Հայաստանն իր պատմության մեջ առաջին անգամ «կանաչ լույս» է տվել արդյունաբերական մասշտաբի առաջին խոշոր արևային էլեկտրակայանին: Այս մասին ասվում է Համաշխարհային բանկի հաղորդագրության մեջ:
Կառավարությունը գրություն է հրապարակել՝ Հայաստանում առաջին անկախ էլեկտրաէներգետիկական ծրագրի (ԷԷԾ)՝ «Մասրիկ-1» 55 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայանի մրցույթի արդյունքներով պայմանագիրը «Ֆոտովատիո Ռենյուաբլ Վենչըրսե Բի. Վի (Fotowatio Renewable Ventures B.V) և «ԷֆԷսԷլ Սոլարե Էս.Էլ (FSL Solar S.L.) կոնսորցիումին շնորհելու մասին:
Որակավորված հինգ հայտատուներից մրցույթում հաղթել է ՖՌՎ-ի գլխավորած կոնսորցիումն՝ առաջարկելով ամենացածր 4.19 ցենտ/կՎԺ սակագինը:
Սարքավորումների տնտեսապես արդյունավետ շահագործման 20 տարվա ժամկետում ծրագիրը կխնայի մոտ 1 միլիոն տոննա CO2 և կապահովի կարճաժամկետ և երկարաժամկետ աշխատատեղեր: Բացի այդ, երկարաժամկետ հեռանկարում «Մասրիկ-1» կայանը կբարելավի էներգետիկ անվտանգությունը՝ խթանելով արևային էներգիայի պաշարների զարգացումն ու նվազեցնելով երկրի կախվածությունը ներկրված բնական գազից:
«Մասրիկ-1» արևային էլեկտրակայանն առաջին ծրագիրն է Հայաստանում, ինչպես նաև Հարավ-Կովկասյան տարածաշրջանում. սա նաև ոգևորիչ հնարավորություն է երկրի համար՝ ավելի զարգացնելու վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի ներուժը»,- նշել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Սիլվի Բոսութղոն: «Ավելին, կառավարության կողմից իրականացված բաց և մրցակցային գնման ընթացակարգը օրինակ է երկրում ապագա ներդրումների համար»:

Впервые в своей истории Армения дала «зеленый свет» первой крупной промышленной солнечной электростанции. Об этом говорится в отчете Всемирного банка.
Правительство опубликовало запись, согласно результатам конкурса, о предоставлении соглашения на строительство первой независимой электростанции в Армении «Масрик-1» мощностью 55 МВт, консорциуму «Fotowatio Renewable Ventures B.V. и FSL Solar SL.
Среди тендеров пяти квалифицированных претендентов выиграл консорциум под руководством IRC, предлагая самый низкий тариф 4,19 центов / кВтч.
За 20 лет экономически эффективной эксплуатации оборудования проект сэкономит около 1 млн. тонн СО2 и обеспечит краткосрочные и долгосрочные рабочие места. Кроме того, в перспективе станция Masrik-1 улучшит энергетическую безопасность, будет способствовать развитию солнечной энергии и снижению зависимости от импортируемого природного газа.
Масрик-1 солнечная электростанции первая в Армении, а также в регионе Южного Кавказа. Это также прекрасная возможность для страны в дальнейшем развивать потенциал сектора возобновляемых источников энергии », - сказал руководитель Всемирного банка в Армении Сильвио Боссутхо.« Более того, открытая и конкурентная процедура закупки, осуществляемая правительством, послужит примером для будущих инвестиций в стране."