07-04-2018 16:14 4339
2018թ. առաջին եռամսյակում Պետական եկամուտների կոմիտեն 15 մլրդ 600 մլն դրամով առաջանցիկ ցուցանիշ է ապահովել՝ գերակատարելով բյուջեով նախատեսված կատարողականը: Այս մասին աշխատանքային խորհրդակցության ընթացքում հայտարարել է ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը՝ նշելով. «2017թ. առաջին եռամսյակի համեմատ այս տարի արձանագրվել է 14 տոկոս հարկային և 14 տոկոս մաքսային եկամուտների աճ, որը թվային արտահայտությամբ կազմում է 28 մլրդ դրամ, ինչը կոմիտեի աշխատակիցների արդյունավետ աշխատանքի արդյունքն է: Ապահովված հարկային եկամուտների հաստատուն աճը ազդակ է հաղորդելու տնտեսությանը»:
Եկամուտների շարունակական աճի համատեքստում կոմիտեի ղեկավարը շեշտել է, որ նպատակային տրամադրվածությամբ ՊԵԿ-ը պետք է շարունակի բիզնեսի համար բարենպաստ եղանակ ստեղծելու քաղաքականությունը: Վարդան Հարությունյանը ստորաբաժանումների ղեկավարներին ներկայացրել է կոմիտեի հիմնական անելիքները՝ հիմքում ունենալով հանրապետության նախագահի հանձնարարականը. «Մինչև տարեվերջ փաստաթղթաշրջանառությունը պետք է հասցնենք 100 տոկոսի»:
Նախանշելով տարվա հիմնական ուղենիշերը՝ կոմիտեի ղեկավարը վստահեցրել է, որ խիստ հետևողական է լինելու յուրաքանչյուր ստորաբաժանմանն առաջադրված պարտավորությունների կատարման ուղղությամբ: Ստվերի կրճատման և փաստաթղթաշրջանառության ներդրման ուղղությամբ կոմիտեի որդեգրած հետևողական գործելաոճը պետք է շարունակական լինի, իսկ ունեցած հաջողություններով չբավարարվելը՝ գլխավոր նախապայման: Համակարգում առկա կարգավորման ենթակա խնդիրների լուծման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու նպատակով խորհրդակցությանը նախորդել են քննարկումներ կոմիտեի տարբեր ստորաբաժանումների հետ:

07-04-2018 16:14 4338
В первом квартале 2018 года Комитет государственных доходов обеспечил профицит в размере 15 млрд. 600 млн. драмов, что превысило показатели, предусмотренные бюджетом. Об этом заявил во время рабочей встречи председатель КГД Вардан Арутюнян. «14% налогов и 14% таможенных поступлений были зарегистрированы в этом году по сравнению с первым кварталом 2017 года, что в числовом выражении составляет 28 млрд. Драмов и является результатом эффективной работы сотрудников Комитета. Стабильный рост налоговых поступлений придаст импульс экономике ».
В контексте продолжающегося роста доходов глава комитета подчеркнул, что с целенаправленным намерением КГД следует продолжить политику создания благоприятной бизнес-среды. Вардан Арутюнян представил руководителям подразделений основные задачи Комитета, основанные на указании Президента Республики. «К концу года мы должны обеспечить 100% документооборот».
Описывая основные принципы года, глава комитета заверил, что он будет очень последовательным в выполнении обязательств со стороны каждого подразделения. Последовательный стиль работы, принятый Комитетом в целях сокращения теневой деятельности и внедрения документооборота, должен быть непрерывным, и мы не должны останавливаться на достигнутом. Для принятия мер по решению вопросов, которые должны быть решены в системе, после консультации проводились обсуждения с различными подразделениями Комитета.