30-03-2018 10:29 2719
Հայաստանից արտահանման մեջ ԵԱՏՄ շուկաների մասնաբաժինը այս տարվա առաջին 2 ամիսներին կազմել է 10.7 տոկոս: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Ինչ վերաբերում է ներմուծմանը, ապա այս ցուցանիշում ԵԱՏՄ մասնաբաժինը 12.7 տոկոս է (հավելաճը` 18.3 տոկոս), իսկ այլ երկրներինը՝ 87.3 տոկոս (հավելաճը՝ 57.6 տոկոս):
Ըստ վարչապետի` 2017-2018 թթ. հունվար-փետրվար ամիսների համեմատական արդյունքները փաստում են, որ զգալի աճ է գրանցվել արտահանման և ներմուծման ցուցանիշներում։ Մասնավորապես, արտահանումն աճել է 39.9 տոկոսով (230 միլիոնից հասնելով 322 մլն ԱՄՆ դոլարի), իսկ ներմուծումը՝ 51.2 տոկոսով (350 մլն ԱՄՆ դոլարից հասնելով 530 մլն դոլարի):

30-03-2018 10:29 2721
Доля рынков ЕЭС в экспорте Армении за первые два месяца этого года составила 10,7%. Об этом заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян на своей странице в Facebook.
Что касается импорта, доля ЕЭС в этом показателе составляет 12,7% (18,3%), а доля других стран (87,3%) (валовая прибыль - 57,6%).
По словам премьер-министра, в 2017-2018 гг. сравнительные результаты января-февраля показывают значительное увеличение экспортных и импортных показателей. В частности, экспорт увеличился на 39,9% (с 230 млн. долл. США до 322 млн. долл. США), а импорт увеличился на 51,2% (с 350 млн. долл. США до 530 млн. долл. США).