Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատը (ԼՀԿ), որը Polymetal International plc անդամ է, 2018 թվականի առաջին 3 ամիսներն վերամշակել է 154 հազար. տոննա հանքաքար, ինչը 34% ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Արդյունահանման ծավալները եռամսյակում կազմել են 157 հազար տոննա, ինչը 36% -ով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: Այս մասին է ասվում 2018 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքների մասին ընկերության զեկույցում:
Զեկույցի համաձայն, մեկ տոննա վերամշակված հանքաքարում ոսկու պարունակությունն առաջին եռամսյակում կազմել է 1,8 գրամ, 2017 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ նվազելով 13%, արծաթի բովանդակությունը կազմել է 33 գրամ (-24%), պղնձինը`0.30% (+ 11%) և ցինկինը` 1.31% (-1%): Միևնույն ժամանակ, ոսկու կորզման գործակիցը կազմել է 81.9% (-1%), արծաթինը`81.7% (-2%), պղնձինը`94.5% (+ 4%), իսկ ցինկինը`87.5% (-1%): Արդյունքում, առաջին եռամսյակում ոսկու արտադրությունը կազմել է 6.4 հազար ունցիա (+ 12%), արծաթինը`0.1 մլն.ունցիա (-1%), պղնձինը`0.4 հազար տոննա (+ 48%) և ցինկի արտադրությունը`1.3 տոննա (+ 28%):
Զեկույցում նշվում է, որ առաջին եռամսյակում Կապանը շարունակել է բարելավել իր արտադրական ցուցանիշները և արտադրել է 12 հազար ունցիա ոսկուն համարժեք, ինչը 18% ավելի է նախորդ տարվա համեմատ: Դա հիմնականում պայմանավորված է եղել վերամշակման ծավալների աճով, ստորգետնյա հանքավայրերի արտադրողականության աճին ուղղված միջոցառումների շարունակական ներդրման ֆոնին:
Մասնավորապես, ստորգետնյա լեռնանցումային աշխատանքներն աճել են 61%, այն բանից հետո, երբ հանքավայրի անձնակազմն ամբողջությամբ անցավ մեխանիկական հորատման աշխատանքներին: Բովանդակությունը նվազել է այն պատճառով որ անվտանգության խնդիրներից ելնելով ընկերությունն աստիճանաբար հրաժարվեց կուտակումով հանումից, որն ապահովում էր հանքանյութի նվազագույն աղքատացում:
Հիշեցնենք, որ «Polymetal»-ն սկսել է Հայաստանում գործունեությունը 2015 թվականից, ձեռք բերելով Լիճքվազ-Թեյի ոսկու հանքավայրի նկատմամբ ընդերք օգտագործման իրավունք ունեցող «Լիճքվազ» ՓԲԸ-ի բաժնետոսմերը, իսկ 2016 թվականի ապրիլին` Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը: Կոմբինատը ներառում է ստորգետնյա հանքավայրը, վերամշակող ֆլոտացիոն ֆաբրիկան և ենթակառուցվածքային օբյեկտները: Աշխատանքները կատարվում են Լիճքվազում, նպատակ ունենալով ընդլայնել հորանցքները, նախապատրաստական և հատման հետագա լեռնանցման համար ընթացիկ տարում:
«Մենք 2018 թվականը կայուն արդյունքներով սկսեցինք, մեր բոլոր ձեռնարկություններում», - ասել է «Polymetal Group» - ի գլխավոր տնօրեն Վիտալի Նեսիսը: 2018 թվականի առաջին եռամսյակում Polymetal-ն արտադրել է 295 հազար ունցիա ոսկու համարժեք, ինչը 5% -ով գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: Ոսկու եռամսյակային արտադրությունն անցյալ տարվա համեմատ ավելացել է 8%, մինչև 214 հազար ունցիա, իսկ արծաթի արտադրությունը կրճատվել է 3%, մինչև 6.0 մլն ունցիա:
Հասույթը 2018 թվականի առաջին եռամսյակում, 2017-ի առաջին եռամսյակի համեմատ, ավելացել է 19%, մինչև 354 մլն.դոլար, կապված իրացման ծավալների աճի, գների աճի և աֆինաժային գործարանների սեզոնային փակումների հետևանքով կրճատվող արդյունքի հետ (նախորդ տարվա համեմատ): «Պոլիմետալը» 2018 թվականի արտադրության պլանը հաստատում է 1,55 միլիոն ունցիա ծավալով, ինչպես նաև 650-700 մլն.ոսկու համարժեքի դրամական ծախսերի և 875-925 ունցիա ոսկու համարժեքի միագումար դրամական ծախսերի կանխատեսումը:

Капанский обогатительный комбинат, который является членом «Polymetal International plc», переработал 154 000 тонн руды за первые три месяца 2018 года, что на 34% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Объем производства в первом квартале года составил 157 тыс. тонн, что на 36% превысило показатель предыдущего года. Об этом сообщается в отчете компании по итогам первого квартала 2018 года.
Согласно отчету, содержание золота в одной тонне переработанной руды в первом квартале составило 1,8 грамма, снизившись на 13% по сравнению с первым кварталом 2017 года, содержание серебра составляло 33 грамма (-24%), меди - 0,30% ( + 11%) и цинка 1,31% (-1%). В то же время коэффициент извлечения золота составил 81,9% (-1%), серебра - 81,7% (-2%), меди - 94,5% (+ 4%), а цинка - 87,5% (-1%). В результате производство золота в первом квартале составило 6,4 тыс. унций (+ 12%), серебра - 0,1 млн унций (-1%), меди - 0,4 тыс. тонн (+ 48%) и производство цинка - 1,3 т (+ 28%:
В докладе отмечается, что в первом квартале года Капан продолжал совершенствовать свои показатели производства и достиг 12 000 унций золотого эквивалента, что на 18% больше, чем в прошлом году. Это было связано, главным образом, с увеличением объемов переработки, на фоне продолжающегося осуществления мер по повышению производительности подземных рудников.
В частности, работы подземных горных переходов выросли на 61% после того, как персонал шахты полностью перешел на механическое бурение.
Напомним, что «Polymetal» начал свою деятельность в Армении в 2015 году, приобретя акции ЗАО «Личкваз», имеющего право недропользования на золотом руднике Личкваз-Тей, а в апреле 2016 года - Капанский горно-обогатительный комбинат. В состав завода входят подземный рудник, перерабатывающий флотационный завод и инфраструктурные объекты. Работы ведутся в «Личквазе» с целью расширения скважин для подготовки и пересечения следующего горного перевала в этом году.
«Мы начали 2018 год со стабильными результатами во всех наших предприятиях», - сказал Виталий Несис, генеральный директор «Polymetal Group». В первом квартале 2018 года «Polymetal» произвел 295 000 унций золотого эквивалента, что на 5% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Квартальное производство золота увеличилось на 8% до 214 000 унций, а производство серебра снизилось на 3% до 6,0 млн унций.
Прибыль увеличилась на 19% до 354 млн. долл. США в первом квартале 2018 года по сравнению с первым кварталом 2017 года из-за увеличения объемов продаж, роста цен и сезонных закрытий филиалов (по сравнению с предыдущим годом). Производственный план «Polymetal» на 2018 год утверждает прогноз на общую сумму 1,55 млн унций, а также денежные затраты в размере 650-700 миллионов и 875-925 унций золотого эквивалента.