22-05-2018 14:03 9140
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկն ու Ամերիաբանկը կնքեցին 15 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր, 5 տարի ժամկետով:
Պայմանագրի նպատակն է Հայաստանում զարգացնել փոքր և միջին բիզնեսը, որը երկրի տնտեսության առանցքն է կազմում:
Ամերիաբանկից հայտնում են, որ ՓՄՁ հատվածին ուղղված աջակցությունը երկու բանկերի համար էլ միասնական նպատակ և առաջնահերթ խնդիր է հանդիսանում: Տրամադրվող վարկային միջոցները Ամերիաբանկին թույլ կտան Հայաստանում գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններին առաջարկել պահանջվող երկարաժամկետ ֆինանսավորումը, որը կենսականորեն անհրաժեշտ է վերջիններիս աճն ու մրցունակությունն ապահովելու և նոր աշխատատեղեր ստեղծելու համար:
«Ամերիաբանկի համար մեծ պատիվ է շարունակել արժեքավոր համագործությունը Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի հետ: Կնքվող պայմանագիրն Ամերիաբանկին թույլ կտա ամրապնդել իր դիրքերը ՓՄՁ վարկավորման շուկայում և ավելի մեծ ներդրում ունենալ երկրի տնտեսության զարգացման գործում», - նշել է Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Սա Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի կողմից Ամերիաբանկին ՓՄՁ ֆինանսավորման նպատակով տրամադրվող թվով երկրորդ վարկային գործիքն է: Մենք ուրախ ենք շարունակել համագործակցությունը շուկայի առաջատարի հետ և իրականացնել Հայաստանի համար մշակված մեր ռազմավարական ծրագրերը՝ հնարավորություն տալով բանկին զարգացնել երկրի տնտեսությունը և հատկապես ՓՄՁ ոլորտը», - ասել է Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի բանկային գործառնությունների գծով փոխնախագահ Իգոր Լեշուկովը:

22-05-2018 14:03 9141
Черноморский банк торговли и развития и Америабанк подписали кредитное соглашение на сумму 15 миллионов долларов сроком на пять лет.
Целью соглашения является развитие малого и среднего бизнеса в Армении, который является основой экономики страны.
Как сказано в сообщении Америабанка, поддержка сектора МСП является общей целью и приоритетом для обоих банков. Предоставляемые кредитные средства позволят Америабанку предлагать долгосрочное финансирование малым и средним предприятиям, действующим в Армении, что необходимо для обеспечения их роста и конкурентоспособности и создания новых рабочих мест.
«Для Америабанка большая честь продолжать плодотворное сотрудничество с Черноморским банком торговли и развития. Подписанное соглашение позволит Америабанку укрепить свои позиции на рынке кредитования МСП и внести свой вклад в развитие экономики страны», - сказал Артак Ганесян, генеральный директор «Америабанка».
«Это вторая кредитная линия, предоставленная Черноморским банком торговли и развития Америабанку для финансирования МСП. Мы рады продолжить наше сотрудничество с лидером рынка и реализовать наши стратегические программы для Армении, что позволит банку развивать экономику страны и особенно в секторе МСП », - сказал Игорь Лешуков, заместитель председателя по банковским операциям Черноморского банка торговли и развития.