25-05-2018 12:25 5395
Կունենանք բեռնափոխադրման այլընտրանքային ճանապարհներ՝ այն դեպքերում, երբ Վերին Լարսի ավտոճանապարհը փակ լինի:
Իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ նշելով, որ երեկ Պրահայում հանդիպել են Ռուսաստանի ու Վրաստանի ներկայացուցիչները:
«Կարող ենք արձանագրել ևս մեկ դրական տեղաշարժ՝ տնտեսության և տրանսպորտի ոլորտների համար:
Երեկ Ռուսաստանի Դաշնության և Վրաստանի ներկայացուցիչները հանդիպել են Պրահայում և քննարկել 2011թ.-ին կնքված «Մաքսային վարչարարության և ապրանքի առևտրի մոնիթորինգի մեխանիզմի հիմնական սկզբունքների մասին» համաձայնագրի կիրառկման մանրամասներ: Կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել որ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի տարածքներում բեռների մաքսային վերահսկողության համար պետք է ձևավորվի եռակողմ հանձնաժողով` Վրաստանի, Ռուսաստանի և շվեյցարական SGS ընկերության ներկայացուցիչներից:
Համաձայնագրի կյանքի կոչվելու պարագայում մենք կունենանք բեռնափոխադրման այլընտրանքային ճանապարհներ՝ այն դեպքերում, երբ Վերին Լարսի ավտոճանապարհը փակ լինի:
Համաձայնագրի իրականացման մասին ենք նաև զրուցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ մայիսի 14-ին Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ:
Մենք բարձր ենք գնահատում կողմերի պատրաստակամությունն ու ջանքերը մեզ համար չափազանց կարևոր այս պայմանագրի իրականացման ուղղությամբ»,-նշել է փոխվարչապետը:

We will have alternative shipping routes, when the Upper Lars highway is closed.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan wrote on his Facebook page that representatives of Russia and Georgia met in Prague yesterday.
"We can record another positive shift in economy and transport.
Yesterday representatives of the Russian Federation and Georgia met in Prague and discussed the implementation of the Agreement on Basic Principles of Customs Administration and Commodity Trade Monitoring Mechanism signed in 2011. The parties have agreed that a tripartite commission from Georgia, Russia and the Swiss company SGS should be formed for the customs control of cargo in Abkhazia and South Ossetia.
In the event of the agreement being implemented, we will have alternative ways of transportation, in cases when the Upper Lars highway is closed.
We also talked about the implementation of the agreement with RF President Vladimir Putin during the May 14 meeting in Sochi.
We highly appreciate the readiness and efforts of the parties to implement this agreement, which is very important for us, "the Deputy Prime Minister noted.