12-04-2018 16:35 3267
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանության է արժանացել ներդրումային երեք ծրագիր, որոնց ընդահանուր գումարը կազմում է մոտ 21,5 մլրդ դրամ:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանը հայտնեց, որ ծրագրերից մեկը կիրականացվի կոնյակի և գինու արտադրության ոլորտում, երկուսը՝ թեթև արդյունաբերության ոլորտում: Արդյունքում, ըստ նրա, կստեղծվի 475 նոր աշխատատեղ:
Մասնավորապես, ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «Անիտեքս» ընկերությունը նախատեսում է Արտաշատում զբաղվել տեքստիլի արտադրությամբ, որտեղ կարտադրի փետուրե, աղվամազե բարձեր և վերմակներ, իսկ «Էյ Բի Սի Տեքստիլ» ընկերությունը կրկին Արտաշատում կզբաղվի տեքստիլի արտադրությամբ, որտեղ կարտադրի սրբիչներ։
Սուրեն Կարայանի խոսքով՝ դրանք նոր ուղղղություններ են Հայաստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտում, քանի որ մինչ այս հանրապետությունում դրանք չէին արտադրվում:
«Մենք պարզեցրել ենք ներդրումային ծրագրերի քննարկման ընթացակարգերն ու ժամկետները, ինչի արդյունքում վերջին մեկ տարվա ընթացքում երեք անգամ ավելացել են մասնավոր հատվածի կողմից հայտերը՝ պետության կողմից տրամադրվող օժանդակությունից օգտվելու համար: Այդ ներդրումային ծրագրերն իրենց մեջ ներառում են ինչպես օտարերկրյա, այնպես էլ տեղական ներդրումներ: Այսինքն՝ ակնհայտ է, որ վերջին շրջանում կա տնտեսական աշխուժություն, հույս ունենք, որ հետագայում ևս այս աշխուշացումը կշարունակվի»,- ասաց Սուրեն Կարայանը:

На сегодняшнем заседании правительство утвердило три инвестиционных проекта, общая сумма которых составляет около 21,5 млрд. драмов.
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян сказал, что одна из программ будет реализована в области бренди и вина, две в легкой промышленности. В результате, по его словам, будет создано 475 новых рабочих мест.
В частности, в рамках инвестиционной программы компания «Анитекс» планирует заниматься производством текстиля в Арташате, и будет производить пуховые подушки и одеяла, а «ABC Textile» снова будет заниматься текстильным производством в Арташате для производства полотенец.
По словам Сурена Караяна, это новые направления в легкой промышленности Армении, поскольку они не производились раньше.
«Мы упростили процедуры и графики инвестиционных программ, в результате чего в прошлом году заявки из частного сектора выросли в три раза, чтобы воспользоваться государственной поддержкой. Эти инвестиционные программы включают как иностранные, так и местные инвестиции. Иными словами, очевидно, что в последнее время наблюдается экономическая активность, и мы надеемся, что эта перспектива продолжится и в будущем», - сказал Сурен Караян.