21-05-2018 14:50 10743
ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը Facebook–յան իր էջում խոսել է կուտակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչի մասին։
«Նորից՝ կուտակայինի մասին, մի քանի կարևոր բան մինչև այդ մասին պաշտոնապես հայտարարություն անելը։ Նախ, ձեր տեղեկատվության համար, ասեմ, որ բոլոր այն պրոբլեմներից, որոնք առկա են իմ ղեկավարած նախարարության ոլորտում և ծառացած են իմ առջև, հավատացնում եմ ձեզ, որ կուտակայինը ամենահեշտ լուծելին է ինձ համար՝ որպես քաղաքական գործիչ, ով դեմ է պարտադիր համակարգին», – գրել է Թանդիլյանը։
Նա հատուկ ուշադրությունն է գրավել այն լրագրողների, ովքեր իր տպավորությամբ շփոթել են, որ կուտակային համակարգն ունի կամավոր և պարտադիր բաղադրիչ, «և համարել են, որ կուտակային համակարգը պետք է Հայաստանին, ամենևին չի նշանակում կողմ լինել պարտադիրին»:
«Կարելի է, իհարկե, մեկնաբանել և անել ենթադրություններ, բայց լավ կլինի դա չվերագրել ինձ։ Ի՞նչու այդ դեպքում չանել հստակ հայտարարություններ , որոնք տեղիք չեն տա ենթադրությունների...Շատ պարզ պատճառով. հարգելի քաղաքացիներ, որովհետև իմ արտահայտած յուրաքանչյուր միտք այլևս գործադիր մարմնի դիրքորոշում է, կառավարության մոտեցում է, որտեղ աշխատում եմ ոչ միայն ես։ Ավելին, սա ազատության ավելի մեծ տարածք ունեցող պատգամավորի կամ տեսակետ ունեցող ակտիվ քաղաքացու կարծիք չէ, որն ամենայն հարգանքով բոլորի նկատմամբ, չունի այն գինը և ազդեցության աստիճանը, ինչը որ ունի գործադիր մարմնի անդամի կողմից արված հայտարարությունը։ Միգուցե ես ավելի պատասխանատու եմ վերաբերվում, քան պետք է, բայց այո, ես պատասխանատվության բարձր զգացում ունեմ, և անգամ եթե դրա արդյունքում անհիմն թիրախավորվեմ, ապա պատրաստ եմ այդ գինը վճարել», – գրել է սոցնախարարը։
Նրա խոսքով, մեր պետության շահն իր համար գերակա է։
«Եվ եթե մեկը մտածում էր, որ իմ անձնական շահը կարող է վերադաս լինել, նրան հիասթափություն է սպասվում։ Հուսով եմ, սա վերջնականապես պարզ դարձավ։ Երկրորդ, կուտակային համակարգ պետք է՞ Հայաստանին. այո՛։ Քանզի մարդը պետք է ունենա ընտրության հնարավորություն՝ ինքն ուզում է իրեն ապահովի այսօր իր իսկ միջոցներով, թե՞ ոչ։ Պետությունը պետք է ապահովի այդ ընտրության հնարավորությունը։ Երրորդ, մեր կառավարությունը, անկախ այն հանգամանքից, թե ում կողմից է կառավարվում, կառավարությունն է նաև մոտ 200,000 վարձու աշխատողի, ովքեր այսօր պարտադիր կուտակայինի մասնակից են (անկախ հանգամանքներից), և ում գումարները շրջանառվում են՝ գտնվելով պետության պատասխանատվության ներքո։ Սա զուտ տեղեկություն է իմանալու, ինչու չէ, նաև մտորելու համար։ Չորրորդ, այսօրվա գործող օրենքի որոշ դրույթներ էապես տարբերվում են այն օրենքից, որը ուժի մեջ պետք է մտներ 2014 հունվարից։ Բավարար է՞ արդյոք, Իմ կարծիքով՝ ոչ», – նշել է Թանդլիյանն իր գրառման մեջ։
Որպես հինգերորդ կետ նախարարը նշել է, որ օրենքի որևէ հնարավոր փոփոխություն դեռ պետք է ընդունվի Կառավարության և ապա՝ Ազգային Ժողովի կողմից։

Министр труда и социальных вопросов РА Мане Тандилян на своей странице в Facebook рассказала об обязательном компоненте накопительной системы.
«Опять о накопительной системе, нескольких важных моментов, прежде чем делать официальное заявление. Прежде всего, позвольте мне информировать Вас о том, что среди всех проблем, которые существуют в моем правлении и стоят передо мной, вопрос накопительной системы является самым легко решаемым для меня, как для политика, который против обязательной системы, пишет Тандилян.
Она привлекла внимание тех журналистов, которые ошибочно полагают, что накопительная система имеет добровольный и обязательный компонент,», и считают, что если Армении нужна накопительная система, то это не означает, что она должна быть обязательной».
«Конечно, можно комментировать и делать предположения, но только без обвинений. Почему же тогда не делать ясных заявлений, чтоб не вызвать подозрений? Дорогие граждане, каждая идея выраженная мной, - это позиция исполнительного органа, подход правительства, в котором не только я работаю. Более того, это не мнение депутата или активного гражданина, который имеет более широкий взгляд на свободу, но мнение которого, при всем уважении к другим, не имеет столь большого значения, как заявление, сделанное членом исполнительного органа. Возможно, я слишеом ответственная да, у меня высокое чувство ответственности», - сказала министр.
По ее словам, для нее интересы нашего государства превыше всего.
«И если кто-то думает, что мой личный интерес может важнее, ошибается.
Во-вторых, нужна ли Армении накопительная система? Да, нужна. У человека должен быть выбор: хочет ли он обеспечить себя сегодня собственными средствами или нет? Государство должно обеспечить этот выбор. В-третьих, наше правительство, независимо от того, кто им управляет, также является правительством для примерно 200 000 наемных работников, которые в настоящее время участвуют в обязательной накопительной пенсионной системе (независимо от обстоятельств) и деньги которых находятся под ответственностью государства. В-четвертых, некоторые из положений действующего закона существенно отличаются от закона, который вступил в силу в январе 2014 года. Достаточно ли этого? недостаточно », - сказала Танделиан в своем сообщении.
В пятом пункте министр отметила, что любая возможная поправка к закону должна быть сначала принята правительством, а затем Национальным собранием.