на единый счёт.
Тигран Киракосян сказал, что по состоянию на 21 марта КГД уже получил 34 заявки на сумму денег, которые должны быть депонированы на единый счет, с требуемой суммой в 8 миллиардов 6 миллионов 538 тысяч драмов. 464 миллиона 261 тысяч драмов были обоснованы 9 завершенными исследованиями, которые были включены в единый счет, и 75 миллионов 196 тысяч драмов не были оправданы. Было также упомянуто, что еще 25 заявок рассматриваются.
«Это новая реальность в налоговом законодательстве. До 2018 года НДС, подлежащий возмещению, то есть дебетовые суммы могли быть направлены только на дальнейшие обязательства налогоплательщика в отношении НДС и в случае сделок (экспорта) с нулевой ставкой налогообложения НДС, на основе заявления хозяйствующего субъекта могли быть компенсированы или возвращены », - сказал начальник отдела.
По его словам, в 2017 году экспортерам было возвращено 59 млрд 950 млн. драмов, что превысило показатель 2016 года на 11 млрд. 757 млн. или 24,3%.