Ռուսաստանի համար «Հայաստանը մերձավոր գործընկերն ու դաշնակիցն է տարածաշրջանում»՝ դա վերաբերում է ինչպես տնտեսական փոխգործակցությանը, այնպես էլ անվտանգության հարցերին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Սոչիում կայացած հանդիպմանը:
Պուտինը հաջողություն է մաղթել Փաշինյանին՝ հույս հայտնելով, որ երկու երկրների հարաբերությունները նույնքան դրական կզարգանան, որքան մինչ օրս:
Պուտինը հավելել է նաև, որ Մոսկվան կշարունակի ակտիվ աշխատել Երևանի հետ նաև միջազգային ասպարեզում,միջազգային կազմակերպություններում, ՄԱԿ-ից սկսած և տարածաշրջանային կազմակերպություններով վերջացրած՝ ինչպես անվտանգության, այնպես էլ տնտեսական զարգացման ոլորտներում:
Պուտինը հիշեցրել է, որ ՌԴ-ն Հայաստանի առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերն է, որին բաժին է ընկնում ՀՀ ապրանքաշրջանառության 25%-ը, իսկ ռուսական ներդրումները կազմում են ՀՀ տնտեսության մեջ արված բոլոր ներդրումների 35%-ը: ՌԴ նախագահը հավելել է, որ «դա շատ լավ դինամիկա է»:
Պուտինը հույս է հայտնել, որ «շատ լավ արդյունքները», որոնք վերջին շրջանում տեսանելի են տնտեսական գործակցության ոլորտում, «կհաջողվի ոչ միայն պահպանել, այլ նաև բազմապատկել»:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ասել է. «Ոչ ոք կասկածի տակ չի դրել և, կարծում եմ, չի դնի հայ-ռուսական հարաբերությունների կարևորությունը: Մենք վճռական ենք նոր խթան հաղորդելու թե քաղաքական, թե առևտրատնտեսական հարաբերություններին», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք շատ բարձր ենք գնահատում այն հավասարակշռված դիրքորոշումը, որ ՌԴ-ն ունեցավ հայաստանյան ներքաղաքական ճգնաժամի ժամանակ: Դա գնահատում է ոչ միայն կառավարությունը, այլ նաև հասարակությունը»,-ասել է նա:

14-05-2018 15:17 41075
Для России «Армения является близким партнером и союзником в регионе», это касается как экономического сотрудничества, так и вопросов безопасности. Президент России Владимир Путин заявил на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Сочи.
Путин пожелал успехов Пашиняну, выразив надежду на то, что отношения между двумя странами будут развиваться так же позитивно, как и раньше.
Путин также добавил, что Москва будет продолжать активно работать с Ереваном на международной арене, в международных организациях, начиная с ООН и заканчивая региональными организациями в области безопасности и экономического развития.
Путин напомнил, что Россия является ведущим торгово-экономическим партнером Армении, на долю которого приходится 25% товарооборота Армении, а российские инвестиции состовляют 35% всех инвестиций в экономику Армении. Президент РФ добавил, что «это хорошая динамика».
Путин выразил надежду, что «очень хорошие результаты», которые в последнее время заметны в сфере экономического сотрудничества, «не только будут сохранены, но и умножены».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в свою очередь отметил: «Никто никогда не сомневался и не будет сомневаться в важности армяно-российских отношений. Мы полны решимости придать новый импульс политическим и экономическим отношениям», - сообщает РИА Новости.
«Мы высоко ценим сбалансированную позицию, которую Россия приняла во время внутриполитического кризиса в Армении, и её оценивает не только правительство, но и общество», - сказал он.
Пашинян также выразил надежду, что отношения с Россией будут развиваться и в военно-технической сфере.