Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) տարածքում ապրանքների տեղաշարժին և վարչարարությանը վերաբերող հարցեր:
Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել ապրանքների հետագծելիության ապահովման, նույնականացման միջոցներով ապրանքների մակնշման ու փաստաթղթային ուղեկցման, տնտեսվարողների համար բիզնես գործընթացների պարզեցման հարցերին:
Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են ԵԱՏՄ տարածքում ապրանքների և ծառայությունների ուղեկցող փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչելիության էլեկտրոնային համակարգի ներդրման նախաձեռնության մասին, որը միության անդամ երկրների կողմից արժանացել է նախնական հավանության: Նշվել է, որ այժմ պատրաստվում է համակարգի ներդրման տեխնիկական առաջադրանքը:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է տնտեսվարողների համար փաստաթղթաշրջանառության պարզեցումը և հանձնարարել պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին ներկայացնել համապատասխան հիմնավորումներով առաջարկություններ՝ դրանք ԵԱՏՄ տարբեր հարթակներում քննարկելու համար:

10-04-2018 17:14 2770
Issues related to the movement and administration of goods in the territory of the Eurasian Economic Union (EAEU) were discussed at the consultation held by acting Prime Minister Karen Karapetyan.
Particularly touched upon issues of product traceability, labeling and documentary support of identification means, simplification of business processes for businessmen.
The representatives of the State Revenue Committee have informed the initiative of introducing the electronic system of mutual recognition of documents for goods and services in the EAEU territory, which was approved by the member countries of the Union for preliminary approval. It was noted that now the technical task of introducing the system is being prepared.
Karen Karapetyan attached importance to the simplification of the circulation of documents for economic entities and instructed the heads of the responsible agencies to make suggestions to discuss them on different platforms of EAEU.