Ռուսաստանի համար «Հայաստանը մերձավոր գործընկերն ու դաշնակիցն է տարածաշրջանում»՝ դա վերաբերում է ինչպես տնտեսական փոխգործակցությանը, այնպես էլ անվտանգության հարցերին: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Սոչիում կայացած հանդիպմանը:
Պուտինը հաջողություն է մաղթել Փաշինյանին՝ հույս հայտնելով, որ երկու երկրների հարաբերությունները նույնքան դրական կզարգանան, որքան մինչ օրս:
Պուտինը հավելել է նաև, որ Մոսկվան կշարունակի ակտիվ աշխատել Երևանի հետ նաև միջազգային ասպարեզում,միջազգային կազմակերպություններում, ՄԱԿ-ից սկսած և տարածաշրջանային կազմակերպություններով վերջացրած՝ ինչպես անվտանգության, այնպես էլ տնտեսական զարգացման ոլորտներում:
Պուտինը հիշեցրել է, որ ՌԴ-ն Հայաստանի առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերն է, որին բաժին է ընկնում ՀՀ ապրանքաշրջանառության 25%-ը, իսկ ռուսական ներդրումները կազմում են ՀՀ տնտեսության մեջ արված բոլոր ներդրումների 35%-ը: ՌԴ նախագահը հավելել է, որ «դա շատ լավ դինամիկա է»:
Պուտինը հույս է հայտնել, որ «շատ լավ արդյունքները», որոնք վերջին շրջանում տեսանելի են տնտեսական գործակցության ոլորտում, «կհաջողվի ոչ միայն պահպանել, այլ նաև բազմապատկել»:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ասել է. «Ոչ ոք կասկածի տակ չի դրել և, կարծում եմ, չի դնի հայ-ռուսական հարաբերությունների կարևորությունը: Մենք վճռական ենք նոր խթան հաղորդելու թե քաղաքական, թե առևտրատնտեսական հարաբերություններին», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք շատ բարձր ենք գնահատում այն հավասարակշռված դիրքորոշումը, որ ՌԴ-ն ունեցավ հայաստանյան ներքաղաքական ճգնաժամի ժամանակ: Դա գնահատում է ոչ միայն կառավարությունը, այլ նաև հասարակությունը»,-ասել է նա:

14-05-2018 15:17 41076
For Russia "Armenia is a close partner and ally in the region," it concerns both economic cooperation and security issues. Russian President Vladimir Putin stated at a meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Sochi.
Putin wished Pashinyan success, expressing hope that the relations between the two countries would develop as positively as it is today.
Putin also added that Moscow will continue to work actively with Yerevan in the international arena, in international organizations, starting with the UN and ending with regional organizations in the areas of security and economic development.
Putin reminded that Russia is Armenia's leading trade and economic partner, which accounts for 25% of Armenia's commodity turnover, while Russian investments account for 35% of all investments made in Armenia's economy. The RF President added that "it is a good dynamics".
Putin hoped that "very good results" that have recently been seen in the sphere of economic cooperation "will not only succeed, but also multiply".
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in his turn, said: "Nobody has ever doubted and will not doubt the importance of Armenian-Russian relations. We are determined to give a new impetus to the political and economic relations, "RIA Novosti reports.
"We highly appreciate the balanced position that Russia had during the domestic political crisis in Armenia. It assesses not only the government, but also the society, "he said.
Pashinyan also expressed hope that the relations with Russia will develop in the military-technical sphere as well.