Մոնթե Մելքոնյան փողոցին հարող տարածքում կառուցվելիք «Վերածնունդ» երիտասարդական ավանը հավակնում է դառնալ նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ աննախադեպ մասշտաբի սոցիալական նշանակության բնակարանաշինական ծրագիր: Ծրագիրը, որի արդյունքում կկառուցվի 1080 բնակարան, ապրիլի 7-ին ներկայացվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ, «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորում» ՀԿ նախագահ Արսեն Քարամյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ այս ծրագիրը ներկայիս նախագահի նախանշած 2040 թվականի Հայաստանի դեմոգրաֆիական անվտանգությանն ուղղված համալիր միջոցառումների բաղադրիչներից է: «Ազգային հերոսի անունը կրող փողոցի հարակից տարածքում, որից քիչ հեռու գտնվում է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը, վեր է հասնելու մի ավան, որտեղ ապրելու են երիտասարդ ընտանիքներ, այնտեղ մանկան ճիչ է լինելու: Հենց սա է Վերածնունդը»,-ասաց Քարամյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանի նման փոքր երկրի համար այն շատ կարևոր իրադարձություն կլինի: «Նույնիսկ խորհրդային տարիներին այդ ծավալի կառուցապատում չի իրականացվել Երևան քաղաքում»,-ավելացրեց փոխնախարարը: Ավանի շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն 2018-ի մայիսին և կավարտվեն 2021-ի սեպտեմբերին:
Երիտասարդական ավանի կառուցման համար ձեռքբերված հողամասի ընդհանուր մակերեսը 6.57 հեկտար է: Բնակարանի մեկ քառակուսի մետրի գինը կսահմանվի 276-296 հազար դրամ` լրիվ կամ մասնակի վերանորոգմամբ պայմանավորված:
Ավանում կկառուցվի 14 հարկանի 6 հատ երկմուտքանի և 4 հատ մեկ մուտք ունեցող մասնաշենքեր: Կկառուցվի նաև 23 հարկ ունեցող «Վերածնունդ» համալիրը, որի 8 հարկերում կտեղակայվեն կինոթատրոն, առևտրի և կենցաղ սպասարկման օբյեկտներ, իսկ 15 հարկերը կլինեն բնակելի նշանակության:
Համալիրը կունենա ստորգետնյա և վերգետնյա ավտոկայանատեղեր, կկառուցվի մանկական խաղահրապարակ, սպորտային համալիր, մանկապարտեզ և հանգստի գոտի:
Ծրագրի շահառուներին տրամադրվող վարկային պորտֆելի ակնկալվող ծավալը 20 միլիարդ դրամ է:Վարկավորման նախընտրելի պայմաններն են` մինչև 20 տոկոս կանխավճար, մինչև 20 տարի մարման ժամկետ, մինչև 8 տոկոս տարեկան տոկոսադրույք, արժույթը` ՀՀ դրամ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 52 միլիարդ դրամ: Բնակարանաշինական ծրագրի իրականացման ընթացքում կստեղծվի 1250 աշխատատեղ:

07-04-2018 17:08 18090
Молодежное поселение «Возрождение», которое будет построено недалеко от улицы Монте Мелконян, является социально-жилищной программой беспрецедентного масштаба в истории независимой Армении. Проект, который построит 1080 квартир, был представлен президенту Сержу Саргсяну 7 апреля.
Как сказал в беседе с журналистами заместитель министра спорта и по делам молодежи Армении Арсен Карамян, председатель «Ассоциации Выпускников» ЕГУ Арсен Карамян сказал, что эта программа является одним из компонентов повестки дня демографической безопасности Армении, планируемой президентом до 2040 года. «В районе, прилегающем к улице, названной в честь национального героя, который находится недалеко от мемориального комплекса Цицернакаберд, будет построен посёлок, в котором будут жить молодые семьи, там будет слышен крик ребенка. Это настоящее «возрождение», , - сказал Карамян.
По его словам, это станет очень важным событием для такой маленькой страны, как Армения. «Даже в советское время в Ереване не было строительства такого масштаба», - добавил заместитель министра. Строительные работы посёлка начнутся в мае 2018 года и завершатся в сентябре 2021 года.
Общая площадь земельного участка для строительства молодежного поселка составляет 6,57 га. Стоимость квадратного метра квартиры составит 276-296 тыс. драмов в зависимости от полного или частичного ремонта.
В поселке будут построены 14-этажные 6 зданий с 2 ​​входами и 4 здания с одним входом. Также будет построен комплекс «Возрождение» с 23 этажами, на 8 этажах которого будут расположены кинотеатры, коммерческие и бытовые услуги, а 15 этажей будут жилыми.
Комплекс будет иметь подземные и надземные автостоянки, детскую площадку, спортивный комплекс, детский сад и зону отдыха.
Ожидаемая сумма кредитного портфеля, предоставленного бенефициарам проекта, составляет 20 млрд. драмов. Предпочтительными условиями кредитования являются: до 20% предоплаты, срок погашения до 20 лет, годовая процентная ставка до 8%, валюта- AMD. Общая стоимость проекта составляет около 52 млрд. драмов. В ходе реализации программы жилищного строительства будет создано 1250 рабочих мест.