Հաշվի առնելով վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության ավտոմոբիլային ճանապարհներին ստեղծված իրավիճակը՝ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ, ընդառաջ գնալով տնտեսվարող սուբյեկտների բազմաթիվ դիմումներին, հաշվի առնելով վերջիններիս մտահոգությունները, «Մաքսային տարանցում» ընթացակարգի կիրառմամբ փոխադրվող ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների՝ տարանցման ընթացակարգով նախատեսված ժամկետներում փոխադրման անհնարինության պարագայում առաջարկվում է ղեկավարվել ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքի 149-րդ հոդվածով և նույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված ԵԱՏՄ հանձնաժողովի կոլեգիայի 2017 թվականի դեկտեմբերի 13-ի թիվ 170 որոշմամբ հաստատված կարգով:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, «Մասնավորապես, տարանցման ընթացակարգով նախատեսված ժամկետներում ապրանքներն ու տրանսպորտային միջոցները վթարի, անհաղթահարելի ուժի ազդեցության կամ փոխադրողի պարտավորությունների կատարումը խոչընդոտող այլ հանգամանքներ ի հայտ գալու դեպքում` տնտեսվարող սուբյեկտներն այդ մասին անհապաղ կարող են տեղեկացնել մաքսային մարմնին` Այս էլ-փոստի հասցեն ծածկագրված է թափոնափոստի բոթերից։ Այն տեսնելու համար անհրաժեշտ է միացնել JavaScript։ էլեկտրոնային փոստի հասցեով կամ 060-544444 թեժ գծի հեռախոսահամարով»,-ասված է ՊԵԿ հակտարարության մեջ:

03-05-2018 12:18 16811
Taking into account the situation created in the automobile roads of the Republic of Armenia in the recent days, the State Revenue Committee informs that, while addressing numerous applications of economic entities, taking into account their concerns on the fact that goods and means of transport under the "Customs transit" procedure cannot be transported within the timeframe provided for in the transit procedure, it is suggested to be guided by Article 149 of the Customs Code of the European Union and the European Convention on Human Rights As approved by the Decision of the Board of the Chamber of Commerce on December 13, 2017.
The Department of Information and Public Relations of SRC reports: "In particular, in the event of an accident or occurrence of force majeure or other circumstances hampering the transport of goods and vehicles within the time limits stipulated in the procedure for "customs transit", business entities can immediately inform the customs authority on e-mail This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or by the hotline number 060-544444 ", the statement of the KGD says.