Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) տարածքում ապրանքների տեղաշարժին և վարչարարությանը վերաբերող հարցեր:
Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել ապրանքների հետագծելիության ապահովման, նույնականացման միջոցներով ապրանքների մակնշման ու փաստաթղթային ուղեկցման, տնտեսվարողների համար բիզնես գործընթացների պարզեցման հարցերին:
Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքների և ծառայությունների ուղեկցող փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչելիության էլեկտրոնային համակարգի ներդրման նախաձեռնության մասին, որը միության անդամ երկրների կողմից արժանացել է նախնական հավանության: Նշվել է, որ այժմ պատրաստվում է համակարգի ներդրման տեխնիկական առաջադրանքը:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է տնտեսվարողների համար փաստաթղթաշրջանառության պարզեցումը և հանձնարարել պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին ներկայացնել համապատասխան հիմնավորումներով առաջարկություններ՝ դրանք ԵԱՏՄ տարբեր հարթակներում քննարկելու համար:

Вопросы, связанные с движением и управлением товарами на территории Евразийского экономического союза (ЕАЭС), обсуждались на консультации, проводимой исполняющим обязанности премьер-министра Кареном Карапетяном.
В частности, затрагивались вопросы отслеживания продукции, маркировки и документарной поддержки средств идентификации, упрощения бизнес-процессов для бизнесменов.
Представители Комитета государственных доходов сообщили об инициативе внедрения электронной системы взаимного признания документов для товаров и услуг на территории ЕАЭС, которая была предварительно одобрена странами-членами Союза. Было отмечено, что в настоящее время готовится техническое предложение по внедрению системы.
Карен Карапетян придал большое значение упрощению документооборота для хозяйствующих субъектов и поручил руководителям ответственных ведомств представить предложения для обсуждения на разных платформах ЕАЭС.