21-05-2018 14:50 10743
ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը Facebook–յան իր էջում խոսել է կուտակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչի մասին։
«Նորից՝ կուտակայինի մասին, մի քանի կարևոր բան մինչև այդ մասին պաշտոնապես հայտարարություն անելը։ Նախ, ձեր տեղեկատվության համար, ասեմ, որ բոլոր այն պրոբլեմներից, որոնք առկա են իմ ղեկավարած նախարարության ոլորտում և ծառացած են իմ առջև, հավատացնում եմ ձեզ, որ կուտակայինը ամենահեշտ լուծելին է ինձ համար՝ որպես քաղաքական գործիչ, ով դեմ է պարտադիր համակարգին», – գրել է Թանդիլյանը։
Նա հատուկ ուշադրությունն է գրավել այն լրագրողների, ովքեր իր տպավորությամբ շփոթել են, որ կուտակային համակարգն ունի կամավոր և պարտադիր բաղադրիչ, «և համարել են, որ կուտակային համակարգը պետք է Հայաստանին, ամենևին չի նշանակում կողմ լինել պարտադիրին»:
«Կարելի է, իհարկե, մեկնաբանել և անել ենթադրություններ, բայց լավ կլինի դա չվերագրել ինձ։ Ի՞նչու այդ դեպքում չանել հստակ հայտարարություններ , որոնք տեղիք չեն տա ենթադրությունների...Շատ պարզ պատճառով. հարգելի քաղաքացիներ, որովհետև իմ արտահայտած յուրաքանչյուր միտք այլևս գործադիր մարմնի դիրքորոշում է, կառավարության մոտեցում է, որտեղ աշխատում եմ ոչ միայն ես։ Ավելին, սա ազատության ավելի մեծ տարածք ունեցող պատգամավորի կամ տեսակետ ունեցող ակտիվ քաղաքացու կարծիք չէ, որն ամենայն հարգանքով բոլորի նկատմամբ, չունի այն գինը և ազդեցության աստիճանը, ինչը որ ունի գործադիր մարմնի անդամի կողմից արված հայտարարությունը։ Միգուցե ես ավելի պատասխանատու եմ վերաբերվում, քան պետք է, բայց այո, ես պատասխանատվության բարձր զգացում ունեմ, և անգամ եթե դրա արդյունքում անհիմն թիրախավորվեմ, ապա պատրաստ եմ այդ գինը վճարել», – գրել է սոցնախարարը։
Նրա խոսքով, մեր պետության շահն իր համար գերակա է։
«Եվ եթե մեկը մտածում էր, որ իմ անձնական շահը կարող է վերադաս լինել, նրան հիասթափություն է սպասվում։ Հուսով եմ, սա վերջնականապես պարզ դարձավ։ Երկրորդ, կուտակային համակարգ պետք է՞ Հայաստանին. այո՛։ Քանզի մարդը պետք է ունենա ընտրության հնարավորություն՝ ինքն ուզում է իրեն ապահովի այսօր իր իսկ միջոցներով, թե՞ ոչ։ Պետությունը պետք է ապահովի այդ ընտրության հնարավորությունը։ Երրորդ, մեր կառավարությունը, անկախ այն հանգամանքից, թե ում կողմից է կառավարվում, կառավարությունն է նաև մոտ 200,000 վարձու աշխատողի, ովքեր այսօր պարտադիր կուտակայինի մասնակից են (անկախ հանգամանքներից), և ում գումարները շրջանառվում են՝ գտնվելով պետության պատասխանատվության ներքո։ Սա զուտ տեղեկություն է իմանալու, ինչու չէ, նաև մտորելու համար։ Չորրորդ, այսօրվա գործող օրենքի որոշ դրույթներ էապես տարբերվում են այն օրենքից, որը ուժի մեջ պետք է մտներ 2014 հունվարից։ Բավարար է՞ արդյոք, Իմ կարծիքով՝ ոչ», – նշել է Թանդլիյանն իր գրառման մեջ։
Որպես հինգերորդ կետ նախարարը նշել է, որ օրենքի որևէ հնարավոր փոփոխություն դեռ պետք է ընդունվի Կառավարության և ապա՝ Ազգային Ժողովի կողմից։

RA Minister of Labor and Social Affairs Mane Tandilyan spoke on his Facebook page about the compulsory component of the accumulative system.
"Again, about the accumulative, a few important things before making a formal statement about it. First of all, let me tell you that among all the problems that exist in my ministry and stand before me assure you that the accumulative is the easiest to solve for me as a politician who is against the mandatory system, wrote Tandilian.
She has attracted the attention of journalists who have confused themselves with the impression that the accumulative system has a voluntary and mandatory component, "and consider that if Armenia needs the accumulative system it does not mean to support the mandatory."
"Of course, it is possible to comment and do assumptions, but it would be nice not to blame me for that. Why then not to make clear statements that will not cause suspicions? For a very simple reason: Dear citizens, because every idea expressed by me is the position of the executive body, the government's approach, where I don't work alone. Moreover, this is not the opinion of a deputy or an active citizen who has a larger view of freedom, who, with all respect for everyone, does not have the price and the degree of influence that has a statement made by an executive member. Maybe I'm too responsible than I should be, but yes, I have a high sense of responsibility, "the minister said.
According to her, the interests of our state are prevailing for her.
"And if someone thinks that my personal interest may be superior, he is mistaken. I hope this has finally become clear. Secondly, does Armenia need the accumulative system? Yes, it does. One should have a choice: does he or she want to secure himself/herself today by his/her own means or not? The state must ensure that choice. Third, our government, regardless of who it is governed by, is also the government for about 200,000 hired workers who are currently participating in the mandatory accumulative pension (regardless of circumstances) and whose money is circulating, being under state responsibility. Fourth, some of the provisions of the current law essentially differ from the law that came into force in January 2014. Is it enough? In my opinion it is not enough, "Tandlian said in her note.
As a fifth point, the Minister noted that any possible amendment to the law should first be adopted by the Government and then by the National Assembly.