Իրանի խորհրդարանը 162 կողմ, 5 դեմ և 5 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատել է «Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-երի կառուցման վերաբերյալ» օրինագիծը: Այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանում Իրանի դեսպանությունը:
Մինչ այդ, ապրիլի 17-ին ԻԻՀ Մեջլիսի բաց նիստի ընթացքում ընդունվել էր որոշում՝ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-երի կառուցման նախագծի շուրջ հրատապ քննարկումներ սկսելու վերաբերյալ:
Հատկանշական է, որ Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման ծրագիրը տարիներ շարունակ գտնվել է Հայաստան-Իրան տնտեսական հարաբերությունների օրակարգային կարևոր հարցերի շարքում:
Նախկինում Մեղրիի ՀԷԿ-ը համարվում էր հայ-իրանական խոստումնալից համատեղ ծրագիր: Թեև կողմերը հասել են նախագծի վերջնական փուլին և շինարարության մեկնարկը հայտարարել դեռ 2012-ի նոյեմբերից, աշխատանքները դեռ չեն սկսվել` Թեհրանի սահմանափակումների պատճառով: Եթե նախագիծն ավարտվի, կայանը կդառնա Անդրկովկասում ամենամեծը: Նախագծի համաձայն, $ 323 մլն-ի շինարարությունը ֆինանսավորվելու է իրանական ներդրումային ընկերության կողմից: Հայաստանն իր մասը կվճարի արտադրվող էլեկտրաէներգիայով, իսկ 15 տարի հետո կայանը կփոխանցվի հայկական կողմին: Առայժմ հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունները չեն կարողանում շարժվել մեռյալ կետից, իսկ պատժամիջոցների վերացումից հետո Թեհրանի և Բաքվի միջև տնտեսական կապերը կտրուկ ուժեղացան:

19-04-2018 11:05 2898
Парламент Ирана утвердил законопроект о строительстве гидроэлектростанции на реке Аракс в результате голосования 162 за, 5 против и 5 воздержавшихся. Об этом сообщило посольство Ирана в Армении.
Между тем, 17 апреля на открытии Меджлиса Ирана было принято решение начать срочные переговоры о строительстве гидроэлектростанции на реке Аракс в сотрудничестве с Арменией.
Примечательно, что программа строительства гидроэлектростанции Мегри уже много лет находится на повестке дня по экономическим отношениям между Арменией и Ираном.
Мегрийская ГЭС ранее считалась перспективным армяно-иранским совместным проектом. Хотя стороны достигли заключительной стадии проекта и объявили о начале строительства в ноябре 2012 года, работа еще не началась из-за ограничений Тегерана. Если проект закончится, станция станет крупнейшей в Закавказье. Согласно проекту, строительство на сумму 323 миллионов долларов будет профинансировано иранской инвестиционной компанией. Армения будет платить свою долю произведенной электроэнергией, а через 15 лет станция будет передана армянской стороне. До сих пор армяно-иранские экономические отношения не могут сдвинуться с мертвой точки, а экономические связи между Тегераном и Баку резко укрепились после отмены санкций.