Հաշվի առնելով վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության ավտոմոբիլային ճանապարհներին ստեղծված իրավիճակը՝ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ, ընդառաջ գնալով տնտեսվարող սուբյեկտների բազմաթիվ դիմումներին, հաշվի առնելով վերջիններիս մտահոգությունները, «Մաքսային տարանցում» ընթացակարգի կիրառմամբ փոխադրվող ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների՝ տարանցման ընթացակարգով նախատեսված ժամկետներում փոխադրման անհնարինության պարագայում առաջարկվում է ղեկավարվել ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքի 149-րդ հոդվածով և նույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված ԵԱՏՄ հանձնաժողովի կոլեգիայի 2017 թվականի դեկտեմբերի 13-ի թիվ 170 որոշմամբ հաստատված կարգով:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, «Մասնավորապես, տարանցման ընթացակարգով նախատեսված ժամկետներում ապրանքներն ու տրանսպորտային միջոցները վթարի, անհաղթահարելի ուժի ազդեցության կամ փոխադրողի պարտավորությունների կատարումը խոչընդոտող այլ հանգամանքներ ի հայտ գալու դեպքում` տնտեսվարող սուբյեկտներն այդ մասին անհապաղ կարող են տեղեկացնել մաքսային մարմնին` Այս էլ-փոստի հասցեն ծածկագրված է թափոնափոստի բոթերից։ Այն տեսնելու համար անհրաժեշտ է միացնել JavaScript։ էլեկտրոնային փոստի հասցեով կամ 060-544444 թեժ գծի հեռախոսահամարով»,-ասված է ՊԵԿ հակտարարության մեջ:

03-05-2018 12:18 16809
Принимая во внимание ситуацию, сложившуюся на автомобильных дорогах Республики Армения в последние дни, Комитет государственных доходов сообщает, что, обращаясь к многочисленным заявлениям хозяйствующих субъектов, принимая во внимание их озадаченность по поводу того, что товары и транспортные средства не могут перевозиться в сроки, предусмотренные в процедуре «таможенного транзита», предлагает руководствоваться статьей 149 Таможенного кодекса Европейского союза и Европейской конвенцией о правах человека, в соответствии с решением Совета Торгово-промышленной палаты от 13 декабря 2017 года.
Отдел информации и связей с общественностью КГД сообщает: «В частности, в случае аварии или возникновения форс-мажорных или других обстоятельств, препятствующих перевозке товаров и транспортных средств в сроки, предусмотренные в процедуре «таможенного транзита», хозяйствующие субъекты могут незамедлительно информировать таможенный орган по электронной почте Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. или по номеру горячей линии 060-544444 », - говорится в заявлении КГД.